V posledních dnech byla česká veřejnost svědkem veletočů kolem platů politiků. Ministr Marian Jurečka navrhl, že platy zvýší o 6,9 % (původně se mělo ale jednat o 14 %) a odvolávala se přitom na to, že pouze plní nařízení ústavního soudu. Ten se pak ohradil, že nic takového vládě nenařídil. Je pravda, že v posledních letech krize byly platy politiků zmrazeny, což odpovídalo tomu, v jakém stavu se nacházela česká ekonomika – v době, kdy reálné příjmy lidí, kteří si politiky platí, padají, by bylo vrcholem arogance, kdyby platy politiků rostly. I když reálně je něco takového v Česku možné. Jenže spolu s politiky se do kategorie zmrazených platů dostali také soudci. Odvolali se k ústavnímu soudu, který rozhodl v jejich prospěch. Tato nekonzistence otevřela dveře i pro diskutované 6,9% navýšení platů politiků. Opozice se nyní bude snažit o obnovení zmrazení růstu platu politiků, zatímco platy soudců by z tohoto kroku měly být vyřazeny.
![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Platy politiků v zemi levné práce
VERONIKA SUŠOVÁ-SALMINEN
Platy soudců jsou v ČR ve srovnání s průměrnou mzdou nebo mediánem samozřejmě vysoké a letos se pohybovaly mezi 100 tisíci až 300 tisíci korun měsíčně hrubého v závislosti na pozici a praxi. Je to celkem pochopitelné vzhledem k podstatě jejich práce, která předpokládá nejen odbornost, ale také nezávislost (a neúplatnost). Platy vysoce postavených politiků jsou srovnatelné: ministr má v ČR něco kolem 223 tisíc, vicepremiér 267 tisíc korun, premiér potom 310 tisíc korun (a to i s náhradami a hrubého), v případě poslanců jde o asi 198 tisíc korun hrubého měsíčně (včetně náhrad). Je tu však jeden rozdíl, tyto platy často nevyžadují ani zvláštní odbornost (viz odbornost ministra financí), o nezávislosti se dá úspěšně pochybovat, a v případě neúplatnosti…?
Medián mzdy v ČR je v roce 2024 38 500 korun a průměrná měsíční mzda činí 44 943 korun, v meziročním srovnání se zvýšila o oněch 6,9 %. V případě reálných mezd byla letošní situace o něco méně optimistická: v prvním čtvrtletí vzrostly jenom o 4,8 %. V tomto čísle se lépe odráží růst cen, tedy inflační tlaky, které jsou přítomné i letos. V roce 2023 žilo pod hranicí příjmové chudoby celkem 9,8 % české populace, tj. asi 1 milion lidí. To rozhodně není málo. Navíc je poměrně známo, že existují obrovské rozdíly mezi platy lidí, jejichž práce je společensky významná, ať jde o zdravotní sestry, hasiče, učitele, včetně vysokoškolských nebo třeba administrativní pracovníky v některých úřadech apod.
Platy v manažerských funkcích jsou aspoň teoreticky postaveny na performanci (výkonu). Politika je více než manažerismus, ale vyžaduje také schopnosti a výsledky. Když nastupovala k moci, slíbila současná vláda, že zkonsoliduje veřejné finance a znovu lépe zreformuje stát, nicméně po třech letech vládnutí je jasné, že ani k jednomu nedojde. Mezitím však předvedla, že nedokáže zvládnout externí krize, které se na českou ekonomiku nahrnuly – což je podle mého skromného názoru hlavní role vlády a lidí, kteří mají odvahu se ujmout role ministrů, vicepremiérů a premiérů. Namísto jasné strategie a efektivní pomoci se vláda držela spíše hesla, že krizí se prostě musí projít, „laissez-passer“, ať to stojí, co to stojí. Většina české populace s průměrnými nebo mírně nadprůměrnými platy a důchody tak na vlastní kůži zažila důsledky v podobě růstu cen a životních nákladů, ekonomické nejistoty a opakovaně nespravedlivě rozložené daňové zátěže. Kromě toho je jasné, že česká ekonomika neroste a jen tak neporoste, že je sotva (s pomocí statistických čar) na úrovni před pandemií covidu-19. Neexistence jasné vize pro budoucnost a pokračující oslabování státu a veřejného sektoru pod vedením této vlády poznamená budoucnost Česka ještě hodně dlouhými stíny. Třiceti a více procentní podpora Babišova ANO je jasnou vizitkou vládních výsledků.
Česká média si ještě povšimla, že například mzda českého premiéra patří k nejvyšším v EU v poměru k průměrné mzdě. Jak napsalo Echo24, premiér Fiala bere podle dat maďarské neziskové organizace Átlátszo 6,1 násobek české průměrné mzdy. Ještě lépe se v tomto směru daří maďarskému a slovenskému premiérovi. Jinak řečeno, v zemích, jejichž ekonomiky stojí systémově na levné práci, si přední politici dopřávají vyšší platy (v poměru k průměrným občanům) než v zemích, které na levnou práci nevsadily. Je to překvapivé? Nikoliv. Je to naprosto typická strukturální deformace. Jedna z mnoha, které si český volič bohužel nechává líbit.
I v otázce platů politiků současná vláda prostě a jednoduše káže vodu a pije víno. Není divu, jedná se o jedinou politickou strategii, kterou zvládá. O dalších jejích schopnostech a kompetencích raději pomlčíme. Ale tržním pohledem viděno, za ty peníze to zcela jistě nestojí.
Nenažraná arogantní politická pakáž by měla všechny škody co tady nadělala zaplatit ze svého!
Dájo, klídek. Ono na ně dojde a myslím, že už brzy. Říká se, že z čím větší výšky někdo spadne, tím víc to bolí. A oni už budou padat hodně zvysoka. A čím víc si namelou, tím lépe. Nikomu normálně nepřeji nic zlého, ale těmto šmejdům ano!
To víš že jo, Kostěj! Až se to otočí, budou viset. Nejpozději za týden.
Jolánku, to je příliš humánní! Já jsem pro tresty mírnějšího kalibru, ale dlouhodobé… Doživotíčko s nucenými pracemi je tak akorát…
Ja len že dezolátmi obdivovaný a adorovaný fico a jeho vláda si sami sebe zvýšili platy o 100 % a plus ficovi priklepli doživotnú rentu .
Naši ještě nedávní bývalí bratři Slováci pod taktovkou Fica a naši v dávnější době bývalí spoluobčané z dob Rakouska-Uherska Maďaři pod taktovkou Orbána jistě ví proč si zvolili cestu jakou si zvolili. Cestu vlevo, cestu východním směrem. Nejen zeměpisně, ale i ideologicky. Cestu k opět komunistické totalitě.
Je to jejich věc, je to jejich rozhodnutí, j to jejich cesta k opět nesvobodě. Čehůni jim byli a jsou špatní, tak mají jiné kámoše. Mají ZATÍM svobodu k cestě do nesvobody. Tak ať si po ní jdou. Ať si namelou držku.
Nechápu obdiv mnoha zdejších k Ficovi a jeho partě, stejně tak k Orbánovi a jeho partě a zároveň zuřivost nad tím, že si naši VIP politici dovolili o necelá 6 % navrhnout zvýšení příjmů za práci.
Jolana se s tím, vlastně s ničím nepáře, stejně nějak Kostěj a k Dáje raději nic.
To je pro po mém dobrém po obědě tak akorát. Kostěji ne Vaše akorát, ale akorát jinačí.