10.7.2016
Kategorie: Politika

Na slovíčko, pane Sobotka

Sdílejte článek:

MAX 10|07|2016

Několik postřehů, rozporů a překlad politické řeči premiéra Sobotky do jazyka srozumitelného „plebsu“ (za který nás bezostyšně považuje) z jeho řeči na půdě poslanecké sněmovny ČR během jeho vystoupení k situaci v Evropské unii po referendu v UK. Plné znění jeho projevu zde.

[ad#clanek-respo]

Věcí hodno komentáře je tam opravdu hodně. Některé pasáže by si žádali diskusi, upřesnění. Místy je člověk na pochybách, zda řeč pronáší premiér ČR nebo protektor vyslaný z EU na půdu parlamentu ČR. Vyberu postupně to, co Sobotka řekl a dovolím si přidat komentář, popř. doplnit další informace k dané věci a připojit poznatky reálného stavu věcí a dění. Tedy:

„Odpovědnost vlády, kterou vedu, je dobře připravit a provést Českou republiku obdobím změn, které je před námi, zajistit, že pro naše občany bude i nadále garantována stabilita, že pro ně bude garantována prosperita a také maximální bezpečnost.“

Nic jiného než PR věta. Nic takového garantovat nemůžete! Nanejvýš se pokusit. Ovšem i to ve vašem případě je utopie, proč a příklady budou uvedeny později. O bezpečnosti totiž Sobotka mluví často a opakovaně v projevu.

„Jsem přesvědčen, že je to možné jen uvnitř jednotné, silné a také stabilizované Evropské unie, ne mimo ni. Pokud se podíváme na ty hlavní priority, které jsou v tuto chvíli před námi,

  1. domnívám se, že Evropská unie nyní musí prokázat elementární jednotu a stabilitu,

  2. klidně a také věcně bychom se měli rozejít se Spojeným královstvím,

  3. měli bychom se soustředit na priority, které jsou důležité pro naše občany, na hospodářský růst, na zaměstnanost, na sociální soudržnost a také v neposlední řadě na bezpečnost.“

Jednotou a stabilitou zřejmě myslíte to, že nebude požadována personální změna ve špičkách EU po výsledku Brexitu. Zřejmě tedy zastáváte názor, že stávající obsazení a konání vrchnosti v Bruselu bylo a bude v pořádku. Stejnou argumentaci („zklidnění vztahů a napětí uvnitř EU“) jste použil jako odůvodnění toho, že ČR nepodnikne nic proti vnuceným uprchlickým kvótám (Maďarsko referendum, Slovensko stížnost k Evropskému soudu) když jste přijel z Bruselu. To bylo řečí, před odjezdem na jednání. Docela to zavání lhaním… pane premiére. Pokud jde o třetí bod – opět viz. dále. Zdá se, že Vám ta bezpečnost nějak leží na srdci.

„Rozhodnutí britských občanů mě netěší a osobně lituji toho, že Velká Británie z Evropské unie odchází. Je to země, která pro nás byla v dobách komunismu vzorem fungující a tradiční západní demokracie. Prolínaly se velmi významně naše novodobé dějiny. Během okupace v Británii sídlila Benešova československá exilová vláda. Naši letci statečně pomáhali bránit Británii před nacistickými útoky. Naši vojáci často bojovali během druhé světové války na nejrůznějších místech světa právě v britských jednotkách. Po roce 1948 a také po roce 1968 našli ve Velké Británii noví domov mnozí čeští a slovenští političtí uprchlíci. Dámy a pánové, Velká Británie vždy podporovala náš vstup do NATO a podporovala také náš vstup do Evropské unie. Dlouhodobě jsme si s Brity rozuměli, zejména pokud šlo o bezpečnostní otázky, ale také v oblasti ochrany demokracie a lidských práv.“

Proč ta nostalgie? Nic nebrání přece tomu, aby vzájemné vztahy s UK byly na podobné úrovni i dál. Nebo snad ano? Je to přece o tom, jaké se vyjednají vzájemné vztahy, resp. nastaví právní rámec spolupráce. A když tedy už zmiňujete i období po roce 1968 – klidně se může stát, že se historie bude opakovat. A občané budou do UK opět utíkat. Tentokrát to nebude ale kvůli velkému bratrovi…

My Češi jsme tedy pokládali za přirozené a logické, že s Brity teď sdílíme i členství v Evropské unii. Pokládali jsme to do značné míry i za završení našich vzájemných dobrých vztahů. I proto je pro nás v Česku rozhodnutí britských občanů v referendu tak významné a současně tak šokující.

