19.11.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Proč zaletěla raketa až do Polska?

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Jak nejspíš víte, Polsko bylo zasaženo raketovým útokem z Ukrajiny a dva lidé přitom zahynuli. Samozřejmě, jako vždycky, obviňováno je Rusko, které účast na něčem takovém rozhodně popřelo. Tři američtí odborníci se pod příslibem anonymity vyjádřili, že raketa byla asi vystřelena na zastavení ruské rakety, ale minula cíl. Rusko v současné době mohutně útočí na ukrajinskou infrastrukturu a údajně vystřelí až 100 raket za den.

Dokonce i americký President Biden se vyjádřil, že „je nepravděpodobné, že to byla ruská raketa.“ Polský senátní poradce Marcin Zaborowski řekl, že něco takového může být i nehoda, kdy ruská raketa omylem zaletěla do Polska, ve kterémžto případě se Moskva musí okamžitě omluvit. Polské Ministerstvo zahraničí je toho názoru, že raketa, která na polskou vesnici Przewodow dopadla, byla ruské výroby a že je nutno dávat pozor, aby se něco podobného neopakovalo. Také polský Generál Roman Polko, člen Polské bezpečnosti a obranného sboru souhlasil, že nemyslí, že raketa byla na Polsko vystřelena záměrně.

Polský vládní mluvčí, Piotr Mueller oznámil, že polská vláda se rozhodla zvýšit vojenskou připravenost, včetně hasičů a policie. Řekl, že zatím není zjevné o co šlo, ale že záležitost bude vyšetřována. Vedení ve Varšavě se rozhodlo, že není nutné, aby NATO použilo Odstavec 5, který přikazuje napadnout zemi, odkud střela přišla, ale že stačí Odstavec 4, který vyžaduje konzultaci a vyšetřování. Později prohlásili i toto za nepotřebné.

Zato ukrajinský President Zelenský nemínil čekat na výsledky vyšetřování a trval na tom, že se jedná o ruskou raketu a že NATO musí ihned zareagovat a podle jejich Odstavce 5, napadnout Rusko jadernými zbraněmi. Zelenský nazývá tuto situaci „útokem na společnou bezpečnost,“ i když Ukrajina není členem NATO. Měl by si to konečně zapamatovat.

Generální sekretář NATO, Jens Stoltenberg řekl, že nešlo o útok proti NATO a že neví o ničem, co by nasvědčovalo tomu, že Rusko má v úmyslu NATO napadnout. Raketa, která padla na polské území je podle něho ukrajinská. Ale vina za tento útok je na Rusku, protože způsobilo válku na Ukrajině!

Někdo, kdo si na internetu říká „Ukraine Weapons Tracker“ (Ukrajinský stopař zbraní), který je všemi uznávaný znalec vojenského vybavení se vyjádřil, že raketa, která dopadla na polské území je ukrajinská protiletecká střela. Poznal to podle fotografií jejích úlomků, které označil jako S-300AD systém, s motorem 48D6 ze 5V55 serie. Jiný odborník, ve spojení se stránkou Hal Turnera odhadl raketu na typ S-300 SAM, 5V55 serie.

I jiní, pro-ukrajinští odborníci se shodli na tom, že raketa je ukrajinského původu. Takže je opravdu možné, že se ukrajinská S-300 střela pokoušela zastavit ruskou raketu a minula ji?

Raketa nebyla vyrobena v Rusku, ale v bývalém Sovětském svazu. Wikipedia neobsahuje model S-300AD, ale první raketa této serie byla S-300P a byla poprvé použita v r. 1979. Rusové na Ukrajině tak staré zbraně nepoužívají, to je už dávno známo. Kromě toho, tyto rakety mají dostřel 75 km a v tom okruhu se žádná ruská vojska, ani ruské území nenacházejí.

Vysvětlení přišlo z Ruska

S-300PT (S-300PS) je raketa ze sovětské éry, s indexem 5V55R, váží 133 kg a velikost trychtýře v zemi, který při výbuchu vytvořila, plus převrácený traktor je přesně to, co by dokázala způsobit. Ruská raketa Caliber, která váží 450 kg by udělal daleko větší škodu. Není jasné, proč některé zdroje hlásí rakety dvě a přitom byl vytvořen pouze jeden trychtýř v zemi. Někdo viděl věci dvakrát?

