16.9.2022
Kategorie: Ze světa

Politické zemětřesení ve Švédsku

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

Ve Švédsku právě proběhly parlamentní volby. Od první světové války tam panovala tradice, že zvítězí sociální demokraté a sestaví vládu. Letošní volby opět vyhráli, ale jedná se o Pyrrhovo vítězství.


Po sečtení asi 98 % hlasů vede pravicová opozice čtyř stran v čele se Švédskými demokraty. Zisk 175 křesel ve 349 členném parlamentu by jim zajistil nadpoloviční většinu potřebnou k sestavení vlády. Pro malou skandinávskou zemi se jedná o šok. Pro člověka, který se o tuto zemi již delší dobu zajímá, to ale překvapení není.

Švédsko se zmítá ve vlně kriminality a násilí. V přepočtu na obyvatele zde dochází k největšímu počtu vražd střelnou zbraní v EU. Ve srovnání s Německem je zde dokonce 10x větší pravděpodobnost zastřelení mladého muže ve věku od 20 do 29 let. Jen připomínám, že se Švédsko vždy pyšnilo takřka nulovou kriminalitou a nezamykáním domů či aut na ulici. Tato kriminalita samozřejmě není náhodná. Štědrá azylová politika přilákala do severské země statisíce migrantů z Afriky a Blízkého východu. Jen pro představu, v rozmezí let 2013 až 2018 přišlo do 9 milionové země asi 600 000 migrantů. To znamená zhruba 7 % původního obyvatelstva. Hořké plody své štědré náruče již sklízejí. Stockholm je ovládán severoafrickými gangy, z Malmö se stalo místo vyřizování účtů mezi přistěhovalci, a to i za použití granátů. Návštěvu těchto dvou měst bych skutečně nedoporučoval.

Země tří korunek si v minulosti našla takový socio-ekonomický model, který jí vyhovoval. Je to model založený na velkém, autoritářském státě, silnými odbory, vysokou mírou zdanění a sociálními jistotami. Tak, jak v minulosti ale dokázal zajistit potřebný blahobyt a prosperitu, tak se nyní vyčerpal a zmutoval v ultraliberální, progresivistický model s vyplácením štědrých sociálních dávek každému, silnou politickou korektností, přijímáním obrovského množství migrantů z kulturně odlišných zemí. Výsledkem je pak výše zmíněná vysoká míra kriminality, neschopnost řešení akutních problémů a utlačování ze strany chráněné menšiny na úkor slušné většiny. Ne nadarmo Švédsko dokázalo vyprodukovat Gretu Thunbergovou, která pouze vidí údajnou blížící se klimatickou katastrofu planety a zcela ignoruje blížící se socio-ekonomickou katastrofu své vlastní země. Třeba na to časem přijde.

Pravděpodobná nová pravicová vláda to bude mít nesmírně složité. Za posledních několik let rostly no-go zóny jako houby po dešti, z Malmö se stává islámské město. Navíc bude mít jen většinu jednoho křesla, takže bude velmi křehká. Švédsko čeká velmi složité období a já mohu popřát její nové vládě jen pevné nervy a hodně zdaru!

 

Šimon Miča

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)