Pane Sobotka, mluvte laskavě za sebe nebo za vládu či vaši partaj. Jestli si nestačilo Vaše euro-ego všimnout, tak Vám to tedy napíši. Lidi Vás mají plný zuby a nejste jejich premiér! Já šokován nejsem! A myslím, že mnoho dalších lidí stejně tak. To jen možná Ti, co mají stále euro růžové brýle a hledí k světlým zítřkům.

(… vynechána pasáž projevu…) „Výsledek referenda výrazně rozkolísal britskou politickou scénu, vládní konzervativní stranu i opozici. Má také své zřetelné negativní ekonomické dopady. Vidět to můžeme na propadu britské měny nebo na snížení ratingu Velké Británie. Období politické nejistoty by proto nemělo trvat příliš dlouho především v zájmu Britů samotných.“

Vnímavého čtenáře třeba napadne podívat se do grafu na vývoj české měny po devalvaci národní bankou na umělou hodnotu, která trvá od listopadu 2013. Třeba zde. Přečíst si k tomu pak třeba více od p.Šichtařové. A o ratingových agenturách (čerstvý vítr nabízí třeba toto) by se dal psát samostatný článek, zejména s ohledem na oceňování a posuzování rizik v období před rokem 2008.

„Je také velmi pravděpodobné, že součástí britského vnitropolitického dění po referendu bude i snaha Skotska, které má už dnes významnou autonomii, má vlastní vládu, má vlastní parlament, o to, aby konečně získalo samostatnost. Skotové současně deklarují, že mají zájem zůstat součástí Evropské unie či vstoupit do Evropské unie. Pokud se Skotsku prostřednictvím nového referenda podaří prosadit odštěpení od Británie, posílí to snahy v severním Irsku o spojení s Iry.“ 

Je zajímavé, že v souvislosti se zmíněným referendem ohledně Skotska jsem nezaregistroval žádný názor toho druhu, že by se nemělo konat neb by to bylo další referendum, kdy nekvalifikovaní rozhodují o něčem, čemu nerozumí…

„Jen pár dní po referendu bylo vandaly napadeno polské kulturní centrum v Londýně, objevily se nápisy jako „pryč s polskou havětí“. Došlo i na další incidenty. Je to dokladem toho, jak se atmosféra kampaně před referendem v Británii obrátila proti cizincům, zejména proti těm, kteří přišli do Británie pracovat ze zemí Evropské unie, ležících ve středu a na výchově Evropy. Výrazná přítomnost ekonomických migrantů z nových členských zemí Evropské unie se stala důležitým argumentem stoupenců Brexitu. I řada lidí z České republiky si stěžuje na to, jak se atmosféra v zemi směrem k cizincům během kampaně před referendem a po něm změnila, jak se zhoršila. Takové projevy nevraživosti, nepřátelství, extrémního nacionalismu, musíme jednoznačně odmítnout a žádáme, aby proti nim britská vláda vystoupila a zasáhla.“

Každý suverénní stát má právo se chránit – uvnitř i navenek. Nejsem si jist, zda toto, pane Sobotko, víte. A pokud ano, zda chápete samu podstatu. Nic se neděje jen tak. Pokud by tam nebyli, nic z toho, co zmiňujete, by zřejmě nenastalo. Spíš jste se měl zamyslet a položit si otázku, „proč se to děje?“ Jestli jich tam třeba není už příliš… žádný národ, etnikům nemá povinnost donekonečna absorbovat nově příchozí. Ale to asi eurobruselský mozek nepochopí.

