19.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Od zubaře k právníkovi. A pak pro polévku do chudobince

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Jak se bránit proti zvůli? Soudem přece. Zajít k právníkovi a nechat se zastupovat. A kolik stojí v ČR spravedlnost? Minimum jsou dva tisíce za hodinu. Spor třeba s realitní kanceláří, s podnájemníkem, se státem? To jsou desítky hodin práce advokáta. Je možné, aby taková spravedlnost byla pro každého? Všichni jsme si rovní? Nebo je v ČR spravedlnost jen pro bohaté? Stejně jako se stala zubařská péče kratochvíli vrchních deseti tisíc?

Majitel webhostingové služby Wedos Josef Grill se podělil se svými zkušenosti stran českého státu. Napsal, že stát vyvlastnil pozemek, kde chtěl Wedos vystavět třetí datové centrum. Stát se k firmě choval s patřičnou arogancí, vyvlastnění proběhlo hluboko pod cenou pozemku, kdy okolní parcely stojí až dva tisíce za metr čtvereční, firemní pozemek byl státem ukraden s vyrovnáním 25 korun za metr čtvereční. Dokonce za méně, než za kolik firma pozemek v roce 2008 koupila. Stát s firmou nekomunikoval, nebo jí dával šibeniční termíny, zachoval se tak, že Josef Grill ztratil o České republice veškeré iluze a na to konto oznámil, že začíná jednat o kompletním přesunu firmy do zahraničí. Protože česká realita je nečitelná, nepředvídatelná a normalizační, dodávám.

Což, jak usuzuje Josef Grill, se v západní Evropě stát nemůže. Tam je legislativní i daňová jistota pro firmy pevnou součástí tamní stability. U nás? My se za našeho premiéra už nemusíme stydět, ti finančně zdatnější plánují prostě zmizet za kopečky a rovnou na něj zapomenout. Takhle se buduje úspěšná značka jménem Česká republika. Vyhánějí se odtud úspěšné firmy a lákají se sem mamutí korporace, které se mohou kdykoliv přesunout do jiného státu, na jiný světadíl. A přesunou se, až to tady po současném enormním zadlužování začne přebírat do svých ekonomických pařátů Čína.

Josef Grill označil chování státu za krádež, soudy, znalecké posudky a právní služby už jej přišly na stovky tisíc. Jen proto, že stát chtěl a ukázal svou zvůli, kdy může vlastně cokoliv. „Chápu, že státní kasa je děravá a prázdná, ale pokud stát bude okrádat své občany a firmy, tak směřuje k zániku,“ napsal k tomu Josef Grill.

Josef Grill má na to se bránit (a doufejme, že uspěje a zlovůli státu roznese na kopytech, protože tím dá státu řízeném vládou Petra Fialy citelně přes nenasytné pařáty). Jenže co až si stát přišlápne na někoho bez statisícových rezerv? Prostě v poklidu sbalíte, co vás stát sbalit doma dovolí, a půjdete na ubytovnu? Princip takové právní prasárny zažil Josef Grill. Pozemek je v očích zákona stejný jako nemovitost. Prostě kus země, která někomu patří a měla by, hezky po gottwaldovsku, patřit státu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)