![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Šťastné slepice
MONIKA OLEJÁROVÁ
Přesto je dobrým znamením, že hlasování nohama funguje. Bez zdlouhavého schvalování nových zákazů a omezení spotřebitelé volí lepší alternativu a řetězce se přizpůsobují. Přestože i v podestýlkových chovech nejsou podmínky pro zvířata ideální, jde o mezistupeň k volnému chovu, který je pro zvířata nejlepší možnou volbou.
A nejen spotřebitelé, ale např. i restaurace mění strategii. Mc Donald’s bere na Slovensku vejce výhradně od slepic chovaných na stelivu a v Česku měl zájem dokonce o odběr z volného výběhu, nenašel ale dostatečnou nabídku. Společenská odpovědnost firem je totiž dalším rozměrem ve spotřebitelském rozhodování, které nevyžaduje nová nařízení a zákazy, ale vyplývá z rostoucího blahobytu kupujících a jejich poptávky. Síla spotřebitelů přeměnit požadavky na lepší život zvířat do efektivní poptávky se ale stále podceňuje.
Některé farmy už přešly na jiný způsob chovu, je to ale postupný proces. Ze 14 nových schválených chovů v roce 2017 a 2018 přibyly doposud jen 3 s klecovým chovem nosnic. Na Slovensku žije téměř 90 % nosnic v klecích. Například v Německu je to už jen okolo 10 %. Průměrná spotřeba vajec na Slováka je 220 ks. Pokud bychom chtěli všechny nosnice kryjící Slovenskou spotřebu vajec přestěhovat do volného výběhu (při průměrné snůšce 200 vajec ročně a v němž norma vyžaduje 4 m2 na jednu slepici), potřebovali bychom plochu asi 2400 ha, což představuje cca 0,1 % zemědělské půdy na Slovensku. Francie ohlásila zákaz klecového chovu již v roce 2022, Německo v 2025. Zatímco na Slovensku prodej vajec z klecového chovu omezují samotné řetězce, na západě ho omezují politici. Nastolení zákonných omezení přitom není nutné, když spotřebitelé svou poptávkou sami určují, co chtějí vidět v regálech v supermarketu.
Trend je jasný, otázkou je, zda drůbežáři nenarazí na další překážky při rozšiřování chovů, jako nevypořádané vlastnické vztahy k půdě nebo byrokratickou zátěž při plnění norem. Už dnes naplňuje Slovensko „vaječnou soběstačnost“ na 106 %, avšak kvůli nedostatku vajec z mimo-klecových chovů existuje poptávka po zahraničních vejcích. Země jako Německo budou mít v tomto případě navrch, neboť s omezováním klecí začali dříve. Postupná transformace farem si bude na Slovensku vyžadovat proaktivní přístup i ze strany drůbežáren, aby dokázaly uspokojit poptávku po vejcích ze „šťastných“ chovů.
[ad#pp-clanek-ctverec]
ZDROJ: Monika Olejárová na slovenském Iness.sk