4.5.2023
Kategorie: Ze světa

Proč se dlouho očekávaná ukrajinská protiofenzíva zpožďuje?

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Tolik vychvalovaná a očekávaná jarní protiofenzíva ukrajinské armády je stále pozastavena a podle ukrajinské armády i západních představitelů je to všechno kvůli bahnu.

A přesto Bílý dům stále nabízí optimistické hodnocení toho, jak je údajně Ukrajina vojensky spravedlivá. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady John Kirby včera prohlásil o ruské ofenzivě proti klíčovým neústupným městům v Doněcku a Luhansku: „Většina těchto snah se zastavila a selhala.“

Tvrdil, že „Rusko nebylo schopno zmocnit se žádného skutečně strategicky významného území“.

Takže Kirby vykresluje obraz balancující ruské armády, a přesto na obzoru není žádná protiofenzíva.

„Ale v tuto chvíli se sotva pohybují vpřed, zastaveni ne zuřivými ruskými útoky, ale nepřítelem neméně houževnatým: viskózním středoukrajinským bahnem,“ napsal v pondělí deník The New York Times.

Ukrajinský důstojník v rozhovoru s Times přiznal, že „dokud se počasí nezlepší, nebude žádná protiofenzíva“. Je to proto, že: „vozidla se zaseknou a co budeme dělat, když začne střelba?“

Zpráva dále popisuje, proč Ukrajina otálí s ofenzívou s následujícím tvrzením:

„Hluboké a černé, s konzistencí podobnou směsi sušenkového těsta a mokrého cementu, jarní bahno je jednou z překážek, kterou ukrajinská armáda, přes všechnu svou vynalézavost, těžko překonává. Zasekává zbraně a krade boty z nohou vojáků. Kola a pásy se točí a točí, jen zabořují vojenská vozidla hlouběji do bahna.“

Kyjevský velvyslanec ve Velké Británii Vadim Pristayko řekl v úterý televizi Sky News: „Je zřejmé, že počasí zatím neumožňuje těžkým tankům pohybovat se v obvyklém ukrajinském jarním bahně.“

Ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov také nedávno uvedl, že počasí hrálo klíčovou roli při určování načasování protiofenzívy. Rusko také v poslední době zintenzivnilo své údery po celé zemi. Je to opravdu jen bláto a ne zrovna ideální počasí, které brzdí protiofenzívu? Nebo je v tom něco víc?

Měsíc květen je tady, ale bez dlouho očekávané ukrajinské „protiofenzívy“. Západní média spekulují, že by mohla přijít koncem května. Existuje také překrucování, že Kyjev je údajně uvážlivý, aby získal čas.

Šance, že Ukrajina udělá nějaký „průlom“ na 950 km dlouhé ruské frontové linii, nelze vyloučit, ale je téměř jisté, že bude následovat ruská protiofenzíva. Válka s otevřeným koncem nebude západním mocnostem vyhovovat.

Minulý týden vrchní velitel NATO, generál americké armády Christopher Cavoli uvedl, že ruská armáda operující na Ukrajině je větší, než když Kreml zahájil svou speciální vojenskou operaci, a Ukrajinci musí být lepší než ruská síla, které budou čelit a musí rozhodovat, kdy a kde udeří.

Cavoli řekl, že Rusko má strategickou hloubku lidských sil a ztratilo pouze jednu válečnou loď a asi 80 stíhaček a taktických bombardérů. Generál jemně odporoval ministru obrany Lloydu Austinovi a náčelníkovi generálního štábu generálu Marku Milleymu, kteří tvrdili, že Rusko je na pokraji porážky.

Ve svém středečním projevu na panelu Sněmovny reprezentantů generál Cavoli řekl: „Tato válka zdaleka neskončila.“ Ve čtvrtek šel ještě dál a řekl Senátu: „Myslím, že Rusové mohou bojovat další rok.“

Na slyšení ve sněmovně Cavoli také řekl, že aktivita ruských ponorek v severním Atlantiku se od začátku války zvýšila a žádná ze strategických jaderných sil Kremlu nebyla ovlivněna operacemi na Ukrajině.

Ve svém písemném svědectví v jednom bodě řekl:

Ruské vzdušné, námořní, vesmírné, kybernetické a strategické síly neutrpěly v současné válce významnou degradaci.

Navíc Rusko pravděpodobně přebuduje svou budoucí armádu na větší a schopnější pozemní sílu. Rusko si ponechává obrovské zásoby rozmístěných a nerozmístěných jaderných zbraní, které představují existenční hrozbu pro USA.

Je zřejmé, že celý příběh lží a mlžení vytvořený neokonzervativci v Bidenově administrativě během minulého roku se rozpadl. Bilance ukazuje, že neexistuje nic, co by ospravedlnilo masivní objem pomoci Ukrajině během uplynulého ročního období – přesahující 100 miliard dolarů, což je  mnohem více než to, co USA utratily za dvacet let války v Afghánistánu.

Výpověď generála Cavoliho (viz video pod článkem) přišla krátce po nedávném úniku dokumentů Pentagonu, které předložily chmurný obraz stavu vojenské připravenosti Kyjeva a nedostatku důvěry Bidenovy administrativy v režim Zelenského.

