18.11.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Ruský meč nad podmořskými kabely

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

O tom, že odcházející president Biden právě povolil Ukrajincům střílet americkými raketami ATACMS do hloubi ruského území, už asi víte. A jistě také tušíte, proč tak učinil zrovna teď, na konci mandátu, před předáním moci. Jedinou nezodpovězenou otázkou proto zůstává, jak na tohle chrstnutí putýnky benzínu do skomírajícího ohně ukrajinské války, zareaguje Rusko.

Bude se ještě jednou ochotno vyhnout jaderné eskalaci konfliktu, anebo přímému, konvenčnímu útoku na území zemí NATO? Možná že ano. Způsobů, jak bolestivě zasáhnout Západ a přitom zůstat ještě krůček od osudového rozšíření války, je hned několik. Jeden z nich naznačila událost z předvčerejška – incident, při kterém irské námořnictvo eskortovalo z Irského moře ruskou špionážní loď Jantar. Prý se tam motala kolem míst, kde jsou položeny podmořské kabely.

Co je to za plavidlo? Ruská „výzkumná“ loď Jantar byla zkonstruována k průzkumu mořského dna a k provádění hlubokomořských záchranných operací. Kromě nejrůznějších senzorů, umožňujících jí odhalit kovové i nekovové předměty uložené na dně i v těch nejhlubších vodách Atlantiku, nese také několik hlubinných ponorek, a to jak pilotovaných, tak i autonomních. Jsou schopny ponoru do 6 tisíc metrů, což v poměrech Atlantického oceánu více než bohatě postačuje. A všechna tato plavidla jsou vybavena vnějšími manipulátory, pro které je přestřihnutí optického kabelu hračkou.

Co by to mohlo způsobit? Jen málokdo si uvědomuje, jak hustá a vytížená je síť podmořských kabelů mezi Evropou a USA. Kupříkladu pouze z ostrovů Británie a Irska vychází na 60 kabelů! A těmi proudí informace a peníze. Obojí pochopitelně virtuálně. Ale v obrovských kvantech. Například jen v rámci transakcí a vyrovnání SWIFT „proteče“ denně optickými kabely na 10 miliard dolarů. Podobně je tomu i s internetem. Všechny ty sociální sítě, mediální výstupy, zpravodajství, zábavu i pracovní a firemní data, jakož i vojenskou a vládní komunikaci lze utnout (nebo citelně omezit) několika střihy na vhodných místech…

Už se to dokonce nedávno prakticky vyzkoušelo. Představitelé Spojených arabských emirátů na začátku letošního března uvedli, že tři kabely vedoucí přes Rudé moře byly pravděpodobně napadeny a přerušeny jemenskými povstalci Houthii. Důsledkem „střihu“ 3 kabelů z několika desítek byl výpadek internetu ve 25% států oblasti Středního Východu a v přilehlé části Afriky, který se jen horko – těžko postupně látal s pomocí satelitního spojení.

Ale zpět k Rusku. Asi nikdo nebude natolik naivní, aby si myslel, že jaderná velmoc disponuje pouze jednou lodí, vhodnou k podobné činnosti. Už delší dobu se v odborných kruzích mluví o organizaci, označované zkratkou GUGI. V originále Главное управление глубоководных исследований Министерства обороны Российской Федерации. Tahle původně vojenská jednotka číslo 90802 se od svého založení v roce 1963 rozrostla v mohutné velitelství a množstvím specializovaných oddělení a útvarů. Personál čerpá z nejlepších kádrů 29. samostatné ponorkové divize, formace sídlící na základně Olenya Guba. A celý ten spolek se, oficiálně, zabývá hlubokomořským průzkumem.

Za pozornost stojí především jeho vybavení. GUGI provozuje řadu specializovaných ponorek Paltus, X-Ray, Kashalot a Losharik. Všechny mají titanový trup, který jim umožňuje sestup do extrémních hloubek. Podívejme se například na poslední z nich, na Lošarik. Tato podmořská loď má světově unikátní vnitřní uspořádání. Její trup se skládá ze sedmi propojených kulových titanových komor, které nejlépe odolávají tlaku, a to jí umožňuje operovat v hloubkách až 2500 metrů (v současné době je opravována po požáru a do služby se vrátí koncem letošního roku). Všechna zmíněná plavidla pak pohání, přes jejich malou velikost, jaderný reaktor.

A to nejdůležitější nakonec. Všechna plavidla GUGI jsou schopna pracovat v naprostém utajení. To zabezpečuje jejich skrytá doprava na místo jinou, velkou, mateřskou ponorkou. Rusko k tomu využívá ponorky třídy Belgorod. To jsou ony nosiče obřích, jaderných, autonomních podmořských dronů Poseidon, určených k ničení amerických přístavů a pobřežních měst. Jenže místo „Poseidona“ může tahle ponorka také klidně dovézt na vhodné místo hlubokomořskou miniponorku Lošarik, skrytě ji vypustit ke splnění jejího úkolu, a pak ji zase zaparkovat a odvézt.

Z uvedených faktů vyplývá, že přerušit páteřní hlubokomořské kabely mezi Evropou a USA, je možné zcela skrytě a utajeně. Rusko na to prostředky a schopnosti má. Tak proč tedy Rusové poslali, před pár dny, svou v podstatě polocivilní loď Jantar do irských výsostných vod? Proč ji nařídili, aby se tu všem na očích motala u trasy podmořských kabelů? Jediným rozumným vysvětlením je varování.

Ruské tajné služby jistě věděly o probíhajícím jednání a o francouzsko-britském nátlaku na presidenta Bidena, aby povolil Ukrajině palbu do hloubi ruského území. Takže byl čas, připravit v předstihu varování. Vystřelíte na Rusko? Raketou, naváděnou z Británie či USA? No dobrá, pak budete bez spojení. Bez internetu a aktuálních informací. A vaše burzy bez převodu peněz.. Všechno se na satelit přehodit nedá a uhlídat stovky kabelů na tisícovce vhodných míst je úkol nad lidské síly. Rozpomeňte se, že váš vlastní miláček, Rishi Sunak, varoval, už v 2017, v rámci zprávy pro think tank Policy Exchange, že přerušení těchto kabelů by představovalo „existenční hrozbu“ pro britskou bezpečnost. Uvažujte!

Jak to dopadne, jestli veřejná varování a důvěrné vzkazy přes různé prostředníky padly na úrodnou půdu, se dozvíme brzy. Na racionalitu britsko – amerických globalistických elit, zahnaných vývojem v USA do kouta, přitom moc sázet nemůžeme. Bohužel.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)