14.9.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Ani jaderná energie není levná, když jsou reaktory odstřelovány

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Zpráva o situaci v Energodaru, kterou vydala IAEA (International Atomic Energy Agency), což je odvětví organizace OSN, se o odstřelování jaderné elektrárny v Energodaru zmiňuje celkem 52krát, ale ani slovem nenaznačuje, kdo toto střílení provádí. Je sice zdůrazněna nutnost udržet reaktory v bezpečí, ale vůbec není zmíněno, jak to docílit. I z tak okleštěných informací je ale zjevné, že Rusové nejsou ti, kdo elektrárnu odstřelují, protože kdyby to byl ten případ, tak by to bylo ve zprávě spolehlivě obsaženo.

Autoři zprávy se sice zmiňují o „ukrajinských podkladech,“ o údajném ruském vojenském vybavení v prostoru objektu a o nebezpečí, které představují ruské rakety, které létají nad tímto územím. Ale vynechali i to, že se Ukrajinci pokoušeli v jejich přítomnosti dvakrát elektrárnu vojensky zabrat. Veškeré řešení, které navrhují je, aby ti, co na elektrárnu střílejí, s tím přestali! Podporují myšlenku vytvoření ochranné zóny v okolí reaktorů, ale když neoznačují přímo pachatele, tak jsou to opět pouze prázdná slova.

Dokonce se zmínili, že se obávají, že přítomnost odborníků z ruského Rosatomu může narušovat klidný provoz a vést k možným konfliktům v případě nutnosti dělat správná rozhodnutí.

V naprosté zapomnění upadla také historická skutečnost, že elektrárna utrpěla značné škody už v r. 2014, při tak zvaném Majdanu, kdy musel být jeden reaktor zastaven. To vytvořilo časté přerušení dodávek energie až někdy do r. 2015. A to tam Rusové vůbec nebyli. Ukrajinci sami se postarali o ohrožení vlastní jaderné elektrárny. V r. 2020 vzniklo další ohrožení, které bylo způsobeno nedostatečnými bezpečnostními předpisy, nedostatkem peněz, neschopným vedením a převodem na málo slučitelné jaderné palivo americké výroby.

IAEA dokument rovněž obsahuje shrnutí závěrů z jejich dubnové návštěvy jaderné elektrárny v Černobýlu. Říkají o tamnější situaci, že je velice stresová a náročná, obzvlášť když na jaře přestaly dodávky energie a lidé, kteří tam pracují, se museli uchýlit k energii z dieselových generátorů. Nezmiňují se o důvodech pro výpadek energie. Rusové říkají, že to opět zavinily ukrajinské jednotky a že oni sami odtud radši koncem března odtáhli, prý aby celou situaci usnadnili a uklidnili.

Jestli ovšem po jejich odchodu nepřestali Ukrajinci toto místo sabotovat, dovedeme si představit co by se stalo, kdyby Rusové odtáhli z Energodaru? Na takovou katastrofu by doplatila celá Evropa a velká část světa s ní. Ukrajincům zjevně chybí základní pud sebezáchovy a i to nejmenší množství zdravého rozumu, potřebného k přežití.

IAEA zanechali v Energodaru dva své odborníky, kteří mají sledovat situaci a provádět potřebná měření. Jejich přítomnost, pokud nebudou ochotni říct všem přímo kdo elektrárnu ohrožuje, je pouze symbolická a nemá žádný význam.

Další ohrožení elektrárny a celé Evropy

Nedávné odstřelování města Energodaru se trefilo do olejové nádrže v tepelné elektrárně ve městě, takže došlo k úniku oleje přímo do koryta, kterým je zásobována jaderná elektrárna. To může samozřejmě způsobit, že reaktory budou muset být zastaveny, nemluvě o zamoření vodních toků v okolí. Přesto, Ukrajinci nepřestávají celé místo nadále odstřelovat.

Zástupce ruského Ministra zahraničí, Sergěj Rjabkov se vyjádřil, že neustálé odstřelování jaderné elektrárny Kyjevem, na radu západních manipulátorů, je snaha vytvořit z tohoto místa rukojmí na ochranu jejich záměrů. S pomocí hrozby jaderné katastrofy pak chtějí řešit problémy, které s elektrárnou nemají nic společného. Ve skutečnosti, bezpečí jaderné produkce a zajištění dodávek energie zde ustupuje plánům kyjevského vedení, podporovaných Západem.