„Podmínky odchodu Velké Británie budeme mít během jednání pod kontrolou. Budeme je mít pod kontrolou prostřednictvím Evropské rady. Bude to právě Evropská rada, která bude definovat mandát pro vyjednávání, bude schvalovat kvalifikovanou většinou jeho výsledek a bude také rozhodovat o eventuálním prodloužení dvouleté lhůty. Osobně se domnívám, že dvouletá lhůta nemusí na vyjednávání složitých podmínek odchodu Velké Británie stačit.
Pokud jde o budoucí podobu Evropské unie, chci vyzvat k diskusi o budoucí podobě Evropské unie i vás, poslance Poslanecké sněmovny, chci vyzvat k té debatě i zástupce parlamentních politických stran, protože tady se nyní jedná o nejvlastnější zájem našeho státu a jedná se o jeho budoucnost.“

Zde si nejsem jistý vůbec, kdo to je „my“, ale zřejmě „my Brusel“. Vyzývá k diskusi, ale samozřejmě jen jedním směrem. Syndrom patentu na rozum. Ano o budoucnost se jedná, ovšem existuje celá řada lidí, kteří ji vidí reálněji. Dokáží pojmenovat rizika, protože je vidí a vidí i dále. Zdá se mi to nebo máte skutečně tak upatlaná skla brýlí, že vidíte sotva na euronos?

Výsledek britského referenda nás nutí k zamyšlení, kde vidí Česká republika Evropskou unii v nejbližších letech, jak si ji představujeme, jakou ji chceme mít, jaký odkaz v ní zanecháme našim dětem. Je jasné, že Evropská unie bude pokračovat i bez Velké Británie. Ale Evropská unie nemůže zůstat stejná. Unie musí být pro občany přitažlivější a také užitečnější. Musí být méně byrokratická a akceschopnější. Musí nabídnout svým občanům dostatečný prostor svobody, bezpečnosti, prosperity a také dávat jasnou naději na dobrou budoucnost. Unie musí získat větší podporu občanů tak, aby obstála před ataky těch, kteří usilují o její demontáž. Ti lidé, kteří dnes navrhují, aby se Evropská unie rozložila, nejsou schopni nabídnout bezpečnější alternativu a nejsou schopni nabídnout ani žádný alternativní projekt prosperity.“

Když “nás“ – koho? Vládu? – nutí k zamyšlení, vyzýváte k diskusi – ale sám jste neřekl NIC. Nebo to má být ono prohlášení ve větě začínající “Unie musí být..?“ A to je vše? Z postu premiéra ČR? Tedy nevím, ale takových a podobných PR obratů vysype každý třetí občan na počkání několik. Co třeba něco konkrétního? Takže má být přitažlivější? Jak? Čím to EU pro občany zajistí? Kroky?

Užitečnější? Užitečnější by byla, kdyby se lidem ne…la do života. Lidi potom neví, jestli koupit tuzemák, když v sámošce nemají rum. Že je to dle EU regule přejmenované? A nic důležitějšího na práci v Bruselu nemají? Že si má rozsvěcovat eu žárovky? A to pomazánkové máslo, co mi tak chutnalo, už se taky nevyrábí? A kam všude se bude srát EU člověku do života?

Méně byrokratická? To jako fakt? Hmm, a neměl být náhodou původní počet eurokomisařů v počtu dvou třetin členských států? A jaký je jejich počet nyní? Ani nevím, proč se mi vybavuje ten vtip o tom, proč jsou policejní auta široká. Prý proto, že všichni chtějí sedět vepředu… pěkně u zdroje, aby měli výhled z první řady. Díky, právě jsem pochopil, kde jste hledal inspiraci při vzniku některých stávajících ministerstev… Nebo to byl nápad p. Dienstbiera?

