25.2.2023
Kategorie: Ekonomika

Systém se rozpadá, ale lidi ho drží svou dobrotou nad vodou

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Jsem hrozivě pozitivní osoba. Nevypadá to, ale je to tak. Věřím v to lepší v člověku. Žijeme ve světě politiky, nemravných kšeftů, přetahování o moc a zdroje, ale stejně je na konci provazu vždycky (dobře, většinou, vždycky ne) neobyčejně obyčejný člověk, který druhému podá ruku, aby ho při pádu podepřel, aby mu dal možnost žít důstojně. Na konci provazu je vždycky neobyčejně obyčejný člověk. Jenže jde o perspektivu. Je to konec provazu? Není to spíš začátek provazu?

Naše šéfredaktorka si prožila a prožívá nabývání vlastních zkušeností s českým zdravotnictvím. S tím, kde jde člověk do trenek a odhalí své slabůstky. A její zkušenost je nanejvýš pozitivní. Krásní lidé, kteří rozumí tomu, co dělají a citlivě se o člověka postarají. Takto zhodnotila v psaní do Nemocnice v Motole jejich péči:

 

Vážení přátelé,

dovolím si Vás tak oslovit, protože se přesně tak chováte. Jako přátelé.

Teď ležela na Interní klinice II. stanice moje tetička.

Je to stará dáma s těžkou alzheimerovskou demencí.

Všichni se k ní chovali tak nádherně, s takovou laskavostí a empatií, od její ošetřující lékařky MUDr Čupkové po sestřičky, že prostě musím pokorně poděkovat a vděčně se sklonit před Vaší prací.

A to není vše. I na neurologii byli ohromně vstřícní.

Do Motola dochází i můj manžel s onkologickou diagnózou (pod MUDr. Pacasem) a má stejné zkušenosti.

Jste báječný špitál!

Já si denně říkám, obzvláště po shlédnutí nějakého výživného amerického filmu či seriálu, pánbu zaplať za naše skvělé, přátelské a přitom vysoce erudované, profesionální zdravotnictví!

S díky a pozdravem

Anna Vančová

Mám stejnou zkušenost z krajské nemocnice v Ústí nad Labem, kde mě několikrát kurýrovali z mé až chorobné srdečnosti. Všichni milí, vstřícní, odbornost, co jsem tak z polohy vleže na lůžku mohl posoudit, na vysoké úrovni. Však jsem pořád tady, po ovoci poznáme je. Přičemž systém jako takový pracoval díky lidem v něm jako promazaný.

Rozhodně v porovnání například se zdravotnictvím ve Spojených státech amerických, kde si dřív hledí spíše kreditní karty pacienta, než jeho zdravotního stavu. Seriál Dr. House nám americké zdravotnictví hezky předkousal a ukázal jako výspu vší civilizace. Francouzský dokumentární film Chudoba v USA ukazuje realitu. Dost hororovou, kdy zdravotní péče, u nás zcela automatická a rychlá, dovede běžného obyvatele USA až k bezdomovectví. Protože tamní zdravotnický systém si hledí jen peněz.

 

O zdravotnictví v závěr dokumentu

Tuhle systémovou amerikanizaci u nás zastává prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. A podle toho to i dopadá. Jak referoval iDnes, stomatologickou péči v ČR nemůže sehnat, případně uplatit až dva miliony lidí.

„Vůbec mě to nepřekvapuje. Mnozí lidé nemají desetitisíce na soukromou péči, a tak marně shánějí zubaře na pojišťovnu třeba deset let. Když se jim podaří někam dostat, mají pusu plnou kazů, nebo dokonce jen černých pahýlů místo zubů,“ řekl iDnes lékař Ladislav Václavec, senátor (ANO) a ředitel krnovské nemocnice.

V článku hovořila i zubařka, která pracuje smluvně s pojišťovnami. „Dělám na pojišťovny a někdy si připadám jako poslední blbka v okolí. Každý den se hodiny kroutím u křesla, řeším pacienty od dětí po seniory, nutím je k prevenci, učím je čistit si zuby a nevybírám tisíce za každou drobnost. Mladí zubaři to dělat nechtějí. O smlouvy nestojí. Denně ošetří pár pacientů za hotové a mají vystaráno,“ popsala pro iDnes šmuclerovskou amerikanizaci české stomatologie zubařka ze Zlínského kraje.

Systém našeho zdravotnictví si hledí v první řadě zdravotního stavu člověka. A to rozhodně ne na úkor kvality péče. Zatím. Tendence něco s tím udělat jsou patrné. Nyní se sepisují na Válkově Ministerstvu zdravotnictví pravidla alespoň pro dvojí standard péče. Jeden pro chudé, druhý pro bohaté. První krok k tomu, aby pochval pro nemocnice a lékaře začalo ubývat. A začalo přibývat obětí. Zešmuclerování českého zdravotnictví je zkrátka hrozba. Přechodit rakovinu nejde.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)