Dolet S-300PT (S-300PS) je 90 km. Nejbližší ruská základna je v Bryanské oblasti, což je 600 km daleko. Zato Ukrajina má ve vzdálenosti 30-40 km jednu nebo dvě divize Lvovského 540. protileteckého pluku, se sídlem ve městě Kamenka-Bugskaja.

V únoru 2022 měla Ukrajina 22 protileteckých obranných systémů, vybavených raketami typu S-300PT a S-300PS. Touto dobou nemá žádný celistvý obranný systém a používá americké E-3 Sentry AWACS letecké a Starlink terminály, aby to, co jim z jejich protiletecké obrany zbylo, aspoň jaksi fungovalo.

Rakety tohoto typu potřebují pravidelnou údržbu. Každých 10-15 let musí být odstraněno raketové palivo a nahrazeno novým, protože jinak zestárne, ztratí plasticitu a objeví se praskliny. S běžícím motorem se praskliny zahřejí a motor pak buď shoří, nebo vybuchne. To je možno sledovat na vystřelené raketě, jak najednou začne opisovat spirály, namísto rovné čáry letu.

Takže spolehlivost těchto zbraní s časem upadá. Údržba musí být provedena v továrně, údržba zákazníkem je nežádoucí. Jsou důkazy o tom, že Ukrajinci prováděli údržbu a opravy na jejich vybavení sami, což nemuselo vždycky dopadnout dobře. Když uvážíme, že od r. 1991 jim nejsou dodávány náhradní součástky a že musí spoléhat na padělky, to taky nepomáhá kvalitě po domácku provedených oprav.

To, co se stalo v Polsku nasvědčuje, že se raketa odchýlila od svého směru. Možná přestal fungovat přijímač řídících povelů, nebo počítač, či autopilotní funkce. Raketa se v tom případě měla sama zničit, což také selhalo, takže pravděpodobně to byl autopilot, který vynechal. Stejně tak bezpečnostní mechanismus selhal a nevybuchl nálož, a ta byla odpálena až samotným nárazem. Výška trychtýře, který raketa udělala v zemi je značná, což nasvědčuje, že spadla přímo na zem z velké výšky, snad několika kilometrů.

Později se Ukrajinci v tichosti přiznali svým západním společníkům, že se pokoušeli sestřelit ruskou raketu a ta jejich nefungovala, jak měla.

Dokonce vyšlo najevo, že NATO letadlo, které se zrovna v těch místech pohybovalo, když provádělo pravidelnou prohlídku území, zachytilo radarem dráhu této střely a také nahlásilo smrt dvou pracovníků v blízkosti výbuchu. Záznam o radarových informacích byl dodán Polsku a NATO, ale odkud byla střela vystřelena, nebylo vyjeveno.

Útoky na Bělorusko

Předseda běloruské Ochrany hranic, Anatolij Lappo oznámil, že ukrajinská vojska zničila všecky mosty v Gomelské a Mozyrské oblasti, které spojovaly Ukrajinu s Běloruskem. V současné době začínají ničit mosty v další, Volyňské oblasti.

Běloruští pohraničníci také sestřelili bezpilotní letadlo (drón), které proniklo z Ukrajiny na běloruské území. Drón byl vybaven video kamerou a měl zjevně sledovat běloruské vnitrozemí a stav a rozmístění pohraničních stráží. Dva týdny předtím to byl jiný drón, který byl postaven na shazování výbušnin. Běloruská vláda nařídila zesílit pohraniční hlídky a zvýšit používání technických obranných prostředků.

Válka je ve skutečnosti vítána

Roger Waters, hudebník britské skupiny Pink Floyd prohlásil, že válka na Ukrajině je pro Ameriku zdrojem obrovských zisků a čím déle se potáhne, tím výdělečnější pro ně bude. Část těchto peněz přijde skrze výrobu zbraní a jejich prodej. Další přínos je ten, že všecko špatné může být sváděno na Rusko a na jejich Presidenta Putina. Takže když někdo přijde kvůli inflaci, nebo ztrátě zaměstnání o dům a skončí na ulici, tak to zavinili Rusové a Putin.

