16.8.2024
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Obchodní sadomasochismus ve velkém

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Evropská unie se všemi jejími vazalskými státy kromě Maďarska, se hrdinně vzdala veškerého levného dovozu z Ruska, jen aby dokázala, jak moc stojí při svém kolonizátorovi, Spojeným státům. Odvážně se střelili do vlastní nohy, zničili svoji ekonomickou budoucnost, zruinovali celé národy a to jen proto, aby se zavděčili svým tajným diktátorům.

Ale pak došlo k jakémusi obratu.

Německý kancléři Olaf Scholz, ještě jako Ministr financí, zkoušel uzavřít tajnou smlouvu se Spojenými státy, aby na nový plynovod z Ruska neuvalily sankce. V samých začátcích, Scholz nejen že celý projekt schválil, ale různými tahy zkoušel zabránit Američanům, aby plynovod jakkoliv záporně ovlivnili. K Scholzovi se dokonce přidala i Angela Merkel a společně zkoušeli zabránit znehodnocení tohoto projektu.

Také v jiných oborechii obchodu došlo ke změnám. Letos v březnu zvýšila Evropská unie podstatně nákup ruských kovů. Jedná se hlavně o aluminium, železo a ocel. Prý je zvýšená spotřeba, ale také je možné, že podezřívají, že na tyto materiály budou vydány další sankce. Největší zájemce o nákup byla Belgie, Česká republika, Holandsko a také Maďarsko.

Na příklad Německo zvýšilo nákup ruského aluminia pětinásobně. Španělsko následovalo, se 69% navýšení a poté Polsko, 21%.

A brzy na toiii, jako ti největší sabotéři, v půli dubna vydaly Spojené státy a Británie zákaz nákupu ruského aluminia, mědi a niklu. Je opravdu těžké uvěřit, že tyto sankce jsou proti Rusku a ne proti těm, kteří je vydávají. Protože Rusko své materiály a energii prodá kdekoliv jinde ve světě, zatím co jejich dosavadní odběratelé budou strádat. Nejen to, nedostatek vyžene ceny nahoru a najednou budou dříve dostupné věci, nedostupné.

Všecko teď chybí

Sankceiv proti dovozu ruského aluminia, mědi a niklu dnes podrývají západní ekonomie a vytvářejí nedůvěru vůči americkému dolaru. Rusko, které má tím pádem zakázáno obchodovat s těmito kovy jak na londýnském, tak na americkém trhu, se obrátilo na tržiště s kovy v Šanghaji a prodávají nadále a možná ještě víc.

Jak říká Thomas Pauken, konsultant pro tichomořskou oblast Asie, vždycky je možno najít způsob, jak obejít sankce. Ti, kteří něco potřebují, si vždycky najdou cestu jak to získat. Možná to bude stát o trošku víc, protože budou zapotřebí překupníci, kteří znají způsoby, jak žádané zboží nebo produkty obstarat, ale všecko jde získat.

To je přesně, kde budou Spojené státy ztrácet. Protože čím víc zboží bude prodáváno a kupováno v Asii, tím víc bude vyřazen z obchodního světa americký dolar. To proto, že obchod mezi Asií a Ruskem je veden v juanech, což je čínská měna. A Čína není jen tak nějaké odbytiště; je to obrovská země a nejen že hodně vyváží, ale i hodně nakupuje. Ruské kovové výrobky tím vším zároveň vzrostly na ceně. Ten den, když byly sankce na kovy oznámeny, cena aluminia vzrostla o 4,9% a druhý den na to o 5,44%.

A protože Rusko je hlavní celosvětový dodavatel surovin, včetně kovů, tak obchodování v jiných měnách než v americkém dolaru je pro Spojené státy velice nepříznivé. To všecko si nerozumný Washington si to všecko způsobil sám svým amatérským jednáním.

Nejen kovy, ale i nekovy

Přes veškeré zákazyv, příkazy a sankce zvýšily Spojené státy nákup ruských umělých hnojiv o 70% oproti loňskému roku. Ve skutečnosti, nákup těchto materiálů se s každým měsícem zvyšuje. Největší požadavky jsou po potaši, ale i dusík a fosforečnany zaujímají notnou část objednávek. Rusko dodává umělá hnojiva do mnoha evropských zemí a všechny z nich zvýšily letošní objednávky. Že by další sankce na obzoru?

