Nalevo od „rudého socialismu proletariátu“ je „fialový asocialismus lumpenproletariátu“?
JOSEF ZBOŘIL
Kdysi dávno, v dobách studené války a jasně vymezených ideologických hranic, byla politika polarizovaná mezi dvěma tábory: rudým socialismem a kapitalismem.
Myšlenky proletářské revoluce, rovnosti a boje za práva dělníků se střetávaly s kapitalistickým trhem a demokracií západního světa. Dnes se však zdá, že svět se otočil o 180 stupňů a tradiční „levice“ a „pravice“ se zamotaly do bizarního propletence, který možná ani Karl Marx nevymyslel v žádném z opojných večerů nad svým Kapitálem a neodpovídá žádnému z 8 nejtradičnějších schémat, jak v politice různorodě rozdělovat a chápat pravici a levici.
Na většinu sporů se můžeme dívat, jako na střet modernismu a tradicionalismu či formalismu a funkcionalismu, ale proč dnes jednoznačně pozitivně vnímá současný stav méně než polovina populace a třetina jej vnímá dokonce jako horší než ten „rudý socialismus“?
Proč ten „rudý socialismus“ dnes působí jako konzervativní příbuzný vůči politikám a snahám vrcholící v dnešní 16. vládě ČR (premiéra Petra Fialy)? (Např. zde, zde, zde, zde, zde či činnost předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné, bez nadsázky adorovaná českými podnikateli). Politikám a snahám, které bych připodobnil k určitému „fialovému asocialismu“, který je ještě nalevo od našeho historického „rudého socialismu“.
Proč se to levicové sociální inženýrství, které v minulosti chtělo srovnat bohaté a chudé, překrystalovalo v ještě levicovější asocialismus, jenž zneužívá lumpenproletariát jako figury na šachovnici bez vize? Důvod je podle mě jednoduchý: rudí chtěli rovnost, fialoví chtějí chaos.
Rudý socialismus proletariátu: Soudržnost a jednotný směr
Rudý socialismus, ať už ho zkoumáme z hlediska teoretického nebo historického, byl vždy orientován na společnou věc – na zájmy dělníků, výrobců a lidí, kteří tvořili základ společnosti. Jeho chyby a zločiny netřeba omlouvat, ale jeho úsilí o rovnost a jednotnou vizi pro proletariát bylo evidentní. Ideologická linie byla přísná a často krutá, ale poskytovala alespoň jasný směr.
Proletariát měl cíl a význam, byl hnací silou „nové společnosti“. Očekávalo se, že pracující třída bude tvořit jádro státu, a i přes brutální praktiky totalitních režimů zde byla určitou měrou idea sociální soudržnosti.
Fialový asocialismus lumpenproletariátu: Vláda chaosu a vykořeněnosti
Současný „fialový asocialismus“ se místo rovnosti uchýlil k vytváření zmatku a nejistoty. Postavený na post-ideologických základech a prázdných slovech, využívá atomizované skupiny bez společného cíle – lumpenproletariát, prekariát, deprivované minority. Místo organizované třídy, která bojuje za svá práva, zde máme spíše námezdní armádu bez identity, vykořeněnou (Fi)jalovou masu, kterou je snadné ovládat skrze programy sociální pomoci a granty na „zlepšení životních podmínek“ (slovy Václava Havla: „… stát subvencoval množství kulturních institucí a úřadů… bylo mu jedno, kolik mají divadla nepoužitelných herců. Hlavně že jsou všichni zaplaceni a uplaceni a podplaceni“).
Tento systém podporuje závislost na sociálních dávkách nejrůznějších druhů, pasivitu a neochotu se zapojit do společenského života. Lumpenproletariát se stal nástrojem moci, nikoliv silou změny. „Fialový asocialismus“ nesměřuje k žádné sociální spravedlnosti. Spíše se soustředí na rozdělování společnosti a vymýšlení nových narativů o „obětech“ a „vinících“, čímž brání skutečnému dialogu o problémech a řešeních (s bonusem kultury vulgarismů z dílen Martina Straky , Otakara Foltýna, Miloše Gregora či Pavla Novotného dělající tak Fialovu vládu tou „nejhorší v české historii“ či už dokonce tou „nejlepší proti-českou vládou v historii“).
Levice a pravice dnes: V čem je rudý napravo od fialového?
Tradiční „rudý socialismus“ byl skutečně nalevo od „kapitalismu s protestantskou etikou svobodných občanů“. Některými jeho obhájci zprava či některými jeho kritiky zleva byl ale spíše považován jen za prostý „státní kapitalismus“ tvořený cca 2 200 podniky a řízený mocenským byrokratickým aparátem v čele s KSČ a plný kariéristů od důstojníka Petra Pavla, přísahajícího věrnost KSČ a SSSR, po referenta zahraničního obchodu Andreje Babiše, reportujícího Státní bezpečnosti ve státem řízené a plánované ekonomice po pětiletkách.
Ve srovnání s dnešním „fialovým asocialismem“, který neřeší, jak společnost funguje, ale spíše jak ji rozložit (a poté v lepším případě konstruktivisticky složit do „občana Evropy“ či „Homo bruxellarum“), působí tento rudý socialismus jako „konzervativní“ model, protože věřil ve strukturu. „Fialový asocialismus“, pokud jej budeme považovat za (ne)zamýšlenou ideologii, vytváří iluzi modernizace skrze projekty jako dnešní (a na úpravy čekávající) Green Deal a inkluzivní politika, ale ve skutečnosti ničí tradiční pojmy práce, společenské odpovědnosti a soudržnosti.
Zatímco rudí chtěli systém spravedlivě rozdělovat (byť násilně), fialoví vytvářejí systém, kde si (ne)záměrně několik elitních vrstev monopolizuje moc, dotace a narativy, zatímco lumpenproletariát je udržován ve stavu neustálého rozdělení a závislosti.
