![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Podlehli jste někdy tomu zoufalému nápadu uvěřit něco státu?
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
![article_photo](https://u-blogidnes.1gr.cz/blogidnes/article/5/79/794155/794155_article_photo_krhbcyx_600x.jpeg?r=27bq)
Ale přeci jen může jít o velký rozpočet, anebo o ještě větší rozpočet. A v poslední době jde celosvětově o ten ještě větší.
Evropané si usmysleli bezuhlíkovou ekonomiku a bezuhlíkovou mobilitu. Usmysleli si tedy elektromobily. Aby se drahé a nepříliš praktické elektromobily prodávaly, usmysleli si i dotace. Nejvíc se tedy elektromobily prodávají v zemích, které jejich prodej dotují.
Ale nezapomínejme, že jde o rozpočet. O to, aby byl hodně velký. Takže dotovat elektroauta není pro státního úředníka příliš praktické, protože mu to způsobuje výpadky v rozpočtu. A tak uděláme co? V Británii na to přišli jako první: Zavedeme silniční daň na elektromobily. Že jsme kdysi slíbili, že budeme elektroauta podporovat? No a co. Sliby se slibují. Našinec si místo elektromobilů může dosadit CNG.
A tak je to v ekonomice vždy. To, co se na první pohled jeví jako dar, se časem vždy ukáže jako dar danajský. Nelze vytvořit perpetuum mobile. Nelze rozdat všem lidem bez rozdílu pět tisíc a způsobit, že budou bohatší; způsobíme, že budou stále stejně chudí, ale bude o to větší inflace. Nelze dotovat elektromobily, aniž bychom někomu zase peníze vzali. To je ještě celkem úspěch, že tady se budou na silniční dani brát peníze těm stejným lidem, kteří předtím dostali dotaci; taky se mohly sebrat někomu úplně jinému.
A čím víc stát přerozděluje, čím víc na jedné straně bere daně a na druhé dává dotace, tím větší část ekonomiky je státní. Konkrétně: Celkové výdaje vládních institucí jenom v prvním čtvrtletí roku 2022 meziročně vzrostly o 3,7 % a dosáhly 46,3 % HDP. Přitom během prvního kvartálu roku 2019, tedy v době před pandemií koronaviru, dosahovaly výdaje vládních institucí pouze 41,9 % HDP. Tedy je zřejmé, že podíl státní ekonomiky stále roste, soukromý sektor se stále zmenšuje. A zmenšuje se proto, že enormně rostou výdaje státu. Státní ekonomika již je tedy téměř poloviční. Soukromý sektor je nadpoloviční jen o fous.
A tohle má dramatické dopady i v sektoru, který se zatím ještě tváří jako soukromý. Tím, že vysoce dvouciferné procento soukromých firem je udržováno při životě jenom skrze dotace, chovají se tyto firmy tak neefektivně, že v čistě tržním prostředí by nikdy neobhájily svou existenci. Přibývá manažerských i administrativních pozic, přestože těmto firmám klesá produktivita. Sociálním, zeleným a jinak společensky oblíbeným tématům se tyto firmy věnují víc než vlastnímu podnikání. Ztratil se i tlak na rozvoj technologií, firmy k tomu nemají motiv.
Soukromá firma ovšem může přežít jen jediným mechanismem: Honbou za ziskem. Protože tyto firmy však místo o zisk usilují o zelenost, sociálnost a další neziskové cíle, chovají se vlastně ve stále větší míře jako neziskovky nebo jako stát. A umožněno je to jen a pouze tím, že už nejsou v pravém slova smyslu soukromé, ale částečně státní, protože čerpají státní dotace.
Nedůvěra ve stát je nám Čechům vlastní. A je to dobře. O to jsme kritičtější. Přehnaná důvěra ve stát dopadá tak, jak to známe z Hitlerova Německa či Putinova Ruska.
Vy máte pocit, že zde převládá nedůvěra ve stát? Já mám pocit přesně opačný. Lidé skáčou státu na špek naprosto pravidelně. A přestože se už mnohokrát spálili, dělají to znovu a znovu.
Tak, tak. Tschechische debilizovaná konzumní ojroofce vleze do jakékoli pasti s nadšením a nekonečněkrát po sobě.
Důvěra ve stát je utopie. Projevy politiků jsou dnes úplně stejně nestydaté kecy, prázdné fráze a lhaní jako projevy papalášů za totáče . Není v tom pražádný rozdíl. To je jeden důvod. A druhý je ten, že jsme se naučili být podezíraví (oprávněně), což nás spolehlivě naučili právě komáři. Souhlasím, že je dobré být kritický a přebrat si všechno po svém. Ale co ti mladí, kteří to nezažili!?
A co kdybychom tu dlouhodobou nedůvěru v náš stát obrátili v důvěru.protože jinak by bylo zbytečné nějaký náš stát mít.Moudří a zkušení říkali,že stát je třeba budovat.Ale to my v těch volbách neděláme.Volíme pitomce a darebáky a ti na státní místa dosazují stejný póvl.Takže je to naše vlastní vina,vina voličů,že nemáme dobrý stát.Pokud to tak bude dál pokračovat,o náš stát přijdeme a teprve se budeme divit a chtít náš vlastní stát.Ale to už bude pozdě bycha honit.Dnes máme opravdu našlápnuto,že o vlastní stát přijdeme.EU nám ráda k tomu dopomůže.
Při každém pomyšlení na stát trpím daňovou tísní a byrokratickým žalem.