Zákaz dovozuvi ruského uranu vyvolal ve Spojených státech značný neklid. Zákaz ale obsahoval také výjimky, které se týkaly těch, kteří jednají v národním zájmu. A tak hlavní energetická firma v Americe, Centrus, ihned požadovala výjimku, kterou odůvodnili tím, že jednají v zájmu veškerého amerického jaderného průmyslu.

Pochopitelně je nákup uranového paliva vždycky v národním zájmu. Nikdo nemá doma malý reaktor na vyhřívání skleníku nebo chlévů. Proto jen naprostí tupohlavci mohou s tak nesmyslným zákazem přijít a udělat výjimku, do které se každý vejde.

Ruský uranvii je používán v 90 jaderných reaktorech po celé Americe. Zákaz dovozu ještě ke všemu zvýšil celosvětově jeho cenu, což – jako vždycky – zaplatí spotřebitelé.

Evropská unie se samozřejmě nemohla odlišovat, takže vydala ty stejné sankce na ruský uran, jako Spojené státy. Jenže v Evropě je to trošku jiné. V Evropě je určité množství ruských (a sovětských) jaderných reaktorů, které používají ruské uranové palivo. Výměna tohoto paliva za jiné nemusí proběhnout snadno a může vytvořit podstatné komplikace. Může dokonce dojít i k tomu, že reaktor bude muset být zastaven.

Již se to stalo dříve, v r. 2019, kdy Ukrajina začala – z politických důvodů – kupovat jaderné palivo od americké firmy Westinghouse. Problémy se brzy dostavily a snad je možno říci, že by bývaly byly i řešitelné, ale americký prodejce nejevil potřebnou ochotu.

To stejné může nastat i v Americe, jestliže jejich reaktory používají ruské palivo.

Je to obtížnější, než sabotéři čekali

Evropská unie prostě není schopna nahradit ruské jaderné palivo. Poté, co Německo zastavilo všecky jejich reaktory a Francie zaznamenala problémy, které ji donutily snížit produkci, něco takového může vytvořit podstatnou energetickou krizi.

Britové se rozhodli nahradit ruský uran svým vlastním jaderným palivem a uvolnili $251 milionů na stavbu tohoto projektu. Jenže kvůli třenicím s Francií, která jim byla nucena snížit dodávky energie, za což zaplatila mocnou pokutu, je celý nápad spíš směšný, než proveditelný. Příčina je opět stejná, reaktory, postavené na jaderné palivo z Ruska, musí používat pouze jaderné palivo z Ruska.

V Německu, kde poslední jaderný reaktor skončil svoji funkci v dubnu 2023, následkem ničím nepodloženého nadšení a pevné víry v ‘zelenou‘ obnovitelnou energii tehdejšího ministra ekonomie Roberta Habecka, tam začala energetická krize téměř okamžitě. Některá media publikovala Habeckovy zápisky, ze kterých vyšlo najevo, že záměrně způsobil energetickou krizi těchto dob. Proč asi?

Zde se ovšem zapomíná na bývalou kancléřku, Angelu Merkel, která byla iniciátorem zrušení všech jaderných reaktorů. Angela byla vysoce studovaná osoba a její obor byl fyzika. Že by nevěděla, co zrušení reaktorů znamená, nepřipadá v úvahu. Takže svévolně a zlomyslně zbavila Německo levné jaderné energie, aniž by za ni předem předložila náhradu.

Nakonec jim nezbývalo nic jiného

Chvíli to trvaloviii ale pak začali někteří politikové chápat, že bez levných surovin z Ruska není snadné prosperovat. Spojené státy prohlásily už začátkem dubna 2024, že rafinovaná ropa z Ruské federace, která byla zpracována v jiných zemích, nespadá pod sankce. Jakmile ji přejaly jiné země, tak už to přece není ruský materiál. Jasně?