Podle něho, IAEA inspektoři byli do detailu se situací obeznámeni. Byly jim ukázány skutečné důkazy toho, odkud odstřelování pochází. Přesto tyto ověřitelné informace do zprávy nedali.

Rjabkov slibuje, že Rusové si dobře uvědomují lehkomyslnost těch, kteří elektrárnu odstřelují a i těch, kteří jim udávají přesné souřadnice na požadované cíle a neustále zásobují kyjevský režim nejmodernějšími zbraněmi se stále delším dostřelem. Proto Rusové hodlají udělat vše, co je v jejich silách, aby zabránili jaderné katastrofě.

Elektřina ze Záporoží zastavena do kyjevské oblasti

Vladimír Rogov, vedoucí pro-ruské strany v Melitopolu říká, že rozhodnutí Zelenského zastavit dodávky záporožské energie do Kyjeva je součást jeho plánu zastavit veškerý odběr elektřiny ze Záporoží a vypnout všecky reaktory v Energodaru. Následkem toho rozhodnutí žádná elektřina neproudí na opačnou stranu Dněpru.

Navenek se Ukrajinci vymlouvají na všelijaké překážky, včetně požárů, proč nemohou elektřinu ze Záporoží přijímat. A přitom na Rusy zabraném území odstřelují jak elektrárnu, tak rozvody elektřiny, ve snaze vyřadit celý systém z provozu. Opraváři nejsou schopni přerušené vedení opravit, protože jsou jimi neustále ohrožováni.

Nápad zastavit jadernou elektrárnu v Energodaru vyšel původně z Ameriky a Zelenský ihned pospíchal, aby to docílil. Teď, když přestane Záporoží dodávat energii do Kyjeva, tito ji budou muset draho kupovat ze zahraničí. To Zelenskému zřejmě nevadí, a taky mu nevadí, že je to proti lidem a proti ekonomii státu. Sabotuje ekonomickou zdatnost země, jen aby vyhověl nesmyslným požadavkům US.

Jenže ani zastavení jaderné elektrárny neodstraní riziko úniku radiace, pokud ukrajinská vojska budou nadále elektrárnu odstřelovat. To proto, že jaderný odpad tam zůstává a to je, do čeho se Ukrajinci neustále zkoušejí trefovat.

Již při návštěvě Energodaru se vedoucí IAEA delegace Rafael Grossi vyjádřil, že jaderná katastrofa je neodvratitelná, pokud odstřelování reaktorů nepřestane. Sám si všiml, jak v jednom případě byla střelbou přerušena rozvodna tepelné elektrárny v Energodaru. Přerušení proudu způsobilo, že město nemělo nejen elektrickou energii, ale ani tekoucí vodu a fungující odpad. Také si všiml, že jakmile byla situace napravena, odstřelování okamžitě všecko znovu zničilo.

Něco takového je naprosto nepřijatelné,“ vyjádřil se a urgoval, aby byla vytvořena bezpečnostní zóna kolem města a elektrárny, kde by bylo střílení a vojenské vybavení zakázáno. Tím ale celé situaci ani v nejmenším nepomohl, když do zprávy nenapsal, kdo je odstřelováním vinen.

A zatím Pentagon stále posílá zbraně

Spojené státy posílají na Ukrajinu stále více nebezpečné zbraně, s delším a delším dostřelem. Spolu s Kanadou údajně poslali 155 mm dělové náboje M982 Excalibur, jejichž dostřel je až 57 km. Excalibur je vybaven GPS navigačním systémem, který umožní zasáhnout cíl s přesností 2-4 metrů a může být použit jak v Howitzerech, tak i v jiných polních dělech.

Nejen to, Bílý dům právě odsouhlasil za dalších 675 milionů dolarů „vojenské pomoci,“ což zahrnuje další Howitzery, Humvees (vozidla na převážení personálu), obrněné ambulance, protitankové systémy, drobné zbraně a náboje do všeho zařízení.

Toto není absolutně normální počínání. Proč chtějí všichni stále dál prolévat krev Ukrajinců, i když je to naprosto zbytečné? Ukrajina není schopna tuto válku vyhrát.

