Nový Twitter pod Muskovým vedením chce zavádět placené služby a začít u takzvaných verifikovaných účtů. Na poměry dnešního internetu je to revoluce. Uživatelé si totiž dávno zvykli, že mají všechno zdarma – e-mail, mapy, chatovací programy, sociální sítě, videa, muziku, zábavu atd.
Existují samozřejmě výjimky, jako je třeba Netflix zpoplatněný osmi dolary za měsíc, a také placený přístup k některým autorským blogům na Substacku, ale výjimky zase jen potvrzují pravidlo. Jediný, kdo dokáže celkem spolehlivě “dojit” své uživatele, jsou některé hry nabízející extra vybavení za příplatky. (A pak také holčiny na portálu OnlyFans, na ty nesmíme zapomínat.)
Následující zábavná výměna názorů výborně ilustrovala problém, na který Musk, potažmo Twitter, při své snaze narazí:
Aneb, jak pravil jeden z dalších uživatelů: jedině na Twitteru můžete spatřit multimiliardáře (Musk, odhadované jmění 200 miliard dolarů) a multimilionáře (King, odhadované jmění 500 milionů dolarů), jak se dohadují o slevě ve výši dvanácti dolarů.
Ale tak to je; dokonce i multimilionáři-celebrity si navykli za svůj přístup na sociální síť neplatit. Považují svoji přítomnost na Twitteru za cennou samu o sobě, a myšlenka, že by se to mělo změnit, je uráží – ačkoliv v jiné situaci, třeba při setkání se čtenáři v pronajatém sále, by asi neměli problém uhradit přiměřenou fakturu za nájem a úklid místností. Nebo by aspoň poděkovali tomu, kdo je pozval a uhradil tu fakturu za ně.
Což je situace velmi nešťastná. Dokonce bych řekl „neudržitelná“, ale její postupná náprava bude velmi bolet.
Kde se skrývá ta neudržitelnost? Hned ve třech věcech.
První bod: produkce a údržba softwaru není zadarmo ani omylem, naopak je dost drahá, protože jde o vysoce odbornou práci, kterou ovládá jen málo lidí. Pokusy outsourcovat tyto činnosti do Indie nebo Pákistánu za padesát dolarů na člověka a den narazily na tolik problémů, že se nikdy nepodařilo je dotáhnout do konce.
(Mimochodem, když už jsme u té vysoce odborné práce. Tato fotka čtyř mladých Poláků z roku 1997 dala vzniknout pojmu “šílená pařba informatiků”. Dnes jsou z nich ovšem dobře placení profesionálové a jeden z nich dělá v Muskově firmě SpaceX. Je otázka, kolik těch tehdejších posměváčků se jim dnes může rovnat.)
Do levných zemí se, pravda, přestěhovala různá call-centra a zákaznický servis, což občas vede k úžasným zážitkům (zkuste se pobavit po telefonu s nějakým Filipíncem, v jehož angličtině máte problém vůbec rozeznat nějaká anglická slova, a vysvětlit si navzájem, o co jde). Ale velká část výzkumné a vývojové činnosti zůstala v těch nejdražších částech planety (Křemíkové údolí, Seattle, Dublin, Londýn), protože to prostě jinak nešlo. I u nás se softwarové firmy koncentrují v Praze či Brně, kdežto kdysi slavné JZD Slušovice už je dávno věcí minulosti. To ale znamená značné fixní náklady na zaměstnance. Dobrý český programátor vyjde tak na 1,5 milionu Kč ročně, špičkový programátor v Silicon Valley spíš tak na milion, ale dolarů.
Toto je do určité míry kompenzováno tím, že dobře napsaný software škáluje, jinými slovy, že může obsloužit miliony lidí naráz. Bez této vlastnosti by softwarové služby nikdy nemohly být ani levné, natož zadarmo; a software psaný individuálně na míru taky velmi drahý je. Pokud si chcete nechat něco naprogramovat opravdu jen pro sebe, ceny kolem 1000 Kč na hodinu jsou spíš na dolním okraji spektra.