Ještě ovšem zapomněl na další přínos z válek, což je praní špinavých peněz. Ukrajina byla a ještě je velkoprádelna špinavých peněz a systém nezákonného úplatkářství amerických a evropských politiků. Je to zařízeno tak, že velkou část peněz, které dostávají od Západu, přefiltrovávají zpátky jednotlivým politikům.

Waters se již dostal do potíží dříve, když napsal dopisy presidentům Putinovi, Zelenskému a Bidenovi, kde požadoval zastavení války, která se snadno může změnit na jadernou. Dnes je na seznamu, který údajně vedou Ukrajinci, ale ve skutečnosti je jeho tvůrcem Pentagon. Je to seznam osob, určených k usmrcení s názvem Mirotvorets. (Nedoporučuji otevírat)

Že se Spojené státy chystají na dlouhou válku nasvědčuje i to, že Washington bude posílat další zbraně na Ukrajinu v hodnotě 400 milionů dolarů. A nejen to, jak již bylo psáno dříve, zřídili v německém Wiesbadenu vojenské velitelství společných sil, které bude zodpovědné za dodávky zbraní a výcvik vojska. Velitelství bude zaměstnávat 300 amerických vojáků, kteří přicházejí ze všech odvětví ozbrojených sil. Centrálu povede tříhvězdičkový generál, což je nemalá šarže. Tříhvězdičkoví generálové nejsou dosazováni na lecjaké operace.

Z toho ovšem vyplývá, jak vážně to Amerika myslí s mírovým ukončením války. Možná očekávají, že až Rusové podepíšou mírovou smlouvu a otočí se, aby šli domů, tak že jim vpadnou do zad?

Celé vlaky zbraní a vojenského vybavení už uhánějí přes Polsko, směrem na Kaliningrad. Proč Kaliningrad? To je podezřelé. Každý den je převáženo vojenské zařízení buď ke Kaliningradu, nebo na Ukrajinu. To všecko jede bez přestání a bez informování populace zúčastněných zemí, která to všecko platí formou daní. Krátké video je na stránce.

Západ chce úplně zjevně rozpoutat celosvětovou válku. Je jim zřejmě jedno jakou, hlavně když to bude válka. Válku na Ukrajině podporuje málem polovina světa. V současné době se vyneslo, že Jižní Korea prodala Spojeným státům 100 000 dělostřeleckých nábojů a jedny z hlavních amerických novin, The Wall Street Journal, které tuto zprávu přinesly, jsou toho názoru, že náboje půjdou na Ukrajinu, i když je to proti kupní smlouvě.

Tato koupě je světu předkládána jako doplnění amerických zásob, ale převládá podezření, že náboje pocestují na Ukrajinu. Ruský President Putin varoval Jižní Korejce, že něco takového může narušit jejich přátelské svazky.

Jihokorejský President Yoon Suk-yeol na to odpověděl, že veškerá jejich pomoc Ukrajině byla humanitární a že je nikdy nezásobovali zbraněmi, nebo municí a zásobovat nehodlají. V žádném případě by si nepřál narušit přátelské styky s ostatním světem, včetně Ruska. Možná ani neví, že ho Amerika hodlá zneužít a opravdu poslat náboje na Ukrajinu.

Jak to, že je něco takového možné? Když bylo podezření, že Severní Korea zásobuje ruskou stranu války náboji, tak celý svět viděl rázem červeně i přesto, že se nenašel jediný důkaz, který by tyto transakce potvrzoval. A na druhé straně, Spojené státy a s nimi NATO a Evropská unie se proviňují po libosti a proviňují se po celou dobu trvání konfliktu, protože zásobují ukrajinskou armádu vším možným, jen aby vyhráli. Už to samo, bez ohledu na to, kde tyto zbraně a munici berou, je vážné provinění a je překvapující, že na to nikdo nepoukazuje.

S kým vlastně Rusové na Ukrajině válčí? S Ukrajinou, anebo s celým Západem?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
64 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)