A protože na ruskou ropu byl ustanoven cenový strop, chudší země se toho promptně chopily a dováží ropu za cenově výhodných podmínek. No a Amerika ji od nich kupuje!

To ještěix Spojené státy nařídily, někdy koncem minulého roku, že držitelé zvláštních povolení, které vydalo Ministerstvo financí mohli kupovat ropu přímo z Ruska. Takže nakoupili hned skoro 50 000 barelů tohoto černého zlata. Kupodivu, platili za barel kolem $75, což je mnohem víc, než byl určený strop $60.

Pentagon, což je velitelstvíx amerického Ministerstva obrany, se nákupem z Ruska ani moc netají. Sankce – nesankce, ty se jich zřejmě netýkají. Takže když dorazila německá loď do přístavu v Norfolku (stát Virginie), která vezla ruské petrolejové výrobky přímo z Novorosijského přístavu v Rusku, ani se to nenamáhali tajit.

Všiml si toho ale Andrej Klimenko, vedoucí neziskovky, která podporuje Ukrajinu a náramně si na to stěžoval kde mohl a jak mohl. Byl velmi rozčarován, když nikdo jeho informacím nevěnoval pozornost. Nikdo tím nebyl pohoršen, ani se nad tím nikdo nepozastavoval, lidé se tomu pouze zasmáli.

Významné americké noviny, ’Washington Post’ přinesly již dříve zprávu o tom, že Pentagon dostává běžně dodávky z Ruska, přese všecky sankce na tuto zemi uvalené.

Podle západních názorů, sankce měly za úkol omezit příjmy Ruské federace a přivést celou zemi na mizinu, ale ve skutečnosti nic z toho se nestalo. Ba, pravý opak je pravda – Rusko si vede stále lépe, zatím co Západ kvůli nesmyslným a nic neřešícím sankcím strádá.

A to se ruský president Vladimír Putin vyjádřil, že Rusové přestávají mít zájem o prodej energie. Podle něho, jsou jiné zdroje příjmů, kromě těch energetických, které v současné době schopně živí ruskou ekonomii.

Zde jde také o plyn

Francie si pospíšilaxi a rychle nakoupila řádné množství tekutého plynu. Údajně to bylo 4,4 miliardy m3, což je značný rozdíl proti loňským 2 m3 za stejné období. Dá se říci, že celkově, oproti minulému roku se v celé Evropě, zvýšil odběr tekutého plynu z Ruska o 7% jen v prvních 6 měsících.

Francouzská firma, ’TotalEnergies’ nakoupila největší množství z celého objemu. Prohlásili, že tím pouze naplňují smlouvy, uzavřené s Ruskem ještě před konfliktem na Ukrajině. Bodejť by nepečovali o smlouvy, když sami vlastní 20% ruského největšího projektu na výrobu tekutého plynu na jamalském poloostrově.

Francouzské Ministerstvo financí se vymlouvalo, že muselo koupit tak velké množství plynu, protože dovoz skrze Rudé moře z Angoly, Kamerunu, Egypta, Nigerie a Spojených států není snadný, kvůli útočné aktivitě jemenských Hútijů. Ale přitom tyto země a dovážky těchto materiálů nejsou nijak blokovány. Ovšem přece nemohou nechat svoji vlastní firmu strádat.

Když to tak sledujeme, tak současný obchod je automaticky, sám od sebe tak provázán mezi různými národy, že uvalit sankce na jednoho partnera poškodí naprosto všecky. Jenže to je asi přesně to, co byl cíl všech ruských, iránských sankcí, včetně sankcí na Venezuelu a mnoho jiných národů, které se vůbec ničím neprovinily, jen si chtěly žít svůj vlastní život.

Také Holandsko údajně nakoupiloxii 200 milionů m3 tekutého ruského plynu už v září minulého roku. Přes veškeré výhrůžky a sliby, že od Rusů už nikdy nic nekoupí, museli nakonec potlačit svůj odpor a nakoupit plynu na půl století, tak říkaje. Není divu, když sami museli zavřít své vlastní plynové pole v Groningen, které zásobovalo většinu Evropy. Ten důvod byl, že vznikly oprávněné obavy, že další dobývání plynu by mohlo způsobit zemětřesení.