Ale i u softwaru, který je určen milionovým davům, narážíte při tom škálování na meze fyzické reality. Čím víc ten dav uživatelů roste, tím více počítačů (serverů) jej musí obsluhovat. Více serverů znamená více hardwaru (disky, paměť, procesory), a tento dodatečný hardware „žere“ více elektřiny na vlastní provoz, ale i na chlazení (v serverovnách bývá vedro a snaha ušetřit za chlazení vede tomu, že řada velkých serverových center vznikla poblíž polárního kruhu). Elektřina poslední dobou není zrovna levná a všechny tyto náklady se musejí nějak pokrýt.
Jenže mezitím si miliardy lidí na celém světě zvykly na to, že užitečné softwarové služby jsou zadarmo! Ani ten Stephen King nechce pustit chlup, patrně nikoliv proto, že by mu to udělalo díru v kapse, ale z principu. Za sociální sítě přece nikdo neplatí, a VIP už vůbec ne. To se má pokrýt z reklam.
Čímž se dostáváme ke druhému bodu, a to je ten trh reklam, který pro Google, Facebook, Twitter, Instagram a další hráče (často i malé hráče, až na úroveň individuálních blogů) tvoří páteř příjmů.
Problém je hlavně v tom, že ten trh není nafukovací. I když ideálem reklamních společností by byl někdo, kdo by 16 hodin denně nedělal nic jiného, než pozorně sledoval reklamy, prakticky můžete těm lidem nacpat jen omezené množství reklam, než je přestanou vnímat. Pak ale samozřejmě účinnost těch jednotlivých reklam klesá, což znamená, že zadavatelé za ně nebudou chtít platit nějakou prémiovou cenu a budou smlouvat o slevách.
A ještě jedna věc ten model komplikuje: rozhodne-li se na trh vstoupit nový hráč – a zdá se, že právě tyto záměry má poslední dobou Apple – odsaje část zákazníků stávajícím gigantům typu Facebooku a značně tak ohrozí jejich finanční stabilitu. Právě proto, že kapacita živých lidí „tam venku“ vnímat a reagovat na reklamy je omezená, nemůže ten trh přerůst určité rozměry a jeho jednotliví účastníci jsou odsouzeni k bratrovražednému boji mezi sebou: zisk jednoho je ztráta druhého.
(To mimochodem jinak v softwarovém světě vůbec není typické, ba právě naopak. Softwarové inženýrství je velmi tvůrčí disciplína, kde můžete vytvářet velké hodnoty z ničeho, jenom přemýšlením a technickým umem. Ta soutěž o pozornost uživatelů tam sice do nějaké míry také je, ale zdaleka ne tak vyhrocená jako u reklam. Spousta softwaru ani nevyžaduje moc velkou pozornost uživatele a funguje na pozadí, ale stejně je užitečná.)
Ach, ještě ten poslední bod. Tím, že nejste zákazník, jste produkt. Produkt má ležet na poličce a tvářit se pokud možno přitažlivě; je-li škaredý nebo zkažený, čeká jej cesta do odpadkového koše a na skládku. Každá firma bude lépe zacházet s tím, kdo jí něco platí, než s někým, kdo využívá její služby zdarma. Uživatel, který nic neplatí, je něco jako žebrák, a zachází se s ním podle toho.
Právě to, že se s řadovým uživatelem-produktem zachází poněkud bezohledně, například se mu snadno obstaví účet, vedlo v poslední době ke značné nespokojenosti voličů – a politici si toho začínají všímat. O regulaci IT gigantů se mluví čím dál více.
Jenže ekonomika celé věci zároveň znamená, že možné řešení je něco jako kvadratura kruhu. Péče o uživatele vyžaduje živý personál, personál vyžaduje mzdy, tržby z prodeje reklam jsou omezené, a mají-li samotné služby zůstat zadarmo, nevynášejí z principu peníze na svůj vlastní provoz. S tím by ani císař Nero nebo Vlad Napichovač nic neudělali, to jsou jednoduché, ale nemilosrdné počty.
Hm. No dobrá. Vyrostl nám zvláštní, poněkud bizarní sektor ekonomiky, ve kterém je normální a legální za poskytované služby neplatit. Jeho obchodní model vypadal dlouho životaschopně, ale poslední dobou naráží na těžko řešitelné problémy. Mimo jiné z těch reklam neuživíte dostatečné množství personálu k tomu, aby mohl nějak opravdu seriózně moderovat diskuse.