Akceschopnější? To by musela alespoň něco dělat. EU má svoje hranice, které odpovídají hranicím
vnějších států EU. Jak je hlídá? Každoročně se vydává na armádní účely desítky mld. Kč ČR. Kam mizí ty peníze? Polykají je stroje? Kde je armáda-mužstvo? Trénuje muže v turbanech kdesi v hornatém prostředí? Honí tam ozbrojené skupiny? A neměla by být třeba na domovských hranicích, když je třeba? Popř. na vnějších hranicích EU? Toto není o akceschopnosti, toto je p.Sobotka o NESCHOPNOSTI. Nebo spíš schválnosti a záměru…

Dostatečný prostor svobody? Kdybyste mi to mohl laskavě tlumočit do srozumitelné řeči. Nejste to náhodou Vy, jako vláda, vládní koalice, kdo omezuje svobodu? Není třeba paní Jourová (ANO) expertem, který co by eurokomisařka se významně zasadila o zavedení cenzury na internetu? Více zde. A co veřejnoprávní média – česká televize, rozhlas? Postrádám objektivní informace o dění v Maďarsku, o obtěžování a znásilnění či mrtvých ženách ve Švédsku a to v souvislosti s migranty. Co mi k tomu povíte, hm?

Prosperity? Tak mi ji naznačte, ukažte mi ji. Definujte mi vůbec pojem „co je to prosperita ve vašem chápání a pojetí“. Někdo bude za prosperitu považovat to, když jeho firma uživí zaměstnance, sebe samotného a ještě mu zůstane čas pro sebe. Jiný bude mít měřítko, že musí každý rok vytvořit vyšší a vyšší zisk. Jiný řekne, že za prosperitu považuje soběstačnost, tj. nebýt odkázán na okolí, eventuelně jen v minimální možné míře, ale bez vlivu na životaschopnost. Co člověk, to postoj. Co znamená ono plácnutí do vzduchu „prosperita“ od Vás?

Naděje na dobrou budoucnost? Stejné plácnutí do vzduchu – definujte mi, co to znamená podle Vás. Pro někoho znamená budoucnost život vlastních dětí. Vidět je spokojené, růst, dosahovat dílčích úspěchů, vědět, že existuje společnost, která je pro ně přátelská. Jak se s Vaším pojmem dobrá budoucnost slučuje islamizace? Nekontrolovatelný příliv uprchlíků? Kde jsou zdravotní opatření, že se sem nezavlečou z jiných lokalit viry, které by zde za obvyklých okolností nebyly? Zběžné info třeba zde. Jak s dobrou budoucností a prosperitou dle Vašich frází se slučuje narušování vývoje dětí uměle upravovanými večerníčky na multi-kulti verze? Popř. dětské pořady? Jen tak pro obeznámení se – trocha informace z praxe. Narušování přirozeného vývoje dětí podsouváním jim pohledů na něco, co děti jsou schopny rozlišit v rovině citu či soucitu, ale nikoliv inteligenčně během výuky ve škole – co mi na toto povíte? Ano, soucítím s těmi, kdož hladoví, trpí pod diktátorem, kde je válka apod. Ale logika říká jasně – 1) nelze zachránit celý svět. Víte, co se stane se záchranným člunem pro čtyři osoby, když do něj vytahujete další, další a další? Kolik jich nakonec přežije? 2) lidé hladový, ale potraviny se vyhazují nebo pálí (obilí) 3) země se uvrhají do ještě větších problémů finančními půjčkami od rádoby vznešených finančních institucí, zejména ve válkách či v poválečném období 4) kde se válčí jsou zbraně, výrobců není zase tolik, aby se to nedalo ohlídat (kdyby se chtělo), co třeba začít zde? Nebudou zbraně, nebude válka. Ne doslova, ale rozhodně ne v takovém měřítku a důsledcích. Nehrajte mi na city. Lidem lze pomoct nejenom tak, že je budete nesmyslně tahat dovnitř. Jedno japonské přísloví říká, že je lepší zachránit člověka tím, že jej učitel naučí chytat ryby než že mu každé ráno nechá na břehu pár ryb. Rozumíte tomu? Uchýlit se k manipulaci dětí není jenom hnus, je to přímo podlost nejnižšího možného stupně. Kam byste se zařadil, pane Sobotka?

