Reaktor
MONIKA ČÍRTKOVÁ
V rádiu jsem v rozhovoru s jedním odborníkem slyšela, že i kdyby šlo dostavění Dukovan jako po másle, začne nový reaktor fungovat v roce 2040. Nemám důvod této informaci nevěřit, protože v zásadě odpovídá tomu, co jsem o stavbě jaderných elektráren dosud četla. Velmi se to tedy blíží situaci, kterou můžeme označit za „z toho nás už hlava bolet nebude“. Jistěže žádný nový blok nevznikne ani hned, ani v roce 2040 a možná vůbec.
To ale nebrání internetovým mudrlantům donekonečna spekulovat o tom, komu bude tato stavba, lépe řečeno představa, že se bude něco stavět, svěřena. Někteří komentátoři si z efemérní elektrárny, resp. z toho, aby ji náhodou nestavělo Rusko, udělali snad smysl života. Vzhledem k tomu, že nový blok nepostaví vůbec nikdo, bude jejich záměr vrchovatě naplněn. Nakonec, žádná křeč, ono nám to uhlí ještě nějakou dobu vydrží.
[ad#article_et21]
Ovšem internet je doslova zahlcen odborníky na energetiku. Jsem evidentně jediná, kdo atomovým elektrárnám vůbec nerozumí. Jinak tomu rozumí každý, úplně nejvíce absolventi různých humanitních oborů, kde se zřejmě štěpení jádra vyučuje jako hlavní předmět hned po úvodu do filosofie.
A protože o tom nic nevím, ráda bych se zeptala našich odborníků na několik drobností, které mohou takovému laikovi vytanout na mysli.
1) To, co v těch Dukovanech už stojí a co elektřinu vyrábí, stavěl kdo?
2) Aktuální rizika jsou z toho jaká?
3) To bezpečnostní riziko plynoucí ze spolupráce s Rosatomem, o kterém pořád slyším, to je co? Můžete ho nějak specifikovat a popsat?
Je to:
a) riziko, že to vybouchne jako Černobyl?
b) riziko, že se Rusové při stavbě dozvědí tajemství děsně tajný, které nesmí vědět?
c) riziko, že jim zaplatíme moc peněz?
d) riziko, že nám to nějak vypnou? nebudou dodávat díly? palivo?
e) riziko, že budou hrozit, že nám to vypnou a my budeme muset dělat, co chtějí?
f) nějaké jiné riziko? A jaké?
A potom, když to tedy je takové riziko, tak při svěření stavby Francouzům nebo Američanům nebo někomu jinému stejné riziko nevzniká; rozumím tomu správně?
[ad#ad_inarticle21]
A mimochodem, proč si to vlastně nepostavíme sami?
Omlouvám se za své laické otázky. Ale vím, že všichni reaktorům rozumíte. Tak kdyby mi mohl někdo napsat, jak to tedy je?