Osobně si myslím, že je víceméně nevyhnutelné, že se budeme muset naučit za různé digitální služby typu mapy, vyhledávání, vykecávání atd. prostě platit. Některé zůstanou zdarma, třeba takový e-mail, který je poměrně levný na provozování. Ale ty ostatní nemůžou donekonečna spoléhat na to, že budou fungovat jen na prodeji reklam – tento způsob financování narazil na svoje meze. Budou muset fungovat jako (skoro) všechno ostatní, co spotřebováváme, od kafe koupeného v kiosku až po jízdenku na vlak. Ty modely můžou být všelijaké, ale základní princip „čím luxusnější a kvalitnější služby, tím vyšší cena“ nejspíš najde svoji cestu i do internetového světa. A řekl bych, že s prvním praktickým pokusem o „změnu paradigmatu“ teď přichází právě Muskův nový Twitter.
Bavím-li se ale s jinými lidmi, kteří se zajímají o dění v IT světě, říkají mi víceméně všichni natvrdo, že lidi nikdy nepřipustí zpoplatnění služeb, které byly až dosud zdarma, a že první firma, která něco takového vážně zkusí, prostě skončí – dosavadní uživatelé utečou někam, kde po nich peníze chtít nebudou, a příslušná služba se zhroutí. A to i přesto, že by třeba ta placená služba byla kvalitnější, nesnažila se vás tolik zmanipulovat, nesbírala o vás tolik dat atd.
„Nikdy“ je silné slovo, ale musím říci, že ten jejich jednotný názor mě dost zviklal. Možná mají pravdu. Psychologický odpor proti placení za něco, co bylo až dosud zdarma, je u řadového člověka obrovský. A to, že je něco víceméně nezbytné, ještě neznamená, že se to stane.
Takže ano, je možné, že Muskův pokus o to, postavit Twitter na nějaký normálnější a stabilnější ekonomický základ, prostě nevyjde. Momentálně se to nedá s žádnou měrou spolehlivosti předpovědět. Jde o “průzkum bojem”, jehož předběžné výsledky budeme znát tak nejdříve příští rok na jaře.
Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přesPayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800 (Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym. Pokud máte zájem o vydání potvrzení o poskytnutí daru (např. pro daňové účely), napište nám na redakční mail [email protected]
Příspěvky za měsíc ZÁŘÍ 2024: **********************************************
RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Roman Dubravský 1000,- Kč, Marek Janičko 500,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Tmáš Šimčík 200,- č, Dr. Lubomír Vylíčil 3000,- Kč, Petr Zita 500,- Kč, Jiří Kobližka 400,- Kč, Martina Skypalová 200,- Kč, Jan Bartyzal 100,- Kč, ing. Jiří Kuta 2000,- Kč, Anonym 200,- Kč, Lubomír Štěpán 200,- Kč, Pavel Havelka 500,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 2000,- Kč, Dr. Václav Vohánka 1000,- Kč, Ladislav Konopka 400,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ladislav Sieger 200,- Kč, Karel Vávra 2000,- Kč, Michaela Veselková 500,- Kč, Anonym 200,- Kč, Milan Kostelnak 300,- Kč, František Burda 50,- Kč, Miloslav Hujer 50,- Kč, Edita Kadlečková 500,- Kč, Martin Vacek 500,- Kč, Jan Šedivka 1000,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Dana Lufinková 100,- Kč, Anonym 70,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Radomír Šimek 100,- Kč, Stanislav Růžička 300,- Kč, Jiří Obermaier 100,- Kč, MUDr. Milan Lexa 500,- Kč, Jitka Červenková 200,- Kč, Jiří Randák 500,- Kč, Zdeněk Fric 200,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Rudolf Votruba 500,- Kč
Celkem za měsíc: ... 26 020,00 Kč
Vybráno 57.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Náhledové fotografie k článkům jsou většinou ilustrační.
Jediný, kdo dokáže celkem spolehlivě “dojit” své uživatele je iShit. Jeho nesoudní uživatelé vždy uvěří tomu co jim Velký bratr nakuká (i té nejhorší kravině) a také to udělají. Koneckonců iShit si přesně pro to vybrali, potřebují aby někdo myslel za ně a vodil je za ručičku. A věřte, že jako technik z branže vím o čem píšu – čím víc jablíčka, tím méně logického myšlení a soudnosti
Já na sociálních sítích nejsem a o asociální nevím.
