Zablokovat určité internetové stránky v tak mimořádné situaci označil sice za těžké riziko. „Jak řekl premiér, bylo to na hraně a už by se v tom nemělo pokračovat. Nyní by žádné weby neměly být zrušeny. Maximální svoboda slova projevu je to, co nás odlišuje od Ruska,“ sdělil Roman Joch. Ten už před osmi lety v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ohledně cenzury řekl (ZDE): „Kdyby však první ruský voják překročil hranice kterékoli z pobaltských zemí, bude správné okamžitě proruské weby zablokovat a smazat a – abyste měli v redakci PL veselo, neboť dobře víte, zda se vás to také týká – po dobu konfliktu s Ruskem v Pobaltí redaktory proruských webů internovat.“
Cenzura jen v případě válečného stavu
Za svým prohlášením si stojí doposud. „To je správné. Je třeba nechat maximální svobodu slova, ale pokud ruská armáda napadne členské území Severoatlantické aliance a hlavně pobaltské země, rukavičky půjdou dolů a nasadíme si rukavice boxerské. V této situaci nejsme, a proto jsem s velkým váháním mírně proti tomu, co vláda udělala – tedy, že požadovala blokaci webů. Ale chápu, Česká republika není neutrální – jsme na straně Ukrajiny. Pokud by ruští vojáci napadli Pobaltí, ocitneme se ve válce,“ sdělil Joch. Publicista označil takové riziko za minimální a odhadl ho na pět procent. Současně zdůraznil, že i když je riziko nízké, není nulové. „Zatím to vypadá, že nás Putin zastrašil vyhrožováním a my se ho bojíme a on se nás také bojí. A to je zásadně špatně. My nechceme jít do války s Ruskem, nemá smysl, aby se válka rozšířila do Pobaltí nebo na Slovensko. Potřebujeme válku udržet na Ukrajině a potřebujeme, aby Rusko na Ukrajině prohrálo,“ podotkl k tomu.
Kdo by měl v případě válečného konfliktu a nastalé cenzury určovat, které internetové stránky jsou, a které nejsou proruské? „To je těžké. Kdyby u nás nastal válečný stav, pak by to měla určovat vládní moc. My ale nyní nejsme ve stavu, který lze označit za válečný, proto nejsme v situaci, kdybychom měli blokovat weby. Jsem proti tomu. Ať napíšou, co si myslí, ale uznávám, že v mimořádné situaci má vládní moc právo suspendovat svobodu slova. Ale jen pro období války,“ řekl. V této souvislosti připomněl vysílání projevů vrchního nacistického představitele Paula Goebelse v rádiích Velké Británie, kterým se za druhé světové války Britové smáli.
Redaktoři, kteří by byli v takovém případě internováni, dostanou dle Jocha teplé jídlo i postel a nebudou trpět tak, jako Ukrajinci, kteří utíkají ze strachu o svůj život z domovů i země. „Vláda má na to právo a jedná se i o váš web, týká se to i Parlamentních Listů. Za váš osobní názor byste byla v Rusku zastřelená, netvařte se nevinně, tady nehrajeme nevinnou hru. Za to, co říkáte, se vám v České republice nic nestane, máme svobodu slova. Kdybyste nějaké otázky položila ruskému činiteli, tak jste zabitá. Jsem pro maximální svobodu slova i pro vaše webové stránky, ale mějte trochu úctu vůči lidem, kteří umírají. Každý má právo říct názory, jak situace vypadá, a to se děje. Stala se vám nějaká újma? Pracujete pro Parlamentní Listy, někdo vám něco udělal nebo vám osobně někdo vyhrožuje? Vy nejste obětí nějaké perzekuce. V České republice se nekoná perzekuce,“ poznamenal politický komentátor.
