22.2.2023
Kategorie: Ze světa

Rusko má na frontě 350000 vojáků. Poplašná zpráva?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Po zprávách o drtivých porážkách ruských jednotek a po návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjevě se objevují zprávy o tom, že má Rusko na frontě 350000 vojáků.

Jednání amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjevě demonstrovalo neochvějnou podporu USA a Západu obraně Ukrajiny. Tak se alespoň vyjadřují hlavní komentáře západních médií. Údajně bylo o návštěvě předem informováno i Rusko. Současně se komentátoři vyjadřují tak, že Biden přijel proto, aby povzbudil ukrajinskou ofenzívu na jaře letošního roku. Zbraní má údajně Ukrajina dost.

Ovšem jsou i jiné zprávy přímo z fronty. Ukrajinci tvrdí, že nemají dost munice a musí s ní šetřit. Tvrdí se, že zatímco Rusko denně na frontě vystřelí až 20000 dělostřeleckých nábojů, Ukrajina jenom 5000. A k tomu všemu i čeští komentátoři „pochybují“ o tom, že náš nově zvolený prezident Petr Pavel naváže na politiku Václava Havla.

Za všechny jmenuji komentátora z prostředí ČSSD Lukáše Jelínka na CNN Prima News. Pavlův výrok na mnichovské Bezpečnostní konferenci – kdy vyjádřil skepsi ohledně toho, zda se Ukrajině letos podaří válku vyhrát – je jedním z nemnoha Pavlových výroků v zahraniční politice, kdy se snaží být velmi opatrný a opatrně našlapovat. Tak to v otázce války na Ukrajině dělal i během kampaně,“ podotkl Jelínek. Výrok nově zvoleného prezidenta, který do úřadu nastoupí 9. března, podráždil ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kulebu…..Hostem pořadu byl také komentátor Petr Kamberský. Ten vzpomněl, jak Pavel sliboval klid, řád a zkušenosti nejen v domácí, ale zejména zahraniční politice. „A za pár dní, kdy je zvoleným prezidentem, v ní udělal docela velké haló. V zahraniční politice by měl být více kompetentní než v té domácí. Co bude po uvedení do úřadu dělat si neodvážím odhadnout. Zatím se jen zdá, že chce být opravdu aktivním prezidentem,“ dodal.

A dnes jsem také zaregistroval zprávu o tom, že má Rusko na frontě 350000 vojáků, což je údajně dvakrát více než na počátku ruské agrese. Kyjev v očekávání ruské ofenzivy žádá západní spojence o rychlé dodávky zbraní a zejména munice, která armádě napadené země dochází. Podle Borrella je nyní připraven na ofenzivu téměř dvojnásobek ruských vojáků, než byl před rokem na zahájení invaze.

Z výše uvedeného je patrné, že Západ nestačí na Ukrajinu dodávat zbraně ani munici v takovém počtu, aby se vyrovnala jejich ztrátě v bojových operacích. Tanků, kterých by Kyjev potřeboval až několik set, možná až tisíc, budou do března dodány spíše jen desítky. Dodání vojenských letadel opět nebylo ze strany USA potvrzeno, pouze premiér Velké Británie slíbil dodávky raket delšího doletu. Kolik jich bude, ale neupřesnil.

Dle mého soudu byla a jsou slova Petra Pavla na Mnichovské bezpečnostní konferenci realistickým popisem situace na ukrajinské frontě. A souhlasil bych i s tvrzením Petra Kamberského, že Pavel bude v otázce zahraniční politiky a zejména války na Ukrajině kompetentní. Dokonce i po svém návratu Pavel zdůraznil, že si za svým vyjádřeném na bezpečnostní konferenci stojí. Propaganda a gesta válku Ukrajině skutečně nevyhrají a Pavel jako člověk detailně seznámený se situací v NATO vzhledem k tomu, že byl v této organizaci na velmi vysokém postu, považuje za nutné krotit „optimismus“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět uvedl, že Ukrajina válku v krátké době vyhraje a navíc tvrdil, že dodávky zbraní z Číny Rusku povedou ke světové válce. To jsou velmi nekonsistentní prohlášení, které jsou defacto zřetelně propagandistická a neodpovídají tomu, co se fakticky na rusko-ukrajinské frontě děje.

Vůbec se proto nedivím zprávám, které přicházejí od uprchlíků z Ukrajiny v Česku, že jich už bezmála čtvrtina uvažuje o tom, že se usadí v Česku. A pokud se válka bude dále protahovat s nejistým výsledkem, tento počet bude zřejmě ještě stoupat. To zcela jistě pomůže české ekonomice, ale poškodí Ukrajinu.

Zdá se mi proto, že Pavel vzhledem ke své vojenské minulosti a zkušenosti s NATO bude mnohem realističtěji situaci na Ukrajině hodnotit. Obvinění, která vznesl Andrej Babiš ve finále volební kampaně, a sice že nás Pavel zatáhne do války, se tak ukazují jako nepravdivá, chcete-li lživá. Doufám jen, že konflikt nebude dále eskalovat tak, že už ani realismus Západu nepomůže.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 3,24 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)