Používám jen majl (vyjímečně asi 5x za rok sms a 2x za rok mobil) a rozhodně nepoužívám na nic adresy patřící pod seznam.cz což jsou u nás všecky, že. Ideální je mít majl mimo EU a USA. V Rusku to už nejde, tak teda jižní amerika, že!
Já nemíním za nic platit a to nikdy protože na to nemám a platit za takový hovadiny je to poslední co bych dnes dělal.
Ostatně co není na papíru s kulatým razítkem to neexistuje…
Nejlepší období mého života byly 90-tky…Svoboda všeho co nebylo zákonem zakázáno…Jen nechápu jak jsme mohli žít bez mobilů a internetu…Ale lidi byli štastnější , více si pomáhali a více mluvili mezi sebou…Když Pán Bůh dá a skopčáčtí zelení to dokážou vyhodit štrom Blackout v půlce EUrosojuzu tak to bude taky jako v těch devadesátkách až na ty následky…Kamarád mi půjčil teď v září chatu v horách na týden tak jsem si vzal dovču zabalil proviant nabalil celou rodinu a vypadl z města…Ale ouha chata super příroda a lesy boží ale děcka ihned po vystoupení z auta začali hledat signál a wifi – marně…Nedokážete si představit když dvou puberťáckým slečnám vypnete mobil co to s nimi provede…První den absťáku byl ještě v poho ale již druhý den stres co kdo kdy někde napsal a ony to neví.Další dny si začali ohryzávat své šlechtěné umělé nehty až ze zoufalství šli 2km a vystoupalii na blízký vrchol hory aby zachytili signál no ale pak jim stějně došli data…Zbytek dovči strávili v depresi a zoufalství které živila naděje ,že až pojedeme v neděli domů stavíme se pod kopci v hospodě na oběd a snad tam bude freewifi…No myslím ,že pokuid by dnes někdo vypnul elektřinu na pár dní tak to asi zaviní velkou sérii sebevražd teeneangerů co jsou dnes již zcela na moibilu a netu závislí jako na pervitinu…Nechátu jak jsme my starší dokázali žít a být šťastní bez mobilů a netu???…
Ta nechuť platit “sociálním” sítím možná pramení z toho, že uživatel by měl platit kromě jiného náklady na provoz cenzorského aparátu, který provádí ideologickou cenzuru vlastních názorů uživatele/zákazníka. A který ho za případné vážné “ideozločiny””ze “sociální” sítě “vyhostí”. To je něco jako kdyby měl člověk platit StBákům za to, že ho šmírují, perzekuují a v případě vážných “ideozločinů” donutí k emigraci:
P.S: Tradiční šestismajlíkové výrony geniality multinicku Pavel K / Joe Arpaio Maricopa nechť započnou. Samozřejmě ale až po jeho exhumaci z deliria tremens.
S článkem většinou nesouhlasím problematika je poněkud složitější.. Pan Kechlibar se snaží udělat chudáčky s nejbohatších firem světa, kterým moc a sláva stoupla do hlavy až tak, že klidně bez následků zakážou diskutovat i presidentovi a zruší mu účet! Dále nesouhlasím s tím, že větší tržby jednoho jsou ztrátou druhého! V této oblasti podnikání jde spíše,.. o něco menší zisk(který je i tak obrovský)!!, což je podstatný rozdíl.
.. coby prostý venkovan, jehož jedinou účastí na sítích je PP, jsem se parádně bavil při nadšeném hýkání autorově, kterak dobrotivý multimiliardář zachrání Twiter a učiní z něho oázu svobody.. a to vše zadarmo, jako nějaký US Béda Trávníček .
A už je to tady..
Martine vy ale jiste vite, ze u tech velkych firem, jako je FB asi ale nebudou problemem ti vysoci IT odbornici. Tam bude problem ta giganticka smecka vsech moznych kancelarskych prizivniku, jejichz hlavni zivotni naplni je dokazovat svoji potrebnost. To je ale problem soucasneho zapadu jako celku. Kazdej ma minimalne maturitu a nikomu se nechce hybat rukama, kazdej by byl za pocitacem i kdyz stezi otevre Outlock. Tak nalezli do tehle konglomeratu. Kdyz byly prachy, tak to celkem slo, kdyz je ale henta krize, tak je problem. Vsadim se, ze vyhazov dostane naproste minimum IT odborniku. Zasahne to hlavne ty obsluzne profese. Je to jako u nas v armage, ktrea ma vic generalu, nez muzstva. To je ale spolehlivim likvidatorem jakekoliv firmy. Nikdy nesmej precisvit ti chovni ty tazne! 😀
Organický akismet mechanického tam maskota hejkala na aeblistech prostě musí mít.
