6.12.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Od jihokorejského orla k ministryni Černochové

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Tisková agentura Yonhap v pátek oznámila, že velitelství jihokorejského vojenského letectva rozhodlo o vyřazení jednoho neviditelného letounu F-35A. Důvodem k bolestnému odpisu extrémně drahého a navíc zánovního stroje mají být neopravitelná poškození, které letoun utrpěl loni v lednu, při srážce s ptákem. Náklady na opravu stíhačky byly totiž odhadnuty na přibližně 140 miliard wonů (107,6 milionu USD), což je více než pořizovací cena, odhadovaná na 110 miliard wonů. A to se, jak jistě uznáte, nevyplatí.

První otázka, která každého napadne je, co je to za bojový letoun, když ho zruší srážka s ptákem? V tomto konkrétním případě je ale „totálka” rozumně vysvětlitelná. Letoun s vysunutým podvozkem „potkal” orla. Trefil jej právě tím podvozkem, který náraz statného opeřence natolik poškodil, že pilot musel přistát „na břicho”. To vedlo k devastaci spodku letadla a spousty systémů. Na tom není nic divného. Rychlost F 35 při přiblížení na přistání se udává na 202 uzlů, což je asi 375 km/h. Vypasený orel pak nějakých 5 kg bude mít. Takže si tu energii spočítejte. Následné přistání na břicho také není u stíhaček běžně povolováno. Z pochopitelných důvodů. Zkuste se v autě rozjet na 370 a pak zahnout na seberovnější louku (na břicho se přistává „do měkkého”, na záložní travnatý pás vedle dráhy).

Takže, kde je problém? V tomto případě žádný nenajdeme. Ale přivádí to naši pozornost ke kvalitám F 35. A to už je jiná písnička. Víte třeba, že F 35 nesmí lítat v bouřce? Přesněji řečeno, nesmí s k bouřce přiblížit na méně než 25 mil. Tohle, pro vojenské letadlo dost nezvyklé nařízení, platí od července 2021. Tehdy byly dva letouny F-35B, odlétající ze své letecké základny v Japonsku, nuceny nouzově přistát poté, co oba utrpěly škody na elektronice, způsobené bleskem. Oprava stála miliony dolarů. Ostatně, i letos spadla jedna F 35 kvůli počasí. Bylo to po startu z letecké základny Charleston v Jižní Karolíně. Pilot se katapultoval ve výšce cca 300 m. Byla zachycena a následně do médií unikla jeho podivná hláška: “Není si jistý, kde se jeho letadlo zřítilo, řekl, že ho prostě ztratil v počasí.”

„Citlivost” bojového stroje na počasí není, bohužel, jedinou pihou na jeho kráse. Podle amerických údajů z roku 2020 je podobných chybiček na F 35 okolo devíti set. V hardwaru letounu prý inženýři identifikovali asi 273 problémů, pro které našli řešení. Dalších zhruba 162 pak označili jako “otevřené, bez plánované nápravy”. Přeloženo – nevědí, co s tím bez překopání celé mašiny. Software stroje pak údajně obsahuje přibližně 873 chyb. K tomu se hovoří ještě o třinácti dalších, nespecifikovaných problémech, které “musí být opraveny”. Věřili byste, například, že 25mm kanón, u varianty F-35A letectva, „jeví nepřijatelnou nesouosost”? Tedy, přeloženo do hovorové češtiny, ten lauf kanónu je šejdrem! Co z toho pak chcete trefit?

Další lahůdkou, kterou F 35 zákazníkovi přináší, jsou náklady na údržbu. Jejich astronomická hodnota je způsobena tím, že akviziční úředníci Pentagonu z nějakého důvodu opomněli, při zadávání zakázky na F 35, zakomponovat do kupní smlouvy také práva na data a technické údaje stroje. Tak si je ponechala společnost Lockheed Martin. No a teď má exkluzivitu a monopol na provádění většiny údržbářských prací. Vláda na to nemůže vypsat soutěž, i kdyby sebevíc chtěla, protože holt nevlastní příslušné údaje. Což Lockheedi dobře vědí a vesele rejžují.

A tak nás jeden nebožtík, jihokorejský orel a zpráva o odpisu zánovního stroje dovedla až k našim, plánovaným miláčkům ministryně Černochové. Měly by nás vyjít na 150 miliard, nepočítaje v to překopání drah čáslavské základny (F 35 je mnohem těžší a přistává větší rychlostí než Gripen) a již zmíněnou lahůdku se „značkovou” údržbou. Ale to nic. Konečně se budeme moci hrdě podívat Američanům do očí. Už jsme ve stejné lize. Už máme stejné problémy se stejně nespolehlivými krámy, jako náš zaoceánský partner a mentor. A to se vyplatí!

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)