Pochybnosti o číslech, aneb kolik je vlastně v Itálii mrtvých?
Sdílejte článek:
MARIAN KECHLIBAR
Čísla ze severoitalských obcí zpochybňují současné statistiky nemoci Covid-19.
Italské úřady poskytují každý den v 18.00 statistiky nových případů a úmrtí. Počet úmrtí se v posledním týdnu pohybuje ve vyšších stovkách. Takto vypadá graf převzatý ze stránky Worldometers. Tak například včera bylo 889 úmrtí.
Starosta jednoho z nejpostiženějších měst, severoitalského Bergama, však nedávno tyto statistiky razantně zpochybnil. Říká následující:
„V Bergamu zemřelo mezi 1. a 24. březnem 446 obyvatel. To je o 348 více než činí průměr za poslední roky (98). Oficiálně bylo 136 úmrtí kvůli Covid-19. Je jich 212. Kdyby byla smrtnost 1-2 %, měli bychom ve městě 17-23 tisíc nakažených.“
GIORGIO GORI, STAROSTA BERGAMA
Jeho námitka je vážná, protože je založena na neoddiskutovatelné realitě; ve městě velikosti Olomouce nemá za tři týdny co zemřít skoro pět set lidí.
Giorgio Gori není ve svých pochybnostech sám. Ve městečku Nembro (11 tisíc obyvatel) zaznamenali také prudkou špičku úmrtnosti, daleko vyšší, než činí oficiální statistiky případů Covid-19. (Článek v Corriere della sera).
Úmrtnost ve městě Nembro, modrá = dlouhodobý průměr, zelená = oficiální Covid-19, červená = všichni mrtví za rok 2020
Tentýž článek v Corriere della sera zmiňuje zkoumání úmrtnosti ve dvou dalších městech: Cernusco sul Naviglio (33 tisíc obyvatel) a Pesaro (94 tisíc obyvatel). V obou případech vychází počet „neobvyklých úmrtí“ (nad dlouhodobý průměr) na 6,1-násobek oficiálního počtu úmrtí na Covid-19.
Závěr? Nejenom u nakažených, ze kterých řada nemá žádné příznaky, ale i u mrtvých jsou celková čísla poněkud podezřelá. Což není úplně dobré, protože jak říká dr. Campbell ve své sérii videí, s neviditelným nepřítelem se nedá bojovat. K tomu, abychom tu nemoc mohli porazit, ji musíme nejprve dobře znát.
Dvě poznámky. Jedna kratší, druhá delší.
Ta kratší: nevíme, jestli všichni ti „mrtví navíc“ zemřeli na Covid-19 nebo ne. Je-li zdravotní systém přetížený, všechny choroby se stávají nebezpečnějšími. Třeba pro vás nepřijedou včas, když máte infarkt, nebo odloží důležitou operaci.
Přeplněné londýnské nemocnice se potýkají s přílivem lidí nakažených koronavirem. Na ostatní pacienty nemají kapacity a těm s rakovinou hrozí, že se stanou vedlejšími obětmi koronaviru.
Už to je důvod, proč se snažit, aby špička průběhu infekce v čase nebyla příliš ostrá.
Ta delší poznámka: „exaktní“, nezaokrouhlená čísla vyvolávají v publiku obecně větší důvěru. Řekne-li se, že obětí je 889, působí to lépe, než řekne-li se, že jich je mezi jedním a dvěma tisíci. To první jako by psychologicky sdělovalo, že přehled o situaci je dokonalý. To druhé vcelku jasně prozrazuje, že není.
Jenže reálná spolehlivost těch čísel záleží hlavně na procesu, kterým se k nim došlo, a ten v chaotické italské situaci moc exaktní nebude. Daleko spolehlivější je to, co udělal starosta Giorgio Gori, totiž počítat všechny mrtvé a srovnávat jejich počet s běžným dlouhodobým stavem. I tam budou určité nepřesnosti, protože někdo zemře o samotě v bytě a najdou jej až někdy v květnu. Ale celkově vzato, pokud se člověk zrovna beze svědků neztratí při koupání v oceánu nebo nespadne do jícnu aktivní sopky, v civilizovaném světě dříve nebo později najdou jeho tělo a vystaví mu úmrtní list. Rozdíl mezi matrikou a skutečným stavem zemřelých nebude moc velký.
Naproti tomu zjistit, za které úmrtí může Covid-19 a za které ne, je v současné italské situaci daleko obtížnější, protože lékaři musejí pečovat o živé pacienty a nemají čas zkoumat těla nalezená mimo nemocnice.
Až budou jednoho dne historici studovat celkové efekty Covidu-19 na různé společnosti, budou nejspíše postupovat právě stylem Giorgia Goriho. „Excess deaths“, nadpočetná úmrtí, jsou asi nejlepší měřítko, které máme k dispozici. Skrze ně se dá dopátrat po reálných poměrech i ve státech jako Mexiko, kde se všechny podezřelé případy až do potvrzení Covidu-19 klasifikují jako „atypický zápal plic„.
Velkým oříškem pro budoucí výzkum ale bude zjistit, jak to skutečně proběhlo v Číně. Tady můžeme soudit jen z náznaků – například z dovozu tisíců uren do pohřebních služeb ve Wu-chanu, kde přitom podle vládních údajů mělo zemřít jen 2535 pacientů.
Upřímně, podívám-li se na úmrtnost v Lombardii a v Madridu, dvou bohatých a vyspělých regionech světa, nedokážu ani předstírat, že tomu číslo 2535 věřím.
Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přesPayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800 (Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
Příspěvky za měsíc květen 2022:
RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Silvia Ambrogini 250,- Kč, Vladimír Kudrna 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Hana Válková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč
Celkem za měsíc: 4 750,00 Kč
Vybráno 13.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.