„Nelze vytvořit perpetuum mobile.“
Zeptejte se Ilony Moučkový ze Žďáru nad Sázavou, Nebo Lenky Nečasový, nebo Juliany Žigmundový na Neumannově 43, ty to dokázaly už v roce 2018, odborník inženýr fízl z Brna jim v tom udělal odbornej výzkum (ano tento přístroj na baterku či akumulárot u něj je jedno jestli je nabitá nebo ne funguje prej i přesto naprosto bez problémů dál …), bohužel jej poté, co uznala, že se dokonce ani nejednalo o trestnej čin, tak si toto perpetum mobile dokonce dle ní druhého typu nechaly a nikdy ho nevrátily …
Výroba perpetua mobile je dle justice prostá, vezemte někomu předmět na elektriku poháněný výhradně bateriema či akumulátorem, obviníte jej křivě z tč, několik let jej neprávem stíháte a vydíráte aby se koukal přiznat, k nečemu co neudělal a nedalo se spáchat ani teoreticky z důvodu vybitého akumulátoru v přístroji, … co řekne justiční mafie to prý platí a musí se respektovat a ta poté ředkne, že je úplně jedno, jestli byl nebo nebyl akumulátor přístroje vybitý nebo ne že musel dozajista fungovat tak jako tak jako by měl akumulátor nabitej a basta takhle to je to je právní názor který prostě sice popírá fyzikální zákon, ale platí to co řekne justiční mafián a víc se otázkou zabývat nehodlá .. tudíž i po zrušení takového rozsudku a sproštění obžaloby z jiného dalšího důvodu z mnoha miliónů předložených již na počástku nezákoného řízení .. stále platí ono tvrzení justice…. že tu máme voala zkrátka a dobře fyzika nefyzika perpetuum mobile druhého typu a basta …
Takhle jednoduché je vyřešit energetické krize … jeden rozsudek Moučkový a ždárský justiční mafie do každého auta s elektromotorem a jezdíme zadarmo a bez prolémů… …. kam se hrabe tesla na české geniální řešení problémů z fyzikálními zákony které se učí již v sedmé třídě základní školy a všichni tito slovutní právníci mají dokonce prý vysokou školu a prý si zalouží úctu a respekt…… a komu to na ten rozsudek (i zrušenej) to auto nepojede, a bude tvrdit že to nefunguje, tak toho zavřít za maření úředního názoru a podporu putina a je po problémech a fosila můžeme navěky ekologicky pohřbýt … stejně půjdou řešit i ty ekonomické otázky že …
Se divím, že to ještě není v učebnicích fyziky … že jako sice platí zákon zachování energie, ale pouze v případě, že jej v konkrétní věci neposoudila Judr Ilona Moučková a spol …že jako v tom případě se na fyzikální zákony nepřihlíží …
Míra inflace v Evropské unii (EU) v říjnu překonala další rekord zvýšila se na 11,5 %. to se imperialisti zase zaradují.gratulujeme, eu postupuje vítšzně vpřed. nálada je na 1 A…
Takže ve skutečnosti jde tak o 40%.
Cukr ze 14 Kč na 40 Kč, olej z 35 Kč na 80 Kč, máslo ze 40 Kč na 70 Kč, maso ze 150 Kč na 320 Kč, kilo chleba z 25 Kč na 65 Kč, nafta z 35 Kč na 50 Kč …..samých 11 procent.
stále platíme věřitelům astronomické úroky za obsluhu státního dluhu. přitom devizové rezervy máme. škody velkého rozsahu nadále narůstají. a to se vyplatí.
nastal čas, aby dlužníci začali splácet svoje dluhy, nikoli za státem regulovaný úrok. ta rozkrádací probruselská mafie musí končit, fialovej hnus…
v dluhové a inflační únii jsou centrální banky výko(n)ný orgán organizovaného klepto pluto totalitního korporátu, jehož součástí je i šichtařová s.r.o., alias modré straky. a rády by zase zavzpomínaly (Za Klause bylo nejlíp, Piráti jsou revoluční mládež
, míní Jan Zahradil) na zlaté kmotrovské časy. tihle „ekonomové“ (příčina a následek, dnešního ekonomického marastu) tuto kauzu jen “chytře” využívají, či spíše zneužívají.
Mně chopdí pravidelně nabídka na semináře, tématem je Sociální podnikání. Fakt, nekecám.
https://www.youtube.com/watch?v=O71btVAPpNc&ab_channel=SpolekSvobodn%C3%A9r%C3%A1dio
Státu lze uvěřit asi jako třeba jisté české špárkasse, se sídlem v Rakousku a vlastníky v Německu, která tvrdí, že má pro vovčana výhodné úroky a k tomu super mega prima balíček jakýchsi služeb, a tak i prachy si tam můžete uložit bez poplatku. Dříve míval stát tu výhodu, že nebankrotoval, ale tu už dnes ztratil. V době socialisace ztrát a kapitalisace zisků už bankrotují a v exekuci jsou akorát ševci, bo Bohemiaenerží, páč politický zájem, masám nutno občas něco předhotit k uspokojení. Možná to čeká i oligarchu Muska, páč se fakt chová v posledku nepěkně plus propouští naše Kamaraden z trafik censorů, šmíráků a vůbec veřejně prospěšných sluníček.
…A umožněno je to jen a pouze tím, že už nejsou v pravém slova smyslu soukromé, ale částečně státní, protože čerpají státní dotace, říká pí. Šichtařová. No, nejen státní dotace, ale třeba i státní garance za bankovní úvěry jsou dnes normou. A široká náruč pečovatelského státu je pro korporace otevřena už naprosto v případě grýndýlu. V Itálii něčemu podobnému říkali fašismu, dnes Brusel a zdejší místodržící tomu říkají progresivní liberální demogracie.