Moskva opět varovala Washington a jeho spojence, že nové zbraně ničemu nepomáhají a spolehlivě mohou způsobit velké potíže později. Arabské vydání internetových novin Sputnik vypátralo prodejce zbraní, který byl ochoten poslat pušky M4 americké výroby z Ukrajiny do Jemenu, skrze Polsko a Portugalsko. CBS News, jedna z hlavních amerických televizních stanic dala ven video (a hned je stáhli), kde dokazovali, že pouhých 30% vší válečné výzbroje, která byla na Ukrajinu poslána Západem, se dostala na frontu.

A to ještě ke všemu Ukrajinci tyto zbraně využívají převážně k tomu, aby odstřelovali území Donbasu, obytné domy, školy, nemocnice, vládní budovy a civilní obyvatelstvo, včetně jaderné elektrárny v Záporoží, což může vyústit v další celosvětovou jadernou katastrofu.

Jak hlásí tisková agentura TASS, jen za poslední měsíc sestřelili Rusové na Ukrajině 226 HIMARS raket americké výroby. Jedna taková raketa stojí 150 000 dolarů (krát 25=Czk). Dále sestřelili skoro 190 bezpilotních vznášedel, 19 letadel a 6 helikoptér.

V Doněcké republice zneškodnili polní inženýři za jeden měsíc asi 20 000 Lepestok proti-osobních min, které tam Ukrajinci neustále rozhazují. Miny se nacházely převážně v zalidněných oblastech a vážně zranily 58 civilistů, včetně 2 dětí. Tyto miny jsou obaleny v plastiku a svojí barvou dokonale splývají s okolím, takže je velice obtížné je rozpoznat. Z toho důvodu jsou pro civilisty velice nebezpečné.

Je něco takového zapotřebí? Pomáhá nám to k něčemu dobrému do budoucnosti? Samozřejmě, že ne! V budoucnosti čeká Ukrajince jen zármutek nad stotisíci mrtvých a všecky dohromady nás čekají jen dluhy a obrovské výdaje za opravu a náhradu všeho, co bylo zničeno. Kdyby nebylo válek, tak bychom žili jako v ráji a na všecko by bylo dost peněz. Jenže to, co my na válkách proděláme, to stejné a ještě víc banky a zbrojařské firmy vydělají. To je hlavní důvod pro existenci primitivních válek, kdy jeden národ stojí s kyjem za rohem a čeká, až druhý národ půjde kolem, aby ho praštil po hlavě. Jak moc velcí primitivové můžeme ještě být?

Proč tolik mrtvých, proč takové ničení?

Ukrajinský Generál Sergěj Krivonos říká, že lidé se budou ptát, proč byly přinášeny tak obrovské oběti na lidských životech. Ukrajinské ztráty na životech jsou odhadovány ve stotisících. Krivonos říká: „Máme právo se ptát našich vedoucích proč v tom nic neudělali? Proč jsou statisíce mrtvých? Za co zemřeli? Co jste udělali, abyste jejich životy ochránili? Kdo se z toho bude zodpovídat?“

Začátkem srpna řekl poradce ukrajinského presidenta Michail Podoljak, že Ukrajina ztrácí 30-50 vojáků denně, ale podle vedoucího parlamentu Davida Arachamia je to 200-500 vojáků denně! Ti šílenci opravdu chtějí bojovat „do posledního Ukrajince,“ jak jim to strýček Západ přikázal.

Vedoucí Donbasské republiky Denis Pušilin říká, že ukrajinský President Zelenský a jeho lidé jsou ochotni udělat cokoliv, aby mohli Ukrajinu vystavovat světu jako oběť. Vůbec jim nezáleží na životech občanů a ani na životech vlastních vojáků. Necítí s národem!

Tolik propagovaný protiútok ukrajinských vojsk u Chersonu rovněž selhal po celé čáře a Ukrajinci utrpěli obrovské ztráty. Asi 560 vojáků padlo, 26 tanků, 23 obrněných vozidel a dvě letadla byla zničena. Kyjev o tomto útoku mluvil celé léto a sbíral k tomu účelu zbraně ze všech konců světa. Zelenský volal do světa, že „Ukrajina se vrátí na Donbas, do Charkova, Záporoží, Chersonu a taky na Krym.“ Jenže prázdné, komediální řeči nevyhrávají války.