Dobrodej
Dodám sem text od Karla Marxe, který byl syn rabína a viděl jak jeho příbuzní , kteří byli majitelé továren, zacházejí s dělníky špatně a tehdy i s dětmi, kteří běžně pracovali v otřesných podmínkách a to byla roznětka, že začal psát Kapitál a další dílo.
Velmi dobře to popsal Karel Marx, který byl sám synem rabína, cituji, oba dva možné překlady:
” Peníze, to je žárlivý bůh Izraele, bůh, který nestrpí vedle sebe žádného jiného boha. Peníze degradují všechny lidské bohy a mění je ve zboží. Peníze jsou všeobecná hodnota všech věcí, hodnota, která se ustavila sama pro sebe. A proto zbavily celý svět, svět člověka stejně jako přírodu, jejich svérázné hodnoty. Peníze, to je člověku odcizená podstata jeho práce a jeho jsoucna; a tato cizí podstata člověka ovládá a člověk se jí koří. Peníze jsou žárlivým bohem Izraele, vedle kterého žádný jiný bůh existovat nemůže. Peníze pokořují všechny bohy, které lidstvo má, a mění je ve zboží. Jsou soběstačnou hodnotou všech věcí. Proto obraly celý svět, svět lidí i Přírodu, o jejich vlastní hodnotu. Peníze jsou odcizenou podstatou lidské práce a existence: ta člověku dominuje a on se jí klaní. Židovský bůh byl sekularizován a stal se bohem celého světa. ”
Ačkoliv se zde hovoří o Židech, tak ve své podstatě je citát o dnešní pokleslé společnosti, která vyměnila skutečné lidské hodnoty za mamon a proto je možné s citátu klidně Židy vynechat ,abychom se neponořili do antisemitismu, protože vinit někoho za dnešní marasmus, je skoro nemožné, protože to jsme my, naše společnost a naše elity, které nás táhnou dolů do bahna konzumu přes všechnu míru a všechno se podle nich nechá koupit, zločinná reklama vládne v médiích a nutí nás , jen si kup a ještě více a když budeš hodně nakupovat, budeš neskonale “šťastný”, jenomže vážení jedeme na celém světě do šíleného držkopádu, protože předlužený svět tyhle nakupovací hrátky už dlouho nevydrží !!! Kovid pouze jenom vše urychlí a elity to budou mít na koho svést, aby je lidé nepověsili na prvním kandelábru!!
14 OdpovězLis 3, 2022 14:03
Návštěvník
brutopýr
Uprav si to do čitelné podoby, jinak s tim di doprdele.
3OdpovězLis 3, 2022 18:35
Návštěvník
ezlen otkat
Ale ty neumíš číst, natož abys něco vůbec pochopil a děláš sprosté hlody se známkováním okolo sebe sebeadorující onikavče a australopitéku nebo polomozku hejkavej, můžeš si vybrat.
Pro již mnoha genarační soustruháty na 3 000% čt orwell od vztyčení vysílacího stožáru – ZDROJE JSOU
No jo, je to o rozpoznávacích a rozlišovacích schopnostech ale to inkluzky trhu od 89. drtí kontraproduktivně odpadem těch co nic neumí tak učí a multiprofesorově.
https://www.pi-news.net/2022/11/energiekrise-nein-energiewendekrise/
Když tak si tam naklikněte pro překlad českou vlaječku.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Jediný, kdo dokáže celkem spolehlivě “dojit” své uživatele je iShit. Jeho nesoudní uživatelé vždy uvěří tomu co jim Velký bratr nakuká (i té nejhorší kravině) a také to udělají. Koneckonců iShit si přesně pro to vybrali, potřebují aby někdo myslel za ně a vodil je za ručičku. A věřte, že jako technik z branže vím o čem píšu – čím víc jablíčka, tím méně logického myšlení a soudnosti
Já na sociálních sítích nejsem a o asociální nevím.