A zatím zákeřná Evropská unie v tichosti pracuje na novém zákonu, který bude zakazovat všem členským státům kupovat levný plyn z Ruska. Zřejmě si říkají, ‘radši ať jsme všichni hladem, radši ať netopíme, radši ať zmrzneme, než bychom dali Rusům vydělat šestku.

Zde jsou hned dva problémy: Evropská unie dělá velmi často zásadně špatná rozhodnutí, která jsou ke škodě celému společenství. Je to tak schválně, je to záměr? Anebo mají nějakou poruchu myšlení a úsudku? Ta druhá věc je, že Evropská unie nemá co vydávat žádné zákony. To není správní / vládní celek. EU byla vytvořena jako obchodní společenství, které mělo podporovat obchod mezi jednotlivými státy a zatím se z toho vytvořila hydra, která poroučí, diktuje, přikazuje a trestá. A ve skutečnosti veškerý obchod sabotuje.

Na něco takového nemají žádné právo! Jak to, že si toho nikdo v Evropě nevšímá? To mají snad všichni vymyté mozky?

A pak se ještě ke všemu vynořilxiii německý kancléř Olaf Scholz s prohlášením, že Rusko zadržuje dodávky plynu do Evropy a proto jsou ceny energie tak vysoké. Že by se minul rozumem? Plynovod Nord Stream 2 byl dokončen v září 2021 a od té doby Rusové čekali na souhlas z Německa, aby začali s dodávkami. Jenže souhlas nikdy nepřišel, protože Spojeným státům se to nehodilo, takže Německo, jako poslušný vazal nemohl potřebný souhlas vydat. Nemohl, nebo spíš nesměl.

Pak si Němci nechali plynovod Spojenými státy zničit, vůbec nijak se k tomu nevyjádřili, jakoby jim bylo jedno, že 300 miliardová stavba v eurech je k ničemu. A to ještě Německo celý projekt přeplatilo o 185 miliard euro – právě kvůli sankcím na Rusko, které na ně sami uvalili.

Britská pojišťovna odmítla vyplatit za poškozený plynovod pojistku a protože bez levné energie bylo Německo hospodářsky zničeno, firmy se začaly stěhovat jinam. Hodně z nich šlo do Ameriky, kde už na ně čekali (asi to tak měli naplánováno) a s falešným úsměvem jim na uvítanou americký strýček Sam nabídl nějaké výhody na daních, jen aby je dostal do spárů. Na to se mnozí nachytali a tím pádem je na tom dnes Německo ekonomicky velice špatně.

Švédsko, Dánsko a snad i Německo zkoušeli jaksi pátrat co způsobilo zničení plynovodu, ale nikdy neoznačili skutečného sabotéra. Zřejmě se báli. Zatím co jiní šeptali, jediné Rusko veřejně obvinilo Spojené státy a Británii – nakonec to bylo víc než jasné! Kdo jiný?!

A když ruský president Putin nějakých pár týdnů po výbuchu plynovodu oznámil, že prozkoumání škody zjistilo, že jedna větev je nepoškozena, takže plyn může dále plynout do Evropy, nikdo na to nereagoval. Asi to měli zakázáno shora.

Další funkční plynovody

Plynovodxiv, který vede z Ruska do Turecka a odtud až do Řecka, zvaný TurkStream je rovněž funkční a i ten zaznamenal letos zvýšené dodávky zemního plynu, které celkově vzrostly o 40% za prvních 7 měsíců roku. Sice byl pokus o útok i na TurkStream, ale Rusové a Turecko si plynovod v Černém moři dobře ohlídali.

Ten třetí funkční plynovod vede přes Ukrajinu a i když tato země má z jeho provozu značné výdělky, přesto má v úmyslu tyto dodávky zablokovat. Koncem tohoto roku totiž vyprší smlouva na provoz plynovodu a Ukrajinci ji nemíní obnovit. Asi jim to strejček Sam zakázal.