Prosperita a dobrá budoucnost? Jaká je prosperita a dobrá budoucnost ve společnosti, kde roste kriminalita? Navíc kriminalita vycházející nikoliv z vnitřní společnosti, ale od těch, které sem přivážíte (Vy jako Brusel, protože už tak mluvíte). Kdybyste mi mohl odpovědět, jak se toto slučuje s vaší vizí, o které tak vznešeně mluvíte.

Kdybyste mi vysvětlil tu prosperitu, p.Sobotka. Pořád to nemohu pochopit – víte, přijde stotisíc migrantů a práci jich má asi 50. Ostatní bude živit kdo? A z jakých zdrojů? Takže naše prosperita je v tom, že zdroje (daně) od našich občanů rozdáme nějakým přivandrovalcům? Budeme se skládat na jejich vzdělání, necháme se urážet? Naše děti si budou brát studentské půjčky a po škole budou vstupovat do života hned s dluhem, zatímco přivandrovalci budou mít vzdělání zdarma? Můžete mi to objasnit – co je to ta prosperita?

Nemáte peníze pro důchodce, nemáte peníze pro lékaře, nemáte peníze pro učitele, nemáte peníze pro rodiny s dětmi (nabízíte nanejvýš almužnu v podobě stokorun za rok navíc), nemáte peníze na nic. Každým rokem státní dluh roste. Jen samotné úroky nás stojí každý rok několik desítek mld. Kč a my tu budeme ještě živit přivandrovalce? Snad nemluvíte o prosperitě po vzoru Řecka?

Prosperita a dobrá budoucnost souvisí také s právním prostředím, ve kterém občan žije. Jak mi vysvětlíte, že tady jedna vládní strana veřejně ignoruje rozhodnutí soudu? Jak mi vysvětlíte, že jistá vysoce politicky postavená osoba ignoruje přijaté usnesení parlamentu ČR? Že pohrdá zákonodárným sborem?

Myslíte si, že vše, co jste vyjmenoval, přijde tak nějak samo, EU nám to zařídí? Myslím, že příkladů, jak nám EU věci zařídila jsme viděli velmi záhy po vstupu do tohohle spolku EU? Tak jak si to představujete? Nebude třeba trochu zabojovat? V úvodu jste řekl, cituji:“.. zajistit, že pro naše občany bude i nadále garantována stabilita, že pro ně bude garantována prosperita a také maximální bezpečnost.

Moje otázka zní – jak jste zabojoval? Proti čemu jste se vzepřel? Uveďte konkrétně kroky. V poslední době, kdy začínají být věci stále více a více vážnější se mi vybavuje jen velkohubé tvrzení (nebo lhaní – ať si každý vybere) o tom, jak nám nikdo nebude určovat, kolik migrantů máme přijmout. Po Bruselském jednání v této věci, jste pane premiére Sobotko NEUDĚLAL NIC! Opakuji – NEUDĚLAL NIC. A co hlasování o vízech s Tureckem – potenciální hrozba, že se k nám z Turecka začnou nekontrolovatelně šířit islamisté? Můžete mi to objasnit? A jak je možné, že jste hlasoval proti usnesení parlamentu ČR? Bližší informace zde.

Mám pokračovat p.Sobotko? Musím, protože ty vaše kecy a hlavně vaše kroky jsou již nyní zralé na medaili. Z kovu, který lze nalézt v Mendělejevově tabulce, tuším, že zkratka kovu je Pb a obvykle se nepředává oficielně na veřejnosti. Rád přijímáte ocenění? Tak pokračujte ve své dosavadní práci.

„K tomu, aby se sblížila životní úroveň v rámci Evropské unie, musíme využít nástroje, které máme k dispozici, politiku koheze, evropské fondy, posílení investic, dokončení digitálního trhu, dokončení energetické unie, podporu volného obchodu napříč Evropskou unií se zbožím, ale také se službami, posílit trh práce tak, aby se vytvářela kvalitní a lépe placená pracovní místa i v té oblasti střední a východní Evropy.“ 

Zajímavé. Jen pořád nevím, proč by firma např. v pobaltí měla programátora platit dle německých standardů. Firma jej zaplatí na úrovni lokálních pracovních podmínek. A to nemusíme chodit nikam daleko. Stačí platy v Praze a okrajové regiony naší země pro stejnou profesi. Plánuje snad EU dorovnávat platy na průměr a Němce naopak dodatečně danit, aby se životní úroveň sblížila, jak říkáte? Kdybyste mi to mohl objasnit, protože čisté podnikatelské nepsané zákony toto popírají.