Používám jen majl (vyjímečně asi 5x za rok sms a 2x za rok mobil) a rozhodně nepoužívám na nic adresy patřící pod seznam.cz což jsou u nás všecky, že. Ideální je mít majl mimo EU a USA. V Rusku to už nejde, tak teda jižní amerika, že!
Já nemíním za nic platit a to nikdy protože na to nemám a platit za takový hovadiny je to poslední co bych dnes dělal.
Ostatně co není na papíru s kulatým razítkem to neexistuje…
“rozhodně nepoužívám na nic adresy patřící pod seznam.cz což jsou u nás všecky, že.”
?????
Jinak @yandex.ru už nefrčí?
Nejlepší období mého života byly 90-tky…Svoboda všeho co nebylo zákonem zakázáno…Jen nechápu jak jsme mohli žít bez mobilů a internetu…Ale lidi byli štastnější , více si pomáhali a více mluvili mezi sebou…Když Pán Bůh dá a skopčáčtí zelení to dokážou vyhodit štrom Blackout v půlce EUrosojuzu tak to bude taky jako v těch devadesátkách až na ty následky…Kamarád mi půjčil teď v září chatu v horách na týden tak jsem si vzal dovču zabalil proviant nabalil celou rodinu a vypadl z města…Ale ouha chata super příroda a lesy boží ale děcka ihned po vystoupení z auta začali hledat signál a wifi – marně…Nedokážete si představit když dvou puberťáckým slečnám vypnete mobil co to s nimi provede…První den absťáku byl ještě v poho ale již druhý den stres co kdo kdy někde napsal a ony to neví.Další dny si začali ohryzávat své šlechtěné umělé nehty až ze zoufalství šli 2km a vystoupalii na blízký vrchol hory aby zachytili signál no ale pak jim stějně došli data…Zbytek dovči strávili v depresi a zoufalství které živila naděje ,že až pojedeme v neděli domů stavíme se pod kopci v hospodě na oběd a snad tam bude freewifi…No myslím ,že pokuid by dnes někdo vypnul elektřinu na pár dní tak to asi zaviní velkou sérii sebevražd teeneangerů co jsou dnes již zcela na moibilu a netu závislí jako na pervitinu…Nechátu jak jsme my starší dokázali žít a být šťastní bez mobilů a netu???…
Ta nechuť platit “sociálním” sítím možná pramení z toho, že uživatel by měl platit kromě jiného náklady na provoz cenzorského aparátu, který provádí ideologickou cenzuru vlastních názorů uživatele/zákazníka. A který ho za případné vážné “ideozločiny””ze “sociální” sítě “vyhostí”. To je něco jako kdyby měl člověk platit StBákům za to, že ho šmírují, perzekuují a v případě vážných “ideozločinů” donutí k emigraci:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Akce_Asanace
P.S: Tradiční šestismajlíkové výrony geniality multinicku Pavel K / Joe Arpaio Maricopa nechť započnou. Samozřejmě ale až po jeho exhumaci z deliria tremens.
Takhle se škemrá motýle?? Pokyny pro získání smajlů máš v diskuzi pod článkem Guttmana o levici v Izraeli, tvé domovině.
S článkem většinou nesouhlasím problematika je poněkud složitější.. Pan Kechlibar se snaží udělat chudáčky s nejbohatších firem světa, kterým moc a sláva stoupla do hlavy až tak, že klidně bez následků zakážou diskutovat i presidentovi a zruší mu účet! Dále nesouhlasím s tím, že větší tržby jednoho jsou ztrátou druhého! V této oblasti podnikání jde spíše,.. o něco menší zisk(který je i tak obrovský)!!, což je podstatný rozdíl.
.. coby prostý venkovan, jehož jedinou účastí na sítích je PP, jsem se parádně bavil při nadšeném hýkání autorově, kterak dobrotivý multimiliardář zachrání Twiter a učiní z něho oázu svobody.. a to vše zadarmo, jako nějaký US Béda Trávníček .
A už je to tady..