Celý svět by se měl postavit proti tomuto zbytečnému vraždění lidí. Celý svět by se měl postavit proti nesmyslným příkazům zbabělého Západu, který si tady sprostě zahrává s ukrajinskými životy. A Zelenský, ten zločinec, který absolutně necítí s jeho vlastními lidmi, by měl být postaven před soud. Oni to ve skutečnosti nejsou jeho vlastní lidé a proto nemá k jejich životům úctu. Jako Žid cítí nejspíš s židovským národem, ale ne s Ukrajinci, anebo s kýmkoliv jiným.

Státní terorismus

Mark Sleboda, mezinárodní geopolitický odborník a veterán amerického námořnictva říká, že současný režim ukrajinského Presidenta Zelenského proti sobě popudil velmi mnoho Ukrajinců a i členů tak zvaného Majdanu. Nejen že Zelenský nechal uvěznit tisíce hlavních představitelů, vedoucích politických stran, starostů měst a jiných, kteří byli obviněni ze zrady a z kolaborace s Rusy. Dokonce obvinil ze zrady i bývalého presidenta Porošenka a nechal ho zavřít. Na nátlak Západu ho později musel propustit, ale obvinění zůstalo.

Zelenský se také tímto způsobem zbavil několika ukrajinských oligarchů, kteří s ním nebyli na sto procent zajedno. Dva z nich to dokonce stálo život.

Potřebuje totiž docílit aspoň nějaké vítězství. Potřebuje nutně, aby se zase psalo o Ukrajině, jak chrabře vojáci bojují a jak vítězí, i když je to dnes těžké předstírat. Proto se uchýlil k tomu jedinému co mu ještě zbývá a to jsou sabotáže. Sice se jedná o drobné činy, jejichž vliv je převážně psychologický, ale přesto jeho oddíly provozují sabotáže jak na Krymu, tak v Rusku. Je to politický terorismus a to nejhorší je, že tím vzniká jakýsi vzor, který mohou jiní následovat.

Další útisk pro obyvatelstvo

Jakoby to všecko nestačilo, Zelenský a jeho klika se rozhodli novým vládním nařízením č. 5371 zavést v zemi nový pracovní zákon, který zbavuje již tak málo placené Ukrajince posledních možností a rovněž omezuje pomocnou funkci zdupaných odborových organizací. Podle nového zákona ztrácejí zaměstnanci většinu svých dřívějších práv a i zaměstnavatelé jsou tímto omezeni v jejich snaze o tržní soutěživost.

Je podezření, že nový pracovní zákon byl ve skutečnosti vypracován v Anglii, protože jeho podmínky se příliš podobají jejich pracovním smlouvám, zvaným „Nulová hodina“ (Zero-hour), které vypracovala organizace Abt Associates. Tito prohlašují, že jejich pracovní zákony docilují snížení chudoby v národě, zlepšení údělu chudých vývojových zemí a ještě vytvářejí volné a spravedlivé pracovní podmínky.

Pracovní smlouvy podle „Nulové hodiny“ nedovolují placenou dovolenou, omezují počet pracovních hodin, pro zaměstnavatele zkracují období výpovědní lhůty, omezují příspěvky na penzi a dokonce nezaručují zaměstnání. Pracující také nemají možnost právní ochrany v případech nespravedlivé výpovědi, anebo při jiných sporech se zaměstnavatelem.

Přes veškeré nedostatky je tato pracovní smlouva v Británii využívána a na příklad, 90% všech zaměstnanců u McDonalda, což činí asi 100 000 lidí, pracují na této bázi. Jiné státy, jako na příklad New Zealand, kam byla snaha tuto pracovní smlouvu rozšířit, se proti tomu vzepřely.

Nová verze pracovního zákona byla poprvé předložena ukrajinskému parlamentu začátkem roku 2021, ale velká část odmítla dát na zavedení něčeho takového souhlas. Při dalším, letošním pokusu prošel nový zákon 192 hlasy proti nule odporu. Zajímavý rozdíl.

