2.6.2024
Kategorie: Ze světa

Prezidentské volby se právě rozhořely

Sdílejte článek:

ANDREW NEIL

Donald Trump se stal vůbec prvním bývalým prezidentem Spojených států, který byl odsouzen za trestný čin.Jednomyslná newyorská porota ho shledala vinným ve všech 34 bodech obžaloby z toho, že se jen několik dní předtím, než šla Amerika k volbám, snažil nezákonně utajit platbu 130 000 dolarů pornohvězdě Stormy Daniels, aby utlumil sexuální skandál, který, jak se obával, mohl zhatit jeho prezidentskou kampaň v roce 2016.

Zaplacení peněz za mlčení nebylo samo o sobě nezákonné, ale obžaloba úspěšně tvrdila, že jeho cílem bylo ovlivnit výsledek voleb – což je porušení volebních zákonů a podle žalobců základní trestný čin.To je velmi sporné území – zejména proto, že u soudu nezaznělo téměř nic o porušení zákona o volební kampani -, a proto bude rozsudek o vině okamžitě odvolán. Trumpovi obhájci mají 30 dní na přípravu odvolání.

Vina ve 34 bodech obžaloby zní hůře, než jaká je. Odkazuje pouze na počet splátek, kterými Trump zařídil, aby jeho tehdejší právník a slizký fixer Michael Cohen dostal zaplaceno za odměnu Danielsové.

Obžaloba přesvědčivě tvrdila, že Trump a jeho lidé tyto splátky zatajili, aby zakryli jejich skutečný účel. Podle newyorských zákonů je však falšování účetních záznamů ve firemním účetnictví pouze přestupkem nebo méně závažným trestným činem, za který obvykle hrozí jen pohlavek.

Teprve spojení těchto plateb s porušením zákona o financování volební kampaně povýšilo celou záležitost na řádný trestný čin. Pro mnoho pozorovatelů je tato souvislost velmi slabá. Během procesu se o ní téměř nemluvilo a nikdo nesvědčil o tom, že by taková souvislost vůbec existovala.

Ti, kdo slintají nad vyhlídkou, že Trump nyní půjde do vězení, budou muset být trpěliví.

Trump nebude do vynesení rozsudku držen ve vyšetřovací vazbě. Těžko mu hrozí nebezpečí útěku. Jednalo se o trestný čin bílých límečků, do kterého byl zapleten člověk bez předchozího odsouzení. Vězení by bylo neobvyklým výsledkem.

Ale to byl celý tento proces neobvyklý.

Rozsudek bude vynesen až 11. července a Trumpovi může hrozit od podmínky až po čtyři roky za mřížemi.

Ale i kdyby soudce rozhodl o vězení, proti rozsudku o vině bude podáno odvolání a Trump zůstane na svobodě až do ukončení odvolacího procesu.

To bude trvat dlouho – měsíce, ne-li roky – rozhodně dost dlouho na to, aby Trump mohl vést prezidentskou kampaň až do volebního dne v listopadu.

Rozsudek bude vynesen čtyři dny před zahájením republikánského sjezdu v Milwaukee, kde bude Trump korunován jako prezidentský kandidát strany.

Do té doby o něm bude prezident Biden pravidelně hovořit jako o „odsouzeném zločinci“. To by ho mohlo poškodit u nezávislých voličů a republikánů, kteří nejsou členy MAGA. Na jeho voličském jádru to však nic nezmění.

Krátce po vynesení rozsudku se zhroutily webové stránky Trumpovy kampaně, takový byl objem provozu, který se snažil posílat dary.

Během několika minut po vynesení rozsudku už Trump prohlašoval, že jde o „zmanipulovaný“ proces a „ostudu“. Postaví se do pozice oběti politického honu na čarodějnice, který zorganizovalo demokratické ministerstvo spravedlnosti, demokratický soudce, demokratický manhattanský prokurátor a demokratická newyorská porota.

V souvislosti s obžalobou se objevilo dost podivností na to, aby to mělo opodstatnění.

Soudce Juan Merchan, který má výhradní slovo při vynášení rozsudků, byl mnohými (a nejen Trumpovými příznivci) považován za nepřiměřeně zaujatého, pravidelně zamítal námitky obhajoby a téměř vždy se stavěl na stranu obžaloby.

Trump tomu nepomohl tím, že na něj pravidelně útočil. I tak budou Merchanovy rozsudky a kontroverzní vedení případu jádrem odvolacího procesu.

Prozatím a až do dne voleb však právo ustupuje do pozadí a navrch má politika.

Amerika bude muset rozhodnout, zda je Trump, jak ho budou stigmatizovat jeho odpůrci a nepřátelé, odsouzený zločinec nezpůsobilý pro jakoukoli veřejnou funkci, natož pro tu nejvyšší v zemi. Nebo někým, kdo je vážně podveden zpolitizovaným právním systémem, který podkopává důvěryhodnost americké justice a činí ji podobnou spíše banánové republice než vyspělé demokracii.

Bidenova kampaň už teď tvrdí, že výsledek ukazuje, že v Americe nikdo nestojí nad zákonem.

Trumpovi lidé budou tvrdit, že spletité právní kličky nutné k tomu, aby se z přestupku stal trestný čin, byly vytvořeny speciálně pro Trumpa a nikdy by nebyly nasazeny proti nikomu jinému.

Při současné kyselé náladě v Americe bych nevylučoval, že se to odrazí v Trumpův prospěch.

Ať už bude rozhodnutí poroty spravedlivé jakkoli, bude napumpovaný jako nikdy předtím. Stejně tak jeho příznivci. Prezidentské volby v roce 2024 právě vzplály.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)