„Vážené poslankyně, vážení poslanci, s ohledem na to, co se děje v sousedství Evropské unie, musíme být také schopni postarat se mnohem lépe o naši vlastní evropskou bezpečnost. Evropa musí mít silnější zahraniční a bezpečnostní politiku, aby byla svými sousedy plně respektována.“

Zajímavá věta. Dívám se na mapu EU a sousedící země. Které myslíte? Moldavsko nebo Ukrajinu? Bělorusko? Turecko? Švýcarsko? Rusko? Které ze sousedících zemí EU ne-plně respektují? Kdybyste uvedl nějaké příklady z praxe.

„Migrační krize nám velmi plasticky ukázala v posledních dvou letech, že musíme mít mnohem silnější společnou ochranu vnější hranice. Musíme mít schopnost zastavit nelegální migraci a pomáhat preventivně v místech jejího původu. Právě pomalá reakce evropských institucí na migrační krizi podle mého názoru podkopala důvěru řady lidí ve schopnost Evropské unie postarat se o zvládnutí bezpečnostních i humanitárních aspektů velké migrace. I tady se schopnosti Evropské unie musí výrazně zlepšit.“

Ochrana hranic nějakého celku je první věcí, kterou by územní celek měl mít nějak řešenou. Dle Vašich slov se zdá, že jste tento aspekt přehlédli v návalu legislativního zavalení typu, jak moc výkonné mají být vysavače, jak zahnuté mají být okurky, čím mají lidé doma svítit apod. Já bych spíš řekl, že armáda tu je, ale někdo ji dal trochu jiný úkol k plnění. Víte, když vojenské lodě přiváží uprchlíky na evropský kontinent, asi bude něco divného na rozkazu, který obdržely. Nepřipadá Vám?

Mluvíte o nelegální migraci. A co legální migrace, organizovaná EU? Co o té nám řeknete? Ke slovům o „společné ochraně vnějších hranic“ – bude ještě napsáno v samotném závěru v souvislosti s Evropským soudem.

A když už jsme u té ochraně hranic. Zajímavý rozkaz plní v těchto dnech polské bezpečnostní složky. Hlídají hraniční přechody – jedním z důvodů je konání vrcholné schůzky Severoatlantické aliance. O čem to svědčí? Za prvé – je vidět, že personální zajištění (lidé) na ochranu existuje. Za druhé – paradoxně se aktivuje na ochranu někoho, kdo nás „má sám chránit“, kdežto proti těm, kteří nás ohrožují se nekoná. Není na tom něco divného? Řekl bych až zvráceného?

„Hrozby terorismu, náboženského fanatismu, válek a nestability v okolí Evropy v důsledku klimatických změn a na to vše reagujících velkých migračních vln jsou tak závažné, že jim žádná země nemůže čelit sama o sobě. Pokud máme ochránit naše občany, vyžaduje to spolupráci a silné spojenectví v rámci stabilní Evropské unie.“ 

To je mi zase vyjádření. A položil jste si také otázku, proč jsou ty války? A armády jakých zemí, či spíše země do nich intervenovaly? 

„Měli bychom začít společně s našimi partnery v Evropě rychle hledat cesty jak k efektivnější a aktivnější unii dospět. Důvěryhodnou a akceschopnou unii zajistíme pouze tehdy, pokud všech 27 členských států přinese k jednacímu stolu svoji rozmanitost, svůj jedinečný pohled na věc. V rámci Evropy nesmíme potlačovat různorodost, ale měli bychom ji podporovat. Musíme nechat co nejvíce prostoru k tomu, aby si jednotlivé státy řešily věci, kde není potřeba společných pravidel pro všech 27 členských zemí.“ 

Tak kdybyste p.Sobotka uvedl “věci“, které toto naplňují. Mám pocit, že byste nejraději jako EU řídili i směr otáčení zeměkoule. Opět jen fádní plácnutí bez ničeho konkrétního. Tuto citaci, tučný text, však ještě připomenu!

