25.3.2023
Kategorie: Kultura a tipy

Poker, šachy, chytání ryb aneb Co všechno můžete dělat ve virtuální realitě

Sdílejte článek:

Virtuální realita se už nějakou dobu nedá označit platformu, skrze kterou hrají hry pouze fajnšmekři. Dnes jsou headsety jako Oculus Quest dostupné každému, kdo má zájem a samozřejmě i dostatek místa, neboť na rozdíl od počítače nebo konzole přeci jen hráč potřebuje k příjemnému hraní značný prostor. Po koupi zařízení pak může člověku stát v cestě už vlastně jen jeden problém, a sice kinetóza, kterou lidé kupříkladu trpí i při cestování. Jedná se o situaci, kdy oči vnímají, že se kolem nás svět pohybuje a my bychom logicky měli s ním, zatímco mozek díky střednímu uchu ví, že stojíme nohama pevně na zemi.

Dochází tehdy k bolestem očí, hlavy, případně se vzbouří žaludek, ovšem i na to tvůrci jak VR zařízení, tak samotných her mysleli. Přišli totiž s množstvím aktivit pro začátečníky, mezi něž patří třeba šplhání. Ve hře Climb a Climb 2 cestuje hráč po světě a ve virtuální realitě šplhá, díky čemuž se pomalu, ale jistě se sžívá s prostředím, učí se v něm pohybovat a mozek si tedy může zvyknout na to, že zrak poskytuje informace, jež nejsou pro naši fyzickou schránku tolik relevantní. Dalším titulem pro začátečníky i pro hráče, kteří mají rádi dobrý příběh, je Dear Esther. Zde v podstatě hráč zkoumá skotský ostrov a postupně odkrývá příběh.

Je libo stolní či karetní hry?

Zapomenout nesmíme na hru Keep Talking and Nobody Explodes, jež se stala hitem už na počítačích. Je vhodná pro začátečníky, neboť v ní vlastně nikam nechodí, pouze jeden z dvojice hráčů otáčí v rukách bombu, kterou se pomocí pokynů svého kolegy s návodem pokouší zneškodnit. Pro někoho může jít až o příliš stresující záležitost, a takovým hráčům pak doporučujeme právě výše zmíněné tituly, případně pokud jde o milovníky stolních her, je tady Tabletop Simulator. Skrze něj se jak na PC, tak na VR dá hrát nepřeberné množství stolních, karetních a deskových her, včetně šachů. Ty však mají vlastní titul s názvem VR Chess pro Oculus či Chess on VR.

Co se týče pokeru, mezi prvními zájemci o proniknutí na VR platformu byla společnost PokerStars. Spekulace o tom, že pracují na softwareu, který by šel spustit přes Oculus či HTC Vive, proběhly médii už někdy v roce 2015, přičemž oficiálně produkt PokerStars VR funguje od roku 2018. Hra se stala populární nejen díky tomu, co nabízí, ale především, jak to nabízí, neboť hráči samozřejmě vidí své oponenty, aniž by se s nimi fyzicky potkali, ovšem dobře se dívá i na samotné prostředí, kde se díky kvalitní práci na prostředí ve virtuální realitě hráč octne. O úspěchu hry hovoří i skutečnost, že je vyhledávanou kategorií na Twitchi.

VR hry mezi kultovními

Od pokerů a šachů to není daleko k logickým hádánkám, z nichž si zaslouží vypíchnout The Room VR – A Dark Matter. Série The Room patří mezi známé tituly v oblasti logických her, a tak není s podivem, že se vývojářům povedlo přijít s úspěšným titulem také na VR. V případě, že si pak hráč chce spíše mentálně odpočinout a ve virtuální realitě se vyloženě bavit, tituly Job Simulator a Vacation Simulator jsou k tomu jako dělané. Jsou na hraní nenáročné, disponují specifickým humorem a také milou grafikou.

Jak bylo výše zmíněno, pro kvalitní zážitek z virtuální reality je dobré mít dostatek prostoru, který je potřeba hlavně u pohybově náročných her jako Beat Saber. Český klenot spatřil světlo světa v roce 2018 a dnes je považován za kultovní záležitost, neboť si vydobyl takové renomé, jako se to snad žádné jiné VR hře nepovedlo. Možná s výjimkou střílečky Half-Life: Alyx, která spadá do Half-Life univerza a byla netrpělivě očekávaná nejen fanoušky série. Dokonce se o ní říká, že svým takřka dokonalým provedením celý byznys okolo VR her zachránila.

A nějaký sport na závěr…

Kromě této dvojice profláknutých titulů stojí za zmínku také Ragnaröck, kde se podobně jako v Beat Saberu hýbe hráč do rytmu hudby. Dostatek pohybu si hráč užije i ve sportovních hrách, kupříkladu tedy v Carve Snowboarding, Totally Baseball nebo Walkabout Mini Golf. Pravdou je, že u minigolfu se hráč asi tolik neunaví, nicméně to ani v případě velmi populárního titulu Real VR Fishing. Jak název napovídá, jde o simulátor rybaření, což pro jednoho představuje nebetyčnou nudu, pro druhého adrenalinový zážitek při zápasu se vzpouzející se rybou.

Aktivit, jímž se hráč může ve VR věnovat, je skutečně obrovské množství od těch celkem očekávaných až po značně podivné.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)