A tak tímto paradoxně působí rudý socialismus v dnešní době jako konzervativní „pravice“ ve srovnání s fialovým chaosem. Rudí měli svůj národ a stát – byť je vedli k totalitnímu pojetí. Fialoví vnášejí (ne)záměrně multikulturní nesoudržnost, podporovanou narativy nadnárodních organizací a korporací, jejichž hlavní zájem je rozbití národních identit a zavedení nové, vykořeněné masy, která se snadno manipuluje.
„Rudý socialismus“ tak, v tomto pohledu, stojí na pravici dnešní fialové levice. Chceš stát a soudržnou společnost? Jsi na pravici! Chceš chaos a atomizovanou masu bez cílů? Jsi fialový asocialista!
Tento moderní „fialový asocialismus“ nenabízí řešení. Nabízí jen destrukci pěstováním chaosu a závislosti. Takže, pokud hledáme dnes „pravici“ a „levici“, možná musíme definovat nová měřítka, protože ve světě, kde je rudý napravo od fialového, se už sotva dá něco měřit podle starých pravidel.
BLOGOSVET.CZ
- Šalebný kejklíř Vít Rakušan - 6.2.2025
- Evropa může dát sbohem své budoucnosti - 6.2.2025
- A za dva roky už si budeme hřát nohy jen pod zapáleným raketovým pohonem - 6.2.2025
Ona zmiňovaná „demokracie západního světa“ nebyla nic jiného, než předstíraná skutečnost o jakési svobodě, rovných příležitostech, svobodného rozhodování.
SSS skončila, SSSR se rozpadl, do rukou onoho demokratického světa spadla nečekaná tučná kořist. A bylo po důvodu něco předstírat vně i dovnitř společnosti. Vždyť teď jsou pány světa konsorcia bank, investiční fondy, aristokratické špičky, rodinné klany, generalita… Z té nádherné západní svobody se nakonec vyklubala šikana, politický a ekonomický útlak, nesnášenlivost, prospěchářství, tolerance ideologií podporujících útlak obyvatelstva a zároveň vhodných pro manipulaci a zastrašování.
Ze svobodného rozhodování o vlastním osudu se stal existenční boj o holé přežití, budoucnost občanů a celé společnosti je kontrolována režimem podporovaným výhrůžkami, vydíráním, ekonomickým a společenským útlakem. Báječný volný život na západě v 60. a 70. letech se transformoval do čelistí sociálních nůžek s důrazem na maximální využití lidského zdroje v zájmu nikoliv země, ale cizího, neosobního a nepřátelského vlastníka výrobních prostředků. Z našich daní nebohatne společnost, ale nějaké fondy někde v Americe, Německu nebo Nevelké Británii. Šedá ekonomika nemá žádné zábrany.
Možnost rozhodovat ve volbách o své budoucnosti a směrování státu naráží na tolik nedemokratických metod, že tolik dehonestované volby v socialistické ČSSR byly proti nim etalon svobody a transparentnosti. Volby se falšují různými nástroji, jaké jen ona „demokratická“ bašta světa mohla vymyslet: falšování, korespondenční podvody, manipulace při sčítání hlasů, nové vymoženosti přináší možnost výsledky voleb anulovat, pokud nesplnily očekávání panstva světa. K tomu jsou v záloze převraty, barevné revoluce, majdany atd. vyvolané např. poraženou volební menšinou, která se rozhodla kryta vlivnými kruhy netolerovat výsledky voleb a v zájmu svých pánů jít až na krev. Na krev občanů své země.
Takhle bychom mohli pokračovat dále ještě dlouho a dotknout jakékoliv oblasti veřejného života a ekonomiky země. Mladí nic nevědí , protože to nezažili, ale ubezpečuji je, že to, co se odehrává na „kolektivním Západě“, plného hodnot, zásad a principů, řídícího se „jasnými“ pravidly, včetně ČR, má hodně moc daleko do toho ideálního stavu společnosti, jak ji západní propaganda desítky let šířila po zemích tzv. reálného socialismu.
Existence SSS skončila na přelomu 80. a 90. let. Kapitalistický vlk přestal být vyčesáván a udržován. Přišel o řetěz a dravě se vrhl na vše, co měl na dosah huby. A od té doby žere, škube, kořistí…
Greenhorni věkem i uvažováním – vítejte ve vytouženém světě, o kterém si myslíte, že je v pořádku.
Máme selektivní komunismus (dotace), korporátní fašismus a nevolnictví. Lumpenproletariát, nebo nevolník, je pouze ždímán.
šmarjá toto je blb , absolutně zbytečný text , specialita PP
Rudý komunismus se neukončil !!
Tak jako se ukončil nacismus v Norimberku. Nestálo zde obsazených 10 000 rudých šibenic !
Proto rudý komunismus se šířil a plazil dál už ne tak aby něco zbudoval, ne to už neměl. Šířil a plazil se dál jako MOR. Ten co vše podkopává a ničí a rozkládá společnost. Ten co nerozlišuje dobro a zlo. Pravdu a lež.
To je dnešní fialův komunismus! /asocialismus/.
Pro Diamond……správně jste vyjmenoval všechny znaky pokročilé tzv.liberální demokracie a naskýtá se otázka,co nyní s touto systémovou vadou udělat,zvlátě když „fašizace“společnosti postupuje nebývalou rychlostí.
Diamond
„Šedá ekonomika nemá žádné zábrany.“
Šmarjá, víte Vy vůbec, co je to šedá ekonomika? A že není živá, takže nemůže mít zábrany? O čem to vlastně vůbec píšete? Nějak jste se v tom množství písmenek, co jste napsal, nějak utopil, ne?