„A potřebujeme také Evropskou komisi, která bude méně byrokratická a bude více pomáhat hledat kompromisy a rovnováhu.“ 

K počtu eurokomisařů už jsem se vyjádřil výše.. Úsměvné… 

„Potřebujeme také posílit pozici Evropské rady, kde sedí reprezentanti jednotlivých členských zemí EU. Není možné, aby váha Evropské rady, která reprezentuje jednotlivé členské státy, byla potlačována a její vliv byl umenšován ve prospěch Evropské komise či Evropského parlamentu. Evropské instituce byly konstruovány jako instituce, které by se měly vzájemně vyvažovat.“


Vy jste skutečný demokrat p.Sobotka. A v Evropském parlamentu sedí asi zvolení poslanci meziplanetární sluneční soustavy, že? Reprezentující koho podle Vás?

„Proto pokládám za důležité, aby ČR v těch jednáních, které jsou před námi, trvala na posílení úlohy, kterou při změnách v EU bude hrát právě Evropská rada. Pokud debatujeme o reformách, o modernizaci EU, tím hnacím motorem by mělo být všech 27 zemí EU, nemůže to být úkol, který se standardně zadá Evropské komisi. To si myslím, že by dobře nedopadlo. Takže cílem je, aby změny v unii měly pod kontrolou členské státy, aby byly jejich motorem a aby byly jejich iniciátorem.“ 

K pochopení je třeba obeznámit se, co je co, resp. kdo je kdo:

  • Evropská rada – členové: Hlavy států a předsedové vlád členských států, předseda Evropské komise, vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Vymezuje obecný politický směr a priority Evropské unie
  • Rada Evropské Unie – členové: Ministři vlád všech zemí EU podle oblasti politiky, která je projednávána. Úloha – tlumočit názory členských států Evropské unie, schvalovat právní předpisy EU a koordinovat politiku EU. Pozor, neplést s Radou Evropy – není instituce EU.
  • Evropská komise – členové: kolegium komisařů, z každé členské země EU jeden. Předseda Juncker. Úloha – prosazuje obecné zájmy EU tím, že navrhuje a vymáhá dodržování právních předpisů, provádí politiku a plní rozpočet EU.
  • Evropský parlament – členové: 751 poslanců, předseda Martin Schulz. Úloha – Přímo volený orgán s legislativní, rozpočtovou a dozorčí pravomocí.

K pochopení jeho dosahu je třeba se obeznámit s procedurálním procesem přijímání legislativy v rámci EU. V něm hraje důležitou roli Evropská komise a posléze Evropský parlament. Je dobré vědět, že europoslanec není oprávněn navrhovat zákon. Od toho je Evropská komise.

„Proto pokládám za důležité, aby ČR v těch jednáních, které jsou před námi, trvala na posílení úlohy, kterou při změnách v EU bude hrát právě Evropská rada“.

To, o čem p.Sobotka mluví, je předání pravomoci z Evropské komise na Evropskou radu, kde sedí ty největší europohlaváři v otázce reformování celé EU. Proto zmiňuje, nemůže to být úkol, který se standardně zadá Evropské komisi“ Jinak řečeno – jde o to, aby se jednalo o změnách v co nejmenším okruhu osob nejvrchnějších představitelů jednotlivých zemí.

K pochopení celého, naprvý pohled neškodného, odstavce, v jeho důsledcích a celistvosti pomůže nedávné jednání skupiny V4 za účasti zástupců Německa a Francie. Výsledek jednání? Vznik „evropského superstátu“, zánik suverenity členských zemí a dále pak třeba:

  • povinné přerozdělování imigrantů a přenesení pravomocí v azylové oblasti na Brusel
  • povinné přijetí eura a přenesení pravomocí v daňové oblasti na Brusel
  • výlučná pravomoc orgánů EU v zahraniční politice atd.

Nevěříte? Tak si přečtěte celý dokument (anