
Oblíbená ořechovka jako chutný digestiv
Pokud jste si až doteď mysleli, že známý likér ořechovka se vyrábí ze zralých a suchých ořechů, vyvedeme vás z vašeho omylu. K její přípravě je třeba nezralých vlašských ořechů v tzv. mléčné zralosti. Úplně nejlepší jsou ty, které jsou ještě obalené svěže zelenou slupkou. Jak se ořechovka vyrábí? Vysvětlíme vám v následujícím článku.
Stará tradice na přípravu domácí ořechovky
Výroba ořechovky má v České republice hodně dlouhou tradici. Možná i ve vaší rodině se z generace na generaci dědí vlastní a jedinečný recept na její domácí přípravu, která ve skutečnosti není nijak složitá. Hodně záleží na použitých ingrediencích a na správné nezralosti vlašských ořechů. Základem pravé ořechovky jsou ořechy, líh a koření – hřebíček, pomerančová kůra, skořice a cukr. Pro maceraci ořechů se používá hlavně slivovice, nejlépe opět domácí, vodka nebo tuzemský rum. Někdo sladí ořechovku místo cukru raději medem. Záleží na zvyku a zkušenostech domácího výrobce.
Kvalitní čeští výrobci ořechovky
A protože je ořechovka likérem mezi lidmi opravdu oblíbeným, věnuje se jeho průmyslové výrobě ve velkém i řada českých likérek. Zajímavou hořko-sladkou chuť má například 30% Sudličkova ořechovka s kaštanově hnědou barvou, kdy postupným stárnutím získává tmavší zabarvení. Z jesenických hor přichází známá ořechovka 35% Ullersdorf, jejíž výroba trvá třicet dní, a potom zraje minimálně další rok v nerezových nádržích. Vzniklý likér se pyšní vanilkovou, skořicovou a ovocnou chutí. Naproti tomu se Chvalešovický ořechový likér s 38% obsahem alkoholu vyrábí s přídavkem lesního medu a se směsí speciálního koření. Sami vidíte, že je z čeho ořechovku vybírat, nabídka je pestrá a záleží na každém, čemu dává přednost.
Nechce-li se vám bloudit po kamenných obchodem a raději si ořechovku vyberete v klidu domova prostřednictvím internetu, pak neváhejte navštívit e-shop Pan Alfréd. Pro pražské zákazníky nabízí pohodovou službu – rozvoz zboží po Praze zdarma.
(PR)