![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Není „pojištění“ jako pojištění
URZA
Co je to pojištění? Dobrovolná smlouva mezi pojistitelem a pojištěncem, jež typicky zavazuje pojištěnce k placení relativně malých poplatků pojistiteli, který v případě smlouvou definované škodné události uhradí pojištěnci relativně hodně peněz; v podstatě se jedná o sázku s vysokým kurzem na nepravděpodobnou událost, kterou pojistitel uzavře proto, že si nastaví výhodný kurz, zatímco z hlediska pojištěnce jde v podstatě o poplatek za službu.
Něco úplně jiného je daň – z podstaty věci není dobrovolná, lidé jsou nuceni ji platit pod pohrůžkou násilím (ze strany státu), jedná se o něco jako výpalné (leč daně mají lepší PR); výše daní navíc typicky nesouvisí s tím, jaké služby a v jaké míře za ně plátce obdrží, nýbrž je určena nějak jinak (velmi často závisí například na jeho příjmech, případně na tom, kolik utrácí a podobně).
No a pak tu máme takové věci jako zdravotní „pojištění“, případně sociální „pojištění“; na těch je pozoruhodné, že s pojištěním mají společného pramálo, vlastně pouze jméno, nicméně nejsou dobrovolné a výše „pojistného“ nezávisí na rizicích, pravděpodobnosti škodné události, ani výši platby pojistitele (v případě, že k ní dojde).
Tyto platby mají všechny charakteristiky daně, zatímco prakticky žádné charakteristiky pojištění (zejména třeba sociální „pojištění“ platí více ti zajištění a bohatí, již jej logicky využijí s nižší pravděpodobností a naopak); protože by však neznělo dobře, že jsme zdanění přibližně šedesáti až sedmdesáti procenty, stát se snaží vyvolat v občanech iluzi, že tomu tak vlastně není, když docela velké daně nazve jiným názvem, jenže již Shakespeare správně poznamenal, že: „Co po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně.“
Autor: Urza