19.6.2023
Kategorie: Politika

Piráti už zase o něčem hlasují …

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Aktuálně probíhající pirátské hlasování o setrvání ministra Blažka ve vládě je jen prázdným gestem, které nebude mít na stav české politiky žádný vliv.

Členové Pirátské strany mají možnost od pátečního rána až do pondělního večera hlasovat o tom, zda ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS má zůstat členem vládního kabinetu. Tedy přesněji řečeno o tom, zda „setrvání Pavla Blažka ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát České republiky i plnění cílů programového prohlášení vlády ČR“.

Tomu, kdo sleduje dění na domácí politické scéně aspoň okrajově a umí počítat do 108, je však nejspíš jasné, že ať už bude výsledek pirátského online hlasování jakýkoliv, pozici kontroverzního brněnského politika ve Fialově vládě to s největší pravděpodobností neohrozí. Matematika je totiž v tomto případě velmi jednoduchá: současná vládní pětikoalice disponuje v Poslanecké sněmovně většinou 108 poslanců, přičemž Pirátské strana má na základě výsledků sněmovních voleb z roku 2021 pouhé čtyři poslance. Takže i kdyby se Piráti čistě náhodou rozhodli na protest proti Blažkovu setrvání ve vládě z pětikoalice odejít, i bez nich by se ve Sněmovně opírala o většinu 104 hlasů.

A že si premiér Fiala z probíhajícího hlasování zřejmě příliš těžkou hlavu nedělá, to naznačují i jeho v minulém týdnu pronesená slova: “Piráti mají v rámci své vnitrostranické demokracie opakovaně nějaké ankety, žádný vliv na koalici to nemá, asi to zrovna nejlepšímu klimatu nepomůže, ale já nemám potřebu to nějak zvlášť komentovat” (viz odkaz zde). A byť Pavel Blažek čelil v poslední době v médiích kritice kvůli zasahování do kauzy s brněnskými byty, nepřijde mi příliš pravděpodobné, že by premiér i další členové ODS ve vládě kývnuli na případný požadavek Pirátů na Blažkovo odvolání. Zvlášť, když premiér v nedávné minulosti podržel ve vládě například i Mariana Jurečku při jeho kauze s nabízením tučného úplatku pro bývalého generálního ředitele Úřadu práce, nebo předsedu hnutí STAN Víta Rakušana v souvislosti s kauzou Dozimetr.

Někteří diskutéři sice vyslovili hypotézu, že Piráti odejdou z vlády i tak a tohle hlasování o Blažkově setrvání má posloužit jako záminka, ale já osobně se domnívám, že tomu tak nebude. Přijde mi totiž, že i když toho vzhledem k početnímu rozložení sil ve Sněmovně prosadí ze svého programu dosti málo, tři vládní křesla pro ně byla docela slušným „odpustkem“, kterého si náležitým způsobem užívají. A i když například předseda Pirátské strany Ivan Bartoš jakožto ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci zatím příliš viditelný není, dle nedávného zjištění reportérů iDnes (viz odkaz zde) má v současné době k dispozici hned čtyři služební vozy…

Vzhledem k výše uvedenému se proto domnívám, že na rozdíl od nedávného hlasování, kdy těsná většina hlasujících Pirátů rozhodla o tom, že Jana Michailidu, hlásící se k původní komunistické ideologii, byla odvolána z vedení Pirátské strany, aktuálně probíhající hlasování o setrvání ministra Blažka ve vládě je jen prázdným gestem, které nebude mít na stav české politiky žádný vliv.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)