6.3.2023
Kategorie: Ze světa

Putin neplánoval, že zabředne do dlouhého konfliktu, bude ale bojovat do posledního Rusa

Sdílejte článek:

SM

SM přináší rozhovor s politologem a odborníkem na Rusko PhDr. Karlem Svobodou, Ph.D., kterého jsme se zeptali na některé souvislosti stále probíhajícího ozbrojeného konfliktu, k němuž zavelel před rokem ruský prezident Vladimir Putin. Stranou zájmu rozhovoru nezůstala ani role, kterou hraje v současné době Čína.

Pane doktore, válka na Ukrajině trvá již rok, podařilo se z Vašeho pohledu Rusku naplnit alespoň částečně původní cíle vojenské invaze?

Téměř jistě ne. Dovolím si říct, že nikdo neplánoval to, že by Rusko zabředlo do dlouhého konfliktu, kde jediným jejich řešením je poslat víc vojáků. Podařilo se sice vytvořit koridor na Krym, ale nedá se říct, že by se Rusko už nemělo čeho obávat. Boje u Bachmutu či Vuhledaru vyčerpávají ruské i ukrajinské síly, ale je dost těžké říct, kdo je na tom v tomto směru hůř. Původním cílem byla téměř jistě změna režimu v Kyjevě a ovládnutí Donbasu. Ani jedno se nepovedlo, byť bych Rusko stále nepodceňoval. Ani fakt, že pravděpodobně docházejí modernější zbraně, neznamená, že by bylo slabé.

Co bude pro Putina vojenským i politickým úspěchem na Ukrajině, aby zavelel k zastavení všech bojových operací?

Poté, co prohlásili ony čtyři „nové“ oblasti za svoje, lze jen těžko věřit tomu, že by řekl, že to tak vlastně není. U Záporožské a Chersonské oblasti nekontrolují ani jejich oblastní centra (pominu ty až tragikomické přesuny center). Těžko věřit tomu, že řekne, že tedy součástí Ruska nejsou. I jako podmínku pro příměří požadují, aby Ukrajina uznala „novou teritoriální realitu“, tedy aby se vzdala jak Chersonu, tak Záporoží. Od Putina je to i součást strategie – dává najevo, že bude bojovat do posledního Rusa a že tedy válku musí ukončit druhá strana, protože on to neudělá. Tak trochu jde o argumentaci šílenstvím – ukončete válku, protože on bude bojovat pořád. K tomu vedou i občasné ruské narážky na jadernou válku.

Putin dává veřejně svou nelibost, že Západ materiálně podporuje Ukrajinu, nicméně Rusko samo přijímá vojenskou pomoc v podobě íránských sebevražedných dronů. V médiích se navíc objevila informace, že Čína dodá Rusku také tyto vzdušné prostředky. Jak může Peking zamíchat kartami na horkém ukrajinském válčišti, pokud by se podpora neomezila jen na drony, ale i na jiné zbraňové systémy, např. pozemní?

Čína bude dělat jen to, co pro ni bude výhodné. V tuto chvíli si hlavně přeje, aby válka skončila co nejdříve. Kazí jí to obchody. Navíc, zatímco pro Západ jsou náklady na válku v řádech promile jeho možností, Rusko se docela citelně oslabuje. Jde samozřejmě jen o můj názor, ale pokud Čína něco Rusku dodá, pak jen to, co si chce vyzkoušet. Nějak nevidím pro Čínu žádnou výhodu v tom, že by poskytla nějaké svoje moderní zbraně Rusku.

Nehraje z Vašeho pohledu právě Čína dvojí hru? Na jedné straně může dodávat Rusku vojenský materiál, na straně druhé se pasuje do role mírotvorce, který představil před několika dny svůj dvanáctibodový mírový plán. Co tím může Peking sledovat?

Čínu nehodnoťme z pohledu pasivního čekatele na to, co se bude dít mezi Ruskem a Ukrajinou, potažmo Západem. Má svoje zájmy. Rusko je pro ni vcelku nicotné, stačí si jen porovnat počet obyvatel. On i ten plán je ve stylu Chytré horákyně (respekt k suverenitě atd.). Cokoli budou dělat, budou dělat proto, že je to pro ně výhodné, ne proto, aby pomohli Rusku. Ty zájmy se mohou sejít, ale taky nemusí. Je na Západu, aby Číňany o výhodnosti zatlačit na Rusko, aby válku ukončilo, přesvědčil.

Západ sice dodává Ukrajině zbraňové systémy, nově i tanky. Je z Vašeho pohledu tato pomoc v této fázi konfliktu dostačující, když se podíváme například na Velkou Británii, ta chce dodat 14 tanků Challenger 2? A uvědomuje si současně Západ dostatečně, že k budoucím protiofenzivám Ukrajiny budou potřeba desítky či stovky tanků?

Nejsem úplně odborník na zbraňové systémy, ale opravdu to nevypadá jako nějaké gigantické množství. Takhle malé dodávky využívá Putin pro svoji propagandu. V jeho líčení Západ dodává ohromná množství zbraní, on pak bojuje s celým Západem. V reálu je ale pomoc skromnější. Nechci to úplně shazovat, málo to nejspíš není. Nicméně nejsem odborník na vojenství. Ale přijde mi to jako tak něco mezi – něco dáváme, abychom si moc nezadali, ale zároveň ne tolik, aby to rozhodlo. Dalším faktorem je ale také to, kolik vlastně Západ poskytnout může.

Pojďme ještě k dalšímu aktuálnímu tématu, a tím je Moldavsko. V této čtyřmilionové zemi visí ve vzduchu možný proruský převrat. Rusko může velmi rychle destabilizovat situaci například citelným omezením dodávek plynu. Je podle Vás prozápadní vláda v čele s prezidentkou Maiou Sanduovou i obecně prozápadní směřování země bezprostředně ohroženo?

V Moldavsku je prozápadní směřování země ohroženo snad od té doby, co se postsovětským prostorem zabývám. I díky programu Východního partnerství země udělala docela citelný pokrok, ale pro část obyvatelstva je Rusko pořád atraktivní. Ono totiž, a to i v jiných zemích, nabízí návrat k „starým dobrým časům“. Levný plyn má zajistit zachování továren, míst atd. A pro část lidí je i špatná dosavadní existence atraktivnější než její ohrožení s vidinou možného zlepšení.

Jakou roli hraje v možných ruských scénářích uprchlý oligarcha Ilan Șor? Má to být právě on, kdo má dostat lidi do ulic a dokonat v příhodné chvíli s podporou Kremlu převrat?

V klidu může. Ruská politika podpory nakloněných politiků vychází z místních podmínek. Zjednodušeně, vytipují si, kdo by jim mohl být nakloněný, nebo aspoň kdo by nemusel být proti nim. Ideální je, pokud je takový člověk nějak kontrolovatelný či vydíratelný. Moskva mu pak pomáhá právě přísliby typu levnější plyn. Ale i v historii byla efektivita takové politiky docela sporná.

Vidíte jako možnost zásadní společensko-politické změny v Moldavsku i potenciální ozbrojený zásah z Moskvy?

Opět, do hlavy nikomu nevidím, ale přijde mi, že pro Moskvu by nedávalo smysl válčit ještě někde jinde. Má dost problémů s Ukrajinou. Ale jiná věc je, že už nedávala smysl ani válka proti Ukrajině. Ale stoprocentně bude Rusko poskytovat všemožnou podporu nepokojům či převzetí moci. Neklid v Moldavsku rozhodně v jeho zájmu je.

 

SECURITY MAGAZIN

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 1,36 out of 5)
Loading...
77 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)