Dokumenty Pentagonu v podstatě odrážely lednovou studii s názvem Avoid a Long War (Jak se vyhnout dlouhé válce) od RAND corporation, která doporučila, že:

„Prvořadý zájem USA na minimalizaci rizik eskalace by měl zvýšit zájem USA vyhnout se dlouhé válce na Ukrajině.“

Stručně řečeno, důsledky dlouhé války – od přetrvávajících zvýšených rizik až po ekonomické škody – daleko převažují nad možnými přínosy.

Ve skutečnosti se zdá, že v americkém bezpečnostním a obranném establishmentu existuje významný proud nesouhlasných názorů, který odhaduje, že prezident Biden přivedl USA na katastrofální politickou trajektorii, která je předurčena ke katastrofálnímu výsledku – ponižující porážce na Ukrajině.

Dobře informovaní veteráni americké zpravodajské komunity považují samotný únik dokumentů Pentagonu za minivzpouru. Bývalý analytik CIA Ray McGovern řekl čínské CGTN:

„Věřím, že je možné, že někteří vysocí politici v Pentagonu na nejvyšších místech ministerstva obrany se rozhodli: ‚Víte, na Ukrajině je to bláznovství. Možná musíme vyjít ven s pravdou. Možná jsme měli odhalit lidi jako náčelník generálního štábu Milley a ministr Austin za lži, které řekli o ukrajinském pokroku a o tom, že Rusové jsou rozdrceni. A možná to zastaví rozšiřování války.“

Známý bývalý analytik CIA Larry Johnson sdílí stejný názor. Napsal:

„Vypadá to jako kontrolovaný, řízený únik… Uniklý materiál není náhodný zpravodajský materiál. Je navržen tak, aby vyprávěl několik příběhů. Nejvýraznější je zhoršení ukrajinských schopností a hlavní překážky, kterým čelí Spojené státy a zbytek NATO při dodávkách zoufale potřebné protivzdušné obrany, dělostřeleckých granátů, děl a tanků. Jinými slovy, Ukrajina se zhroutí a shoří.“

Johnson dodal: „Dovolte mi navrhnout jednu možnost pro tento únik – vytvořit predikát pro vytlačení Joe Bidena z úřadu. Odhalení v tajných dokumentech nejsou výmysly, jejichž cílem je oklamat Rusy.

Nejsou ani materiálem, který by shromáždil větší americkou podporu pro nalití dalších zdrojů do černé díry Ukrajiny. Tyto úniky živí dojem, že Bidenův tým je nekompetentní a ohrožuje americké zájmy v zahraničí.“

Nemylte se, takové pokusy o převrat ze strany Deep State nejsou v americké prezidentské historii ničím novým – Eisenhower byl podkopán, když usiloval o uvolnění napětí v Sovětském svazu.

Celý soubor dnes dostupných materiálů naznačuje, že CIA obvinila Nixona z aféry Watergate. Dnes se to vše děje na pozadí prezidenta Bidena, který usiluje o druhé funkční období ve volbách v roce 2024.

Pokud jde o samotného Zelenského, ten si je naléhavě vědom toho, že úspěch nebo neúspěch jeho „protiofenzívy“ bude rozhodující pro pokračující podporu Západu. Vezmeme-li v úvahu všechny okolnosti, rýsuje se před námi chaotický diplomatický scénář, který by také otevřel rozpory mezi západními zeměmi a v němž by Čína mohla hrát důležitější roli.

Neexistuje žádná záruka, že veřejná podpora Bidenovy zástupné války vydrží až do voleb v roce 2024. Stačí říci, že je stále pochybnější, zda Biden obětuje své prezidentství kvůli válce na Ukrajině. To jsou samozřejmě začátky. Velká loď potřebuje velký manévrovací prostor pro obrat.

Rusové se rozhodují na základě vlastního hodnocení. Došlo k viditelnému zesílení ruských úderů proti ukrajinským vojenským zařízením. Byly hlášeny masivní údery hluboko do týlových oblastí ukrajinské armády.

Nedělní útok na železniční infrastrukturu a sklady munice a paliva v Pavlogradu, hlavním komunikačním uzlu poblíž čtvrtého největšího ukrajinského města Dněpropetrovsku, byl obzvláště zničující.

Ukrajinské jednotky se shromažďovaly v Pavlogradu k ofenzívě směrem k Záporoží. Dvě raketové divize S-300 byly zničeny.

O víkendu bývalý prezident Dmitrij Medveděv napsal na kanálu Telegram, že Rusko by mělo usilovat o „hromadnou likvidaci“ ukrajinského personálu a vojenského vybavení; dohodnout „maximální vojenskou porážku“ ozbrojených sil Ukrajiny; usilovat o „úplnou porážku nepřítele a konečné svržení nacistického režimu v Kyjevě s úplnou demilitarizací celého území bývalé Ukrajiny“; a pokračovat v odvetných opatřeních proti klíčovým postavám Zelenského vlády, bez ohledu na jejich umístění – a bez omezení.“

Medveděv dodal: „Jinak se neuklidní… A válka se potáhne ještě dlouho. Naše země to nepotřebuje.“ Nálada se zhoršila a konflikt nabere krutý obrat, protože diplomacie zcela ztroskotala.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)