Ruský Gazprom byl kdysi hlavním dodavatelem plynu pro Evropu. Ale od vypuknutí konfliktu na Ukrajině se fanatikové ve vedení Evropské unie rozhodli od levného plynu z Ruska odtrhnout a začali kupovat desetkrát dražší tekutý plyn z Ameriky. Jenže ani to nefungovalo jak čekali. Američané totiž dodávky zastavili, asi proto, že měli mnohem lépe platící odběratele v Asii, jak píše zpravodajská služba Bloomberg.

Evropská unie zatím ještě nevydala sankce na ruský plyn, ale některé státy, které zkoušejí být papežštější než sám papež, se ho už dobrovolně vzdaly. Mezi ně patří samozřejmě Polsko, potom Bulharsko, Finsko, Holandsko a Dánsko. Asi by stálo za to změřit IQ jejich vládních představitelů, jestli vůbec mají schopnosti na zastávání tak vysokých úřadů.

Ruské sankce také vydány

Asi před deseti letyxv, Rusko též uvalilo sankce na některé západní země, zejména na Spojené státy a Evropu. Sankce se vztahovaly na zemědělské produkty, zeleninu, ovoce, maso, sýry a jiné mléčné výrobky. Někteří v Rusku s tím měli problém, báli se, že země bude hladovět.

Ve skutečnosti, to bylo velmi moudré rozhodnutí. Těžko říct, jak je na tom evropská produkce, ale americké potraviny nemají tu hodnotu, jakou by měly mít. V Americe, když sedlák pěstuje na příklad kukuřici, tak ji pěstuje na tom stejném poli rok za rokem, stále dokola. Taková kukuřice, nebo jakékoliv jiné plodiny, samozřejmě nemá ty hodnoty, jako rostlina z rotovaného pole. A ještě ke všemu jsou americké plodiny hnojeny pouze umělými hnojivy, takže z 99 prvků, které rostliny potřebují, dostávají pouhé tři-čtyři.

Rusové vzali nedostatek potravin ze Západu jako podnět, aby vybudovali svoji vlastní produkci. A tu produkci skutečně vybudovali. Během těch několika let se stali hlavními dodavateli potravin málem do celého světa. A určitě jejich zemědělské produkty neobsahují všecky ty chemické jedy, které jsou stříkány shora i z dola na americké a evropské potraviny.

 

 

i https://tass.com/world/1806057

ii https://sputnikglobe.com/20240601/eu-increases-purchases-of-russian-iron-steel-and-aluminum-1118652981.html

iii https://www.zerohedge.com/commodities/global-metals-markets-face-uncertainty-russian-ban-takes-effect

iv https://sputnikglobe.com/20240416/sanctions-slapped-on-russian-metals-hurt-west-and-undermine-dollars-dominance-1117964055.html

v https://eu.eot.su/2024/05/11/usa-increases-imports-of-russian-fertilizers-despite-sanctions/

vi https://sputnikglobe.com/20240510/us-firms-push-to-continue-purchasing-russian-uranium-predictable—expert–1118374732.html

vii https://sputnikglobe.com/20240510/europe-might-see-nuclear-reactor-breakdowns-after-sanctioning-russian-fuel-1118377467.html

viii https://en.topcor.ru/46133-v-ssha-vyskazalis-o-tom-chto-pererabotannaja-neft-iz-rf-ne-podpadaet-pod-sankcii.html

ix https://sputnikglobe.com/20240111/us-reopens-ports-to-russian-oil-despite-sanctions-1116115305.html

x https://www.rt.com/news/588711-russian-oil-norfolk-virginia/

xi https://www.rt.com/news/602227-france-russian-lng-imports-soar/

xii https://www.rt.com/business/588822-netherlands-imports-russian-lng/

xiii https://sputnikglobe.com/20231209/bizarre-plot-twist-scholz-blames-putin-for-high-energy-prices-in-europe-1115499893.html

xiv https://www.rt.com/business/602234-russian-pipeline-gas-flow-eu-jumps/

xv https://en.topcor.ru/50266-projavilis-rezultaty-desjatiletnih-prodovolstvennyh-kontrsankcij-rossii.html

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)