![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Německo debatuje o posílení bezpečnosti na koupalištích
TOMÁŠ VYORAL
„Podle DPA se v červnu zvýšil počet incidentů na koupalištích. Nechyběly ani spory s použitím nožů, útoky na plavčíka nebo přelézání plotů na už přeplněná koupaliště. Některá koupaliště v Německu musela být v červnu vyklizena, protože si návštěvníci vjeli do vlasů,“ píše server.
„Už několik let je na koupalištích v berlínských částech Neukölln a Kreuzberg, kde žije značný počet přistěhovalců, viditelná zvýšená přítomnost lidí ze soukromých bezpečnostních agentur… Stráž u vchodu rovněž prohledává tašky návštěvníků. I milovníci melounů tak musí své nože na ovoce nechat doma.“
Kulometná hnízda místo můstku, žiletkový plot a bezpečnostní rámy
Doporučoval bych zavřít skokanské můstky, které jsou stejně pro návštěvníky silně nebezpečné (neexistuje už pro naše dobro nějaké nařízení EU?), a nahradil bych je strážními věžemi a kulometnými hnízdy. Dále by se jistě hodily žiletkové ploty a bezpečnostní rámy. Časem by se mohly kolem plotů vykopat obranné vodní příkopy (případně suché příkopy se šelmami). A mezi příkopem a plotem bych to pro všechny případy podminoval. Možná, ale jenom možná, bych snad zavedl i pasové kontroly.
Berlínský kulturolog Wolfgang Kaschuba odmítá tezi, že problémy vyvolávají především mladí migranti a tvrdí, že se to týká všech. Podle něj „dnes koupaliště na rozdíl od minulosti přitahují lidi ze všech společenských vrstev a věkových skupin. Vzhledem k rozdílným životním stylům tak vzniká i více třecích ploch. Koupaliště se mění společně se společností.“ Lidé podle něj hájí své zájmy sebevědoměji a také bezohledněji než dříve. „Spory se dnes vedou o to, co je legitimní: jaká hudba a jak nahlas, nahota nebo burkini, nechat na sebe cákat.“ Veřejné koupaliště je také scénou pro předvádění. „To vše jsou znaky živoucí společnosti, i když je pak třeba řešit konflikty“, uzavírá expert.
Je to znak živoucí společnosti. Orwell a Goebbels nadále inspirují
Jsem rád, že se stále dozvídám něco nového. Třeba, že na rozdíl od minulosti přitahují koupaliště lidi všech společenských vrstev a věkových skupin. Za svých třicet let života nicméně neregistruji nějakou výraznější změnu v demografii na koupalištích. Ani netuším, které věkové skupiny a vrstvy navštěvovaly výhradně koupaliště dříve. Ale já nejsem kulturolog a „expert“, že…
A motto „Je to znak živoucí společnosti“ bych nechal tesat do kamene. Tato pokroková fráze je na úrovni proklamací typu „zvládneme to (Wir schaffen das)“, „vděčných a válkou zkoušených lékařů a inženýrů“ a podobně.
Jo a abych nezapomněl. Nesouvisí! Nesouvisí a nesouvisí! Jednou provždy nesouvisí!
Autor: Tomáš Vyoral