![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Srdcervoucí pohled na „kdysi anglický Londýn“
NZSK 13|05|2016
V Anglii i jinde jsou rušeny naše tradiční svátky, tak aby nevyvolávaly vášně u muslimských spoluobčanů. Naopak my, jejich oslavy, svátky musíme trpně snášet, potupně přijímat jako něco obohacujícího, pro společnost přínosného.
[ad#clanek-respo]
Podívejte se jak vypadají každoroční oslavy Ashura v Londýně z roku 2014. Svátek Ashura připadá na desátý den muslimského měsíce muharramu, kdy v roce 680 zemřel imám Husajn ibn Alí, vnuk proroka Mohameda. Zahynul v bitvě u Karbaly, při boji proti drtivé přesile vojáků, kteří byli věrni chalífovi Jazídovi. Toho šíitská tradice považuje za nepravého věřícího, který muslimskou víru přijal jen z pragmatických důvodů.
Naopak Husajn se stal pro šíity prototypem pravého věřícího a pravého mučedníka, který prý prohlásil: „Pokud Mohamedovo náboženství nemůže žít dále, aniž bych já zemřel, ať mě šavle rozsekají na malé kousky!“
Šíité – „šíat Alí“ – jsou následovníci Alího, tedy Husajnova otce. Podle šíitů to měl být Alí a po něm jeho syn Husajn, kdo se měl stát právoplatným následníkem Proroka, a nikoli ti, kdo se prý vedení obce chopili neprávoplatně.
Šíité se tedy snaží jít ve stopách Alího i Husajna a dokonce pociťují stud za to, že z jejich předků Husajnovi nikdo nepomohl. Proto se také šíité cítí být spojeni se všemi utlačovanými a poníženými. Naopak v Husajnových nezbožných ale mocných nepřátelích, jako byl chalífa Jazíd, vidí ztělesnění nepřátel své víry.
Šíitský islám byl vždy menšinovým vyznáním v rámci islámu a právě mentalita formovaná podle vzoru mučedníka Husajna dávala šíitům sílu vytrvat, případně jim poskytla i jistý pocit vyvolenosti. Někdy byli sunnité viděni právě jako ti, kdo navazují na Husajnovy vrahy, a svátek Ašura se stal momentem, kdy se případná sunnitsko-šíitská nevraživost projevovala nejvýrazněji, včetně teroristických útoků sunnitských radikálů na šíitská shromáždění k uctění imáma Husajna. Také šíitský režim v současném Íránu těží z tradičních šíitských představ o významu mučednictví a o světodějném poslání šíitské víry, a s úspěchem jí politicky využívá.
[ad#clanek-respo]
Video si můžete prohlédnout zde (klikem na fotografii):