Martine vy ale jiste vite, ze u tech velkych firem, jako je FB asi ale nebudou problemem ti vysoci IT odbornici. Tam bude problem ta giganticka smecka vsech moznych kancelarskych prizivniku, jejichz hlavni zivotni naplni je dokazovat svoji potrebnost. To je ale problem soucasneho zapadu jako celku. Kazdej ma minimalne maturitu a nikomu se nechce hybat rukama, kazdej by byl za pocitacem i kdyz stezi otevre Outlock. Tak nalezli do tehle konglomeratu. Kdyz byly prachy, tak to celkem slo, kdyz je ale henta krize, tak je problem. Vsadim se, ze vyhazov dostane naproste minimum IT odborniku. Zasahne to hlavne ty obsluzne profese. Je to jako u nas v armage, ktrea ma vic generalu, nez muzstva. To je ale spolehlivim likvidatorem jakekoliv firmy. Nikdy nesmej precisvit ti chovni ty tazne! 😀
Organický akismet mechanického tam maskota hejkala na aeblistech prostě musí mít.
Dobrodej
Dodám sem text od Karla Marxe, který byl syn rabína a viděl jak jeho příbuzní , kteří byli majitelé továren, zacházejí s dělníky špatně a tehdy i s dětmi, kteří běžně pracovali v otřesných podmínkách a to byla roznětka, že začal psát Kapitál a další dílo.
Velmi dobře to popsal Karel Marx, který byl sám synem rabína, cituji, oba dva možné překlady:
” Peníze, to je žárlivý bůh Izraele, bůh, který nestrpí vedle sebe žádného jiného boha. Peníze degradují všechny lidské bohy a mění je ve zboží. Peníze jsou všeobecná hodnota všech věcí, hodnota, která se ustavila sama pro sebe. A proto zbavily celý svět, svět člověka stejně jako přírodu, jejich svérázné hodnoty. Peníze, to je člověku odcizená podstata jeho práce a jeho jsoucna; a tato cizí podstata člověka ovládá a člověk se jí koří. Peníze jsou žárlivým bohem Izraele, vedle kterého žádný jiný bůh existovat nemůže. Peníze pokořují všechny bohy, které lidstvo má, a mění je ve zboží. Jsou soběstačnou hodnotou všech věcí. Proto obraly celý svět, svět lidí i Přírodu, o jejich vlastní hodnotu. Peníze jsou odcizenou podstatou lidské práce a existence: ta člověku dominuje a on se jí klaní. Židovský bůh byl sekularizován a stal se bohem celého světa. ”
Ačkoliv se zde hovoří o Židech, tak ve své podstatě je citát o dnešní pokleslé společnosti, která vyměnila skutečné lidské hodnoty za mamon a proto je možné s citátu klidně Židy vynechat ,abychom se neponořili do antisemitismu, protože vinit někoho za dnešní marasmus, je skoro nemožné, protože to jsme my, naše společnost a naše elity, které nás táhnou dolů do bahna konzumu přes všechnu míru a všechno se podle nich nechá koupit, zločinná reklama vládne v médiích a nutí nás , jen si kup a ještě více a když budeš hodně nakupovat, budeš neskonale “šťastný”, jenomže vážení jedeme na celém světě do šíleného držkopádu, protože předlužený svět tyhle nakupovací hrátky už dlouho nevydrží !!! Kovid pouze jenom vše urychlí a elity to budou mít na koho svést, aby je lidé nepověsili na prvním kandelábru!!
14 OdpovězLis 3, 2022 14:03
Návštěvník
brutopýr
Uprav si to do čitelné podoby, jinak s tim di doprdele.
3OdpovězLis 3, 2022 18:35
Návštěvník
ezlen otkat
Ale ty neumíš číst, natož abys něco vůbec pochopil a děláš sprosté hlody se známkováním okolo sebe sebeadorující onikavče a australopitéku nebo polomozku hejkavej, můžeš si vybrat.
0OdpovězUpravLis 4, 2022 21:01
Pro již mnoha genarační soustruháty na 3 000% čt orwell od vztyčení vysílacího stožáru – ZDROJE JSOU
No jo, je to o rozpoznávacích a rozlišovacích schopnostech ale to inkluzky trhu od 89. drtí kontraproduktivně odpadem těch co nic neumí tak učí a multiprofesorově.
https://www.pi-news.net/2022/11/energiekrise-nein-energiewendekrise/
Když tak si tam naklikněte pro překlad českou vlaječku.