Joch: Vláda u soudu prohraje
Blokování webů za perzekuci nepovažuje, i když se domnívá, že vláda prohraje u soudu. „Podle mě zablokované weby vysoudí velké peníze a vyhrají, protože se vláda pohybovala na hraně zákona a ústavy. Nejdříve měla vyhlásit výjimečný stav, pak by to bylo legální. Takhle to vláda prohraje,“ uvedl. Podle Romana Jocha jsme ohledně svobody projevu jeden z nejsvobodnějších států v Evropě. „Tady je velká svoboda. V Německu, Británii nebo Francii je hatespeech. Cokoliv špatného řeknete třeba vůči nějaké menšině, může být kriminálně postihováno. Hatespeech tady zatím naštěstí nemáme. Můžete napsat téměř cokoliv. Samozřejmě nemůžete vyzývat k vraždám, má to své limity,“ vysvětlil s tím, že ParlamentníListy.cz z jeho pohledu nepřekročily červenou linii.
Joch dále okomentoval výrok ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který se nechal slyšet, že ač na Českou republiku nedopadají bomby skutečné, jsou to bomby dezinformační, kterým země čelí. „Věcně a meritorně s tím souhlasím, ale zároveň říkám, že je fatální chybou, aby něco takového říkal ministr vnitra. Státní úředník nemá právo se vyjadřovat ke svobodě médií, to může jen nezávislá organizace jako Elfové, můj institut a podobně, ale státní moc to nemá říkat. V České republice existuje presumpce nedůvěry vůči státu, která se táhne už od starého Rakouska,“ zauvažoval Joch.
A jakou má důvěru v Čechy a jejich schopnost orientovat se v informacích a odlišení faktů od propagandy? „V lid mám důvěru relativně velkou. Jsem konzervativec a mám nulovou důvěru v české elity. V lid český mám důvěru asi 55 procent ze sta. Úkolem konzervativce je vysvětlit lidu, proč mám pravdu a elitám, proč se mýlí,“ řekl. Z toho, že 87 procent Čechů v průzkumech odsoudilo ruskou agresi, je prý nadšený. „Jsem nadšen, že více lidí souhlasí, ale buďme realističtí, to číslo bude klesat. My musíme pomáhat Ukrajinkám a dětem, jak jen je v našich možnostech,“ podotkl. O tom, který web je nutné zablokovat, by za mírového stavu v zemi měl podle Romana Jocha rozhodovat pouze soud na základě práce policie – tedy v případě trestného činu.
PL
Dočetla jsem se , že v Německu se tento týden zatýkalo. Ke sto lidem do bytů vlítli tajní a zabavili jim počítače. Trestně je stíhají za „nesprávný“ názor na rusko-ukr. konflikt a za „urážky politiků“. Myslím, že jsme v pěkné řiti, protože paragraf urážky veřejného činitele tu byl naposled za Husáka. V normální demokracii by to eventuálně nervově labilnější politik řešil v občansko-právním sporu. I když až dosud platilo, že politik musí vydržet jistou míru diskomfortu. Jen zírám a říkám si, jaká by to vlastně byla změna, kdyby nás obsadili zase Rusové? Myslíte, že bychom si všimli?
:
https://www.youtube.com/watch?v=pzbTYhOvbpA
Prosím vás a čemu se tak divíte, nebo si myslíte že v němecu není nacizmus? A vrána vráně oči nevyklove to je přec známá věc. To jen Češi nevědí do které řitě se zavrtat.
Vidím dva problémy
první…nikdo se nepřiznal k vypnutí stránek a CZ.NIC už má jistě variantu b., kdyby nastaly spory. firma se pošle do konkurzu a správa domén tou dobou už bude jinde.
druhý…naše aktivistické soudnictví vůbec nepřipustí problém první
Dr.Rajchl podal žalobu, ale státní zástupce ji odložil. Taková je tu „demokracie“, ty svině si už na ni ani nehrajou. Teď musí hledat jiný soud.
Podle mě to vyšumí do ztracena.