20.12.2022
Kategorie: Ze světa

Některé oblasti v USA se chtějí odtrhnout od stávajícího státu kvůli ultralevicové politice Demokratů

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Už za covidových časů byl znát markantní rozdíl mezi demokratickými státy, které byly pod nejtvrdšími restrikcemi – většinou i včetně povinného očkování pro některé skupiny obyvatel – a státy republikánskými, které vesměs restrikce zcela rušily nebo zaváděly jen mírnější nařízení.

Rozdíl je patrný i v případě LGBTQI politiky, která se v republikánských  a demokratických státech celkem výrazně liší. Jde například o zavádění LGBTQI propagandy již od školek u demokratických států, což některé státy republikánské odmítají. Stejně tak se liší přístup k tzv. transgenderismu.

Zatímco v demokratických státech jsou muži, kteří se prohlásí za ženu, v ženských sportech či ve věznicích stále běžnějším jevem, tak v republikánských státech začínají jít proti proudu – a tedy i centrální vládou zaváděným zákonům – a muže v ženských sportech či věznicích postupně zakazují.

Rozdílů je samozřejmě mnohem víc, což začínají vnímat i sami američtí občané. Jak bylo vidět již za dob covidismu, tak zejména z extremistické Kalifornie, kde zaváděli nejtvrdší restrikce a povinné očkování, prchali občané na Floridu, kde nebyly žádné restrikce a očkování bylo čistě na dobrovolnosti.

Nespokojenost s centrální vládou daného státu tak v některých oblastech, které jsou názorově zcela někde jinde než zbytek daného státu, razantně roste.

Již dvě oblasti – nezávisle na sobě – nyní zjišťují, jak se trhnout od státu, jehož zbytek je názorově diametrálně odlišný.

Ne všichni v Kalifornii souhlasí s levicovou agendou. V okrese San Bernardino obyvatelé hlasovali pro případnou možnost odtrhnout se od zbytku státu.

Je to podobné tomu, co se v současné době děje v Oregonu, kde se některé konzervativnější okresy chtějí stát součástí republikánského státu Idaho.

Obyvatelé okresu San Bernardino konkrétně hlasovali pro to, aby úředníci prozkoumali možnost odtržení od Kalifornie, protože stále více lidí je unaveno krajně levicovou politikou státu.

Okres schválil návrh poradního hlasování, o kterém se hlasovalo v listopadu, začátkem tohoto týdne. Dalším krokem dozorčí rady v San Bernardinu bude pravděpodobně vytvoření výboru, který bude zkoumat, zda byly státní a federální veřejné prostředky spravedlivě rozděleny mezi místní samosprávy v rámci kraje.

Curt Hagman, předseda dozorčí rady, říká, že obyvatelé San Bernardina jsou hodně frustrovaní kvůli levicové vládní politice guvernéra Gavina Newsoma a demokraty kontrolovanému státnímu zákonodárnému sboru.

Obyvatelé v kraji a v celém státě platí nejvyšší daně v zemi a zároveň žijí pod rostoucí mírou kriminality, bezdomovectví a s vysokými náklady na bydlení.

Mnozí jsou také naštvaní na státní politiku COVID-19, která vedla k tomu, že studenti veřejných škol byli nuceni k distanční výuce od počátku pandemie, přičemž Kalifornie tuto covidovou politiku ukončila mezi posledními. Distanční výuka způsobila značné akademické překážky, včetně negativního dopadu na dovednosti mladších studentů.

Pokud by se uvedeným okresům podařilo odtrhnout od stávajícího státu, pak by se jednalo o historický precedens, který by zřejmě vedl k dalším podobným změnám.

Již nějakou dobu zmiňované možné odtržení jižních států (Florida, Texas) od zbytku USA by se pak mohlo stát pravděpodobnějším…

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)