To, co přispělo k přijetí této nesmyslné pracovní smlouvy byla skutečnost, že několik politických stran, které dříve jejímu zavedení oponovaly, byly těsně předtím Zelenským zakázány a mnozí politikové byli uvězněni.

Špatné hospodaření nepomáhá

Od r. 2014, od tak zvaného Majdanu, se Ukrajina plně otevřela chamtivým západním vládám a korporacím. Ústavou dané zákazy, které dříve omezovaly možnosti cizinců vlastnit v zemi majetek, firmy, nebo pozemky, byly odstraněny. Ukrajinská vláda přijala obrovské půjčky od lichvářských finančních institucí, jako je na příklad IMF (International Monetary Fund), což umožnilo plundrování obrovského přírodního bohatství země Západem. Někteří na tom neuvěřitelně zbohatli, jako na příklad americký president Biden a jeho rodina, zatím co Ukrajinci hromadně o to víc zchudli.

Problém, který dnes všechny Ukrajince čeká je, že nemají jak vyjádřit svůj nesouhlas s tím, co se děje. Protesty jsou pod stanným právem zakázány, opoziční politické strany jsou buď také zakázány, nebo těžce censurovány. Velké množství vládních kritiků a i vládních úředníků jsou vězněni a nový pracovní zákon odradí i ten zbytek od jakýchkoliv protestů.

Takže Zelenský a jeho klika si teď budou moci uzákonit cokoliv chtějí a Západ bude moci na Ukrajině řádit po libosti.

Nejnovější zprávy

Není známo, z jakého podnětu se tak stalo, ale včera (tj. v neděli) začali Rusové mohutně odstřelovat Ukrajinu. Poprvé za celou dobu se soustředili na elektrárny a způsobili tím přerušení dodávek proudu na mnoha místech. Ruské válečné lodi a ponorky střílely „Kalibr“ rakety na všecky strany. Dněpropetrovsk a celé Záporoží jsou bez proudu, což vzbuzuje podezření, jestli se náhodou Ukrajinci netrefili do něčeho důležitého v jaderné elektrárně v Energodaru.

V oblasti Sumy bylo zničeno vysoko-voltážní vedení. Obyvatelstvo Charkova, Kyjeva, Kremenčugu, Pavlogradu, Poltavy, Dnepropetrovska a Sumy oblastí nemají elektřinu, ani tekoucí vodu, ani odpad. Rusko se zjevně rozhodlo zničit infrastrukturu Ukrajiny. Internetové spojení neexistuje a s největší pravděpodobností ani Muskovy Starlink satelity, které přes Ameriku hlásí Ukrajincům všecky pohyby ruských vojsk, nebudou schopny něco hlásit.

Zpočátku nebylo jasné proč k něčemu takovému došlo. Rusové měli v plánu tuto akci provést až později, na podzim, ale neustálé dodávky nejmodernějších amerických zbraní, které Ukrajinci začali proti nim používat je nejspíš donutily s celým plánem pospíšit. Podle současných zpráv, ukrajinská vojska také podstatně zesílila útoky na jadernou elektrárnu v Záporoží a když OSN inspektoři, kteří odtud nedávno odešli nebyli řešení celé záležitosti v nejmenším nápomocni, museli se Rusové dát do práce sami.

Snad je v tom rovněž snaha zabránit Ukrajinců v obsazování dalšího území poté, co se jim celkem úspěšně podařilo zabrat asi 40 měst a vesnic na sever od Charkova, které byly předtím pod kontrolou Rusů. Tvar zemského povrchu je v těch místech nápomocný útokům přímo na Rusko samotné, kam mohou letadla doletět skrze hluboká údolí, aniž by byla zpozorována. Ukrajinci tato místa převzali a ihned se chystali prověřovat obyvatelstvo a ty, co spolupracovali s Rusy věznit a terorizovat.

Zelenský dal krátkou zprávu na společenské stránky, spolu s videem zničených částí a napsal: „Záměrné a cynické zásahy raketami na civilisty a důležitou infrastrukturu.“

Jak by asi klasifikoval několikaměsíční, záměrné, sebevražedné a cynické raketové a jiné útoky na největší jadernou elektrárnu v Evropě, kterou ukrajinská vojska na jeho rozkaz prováděla? To snad byla podle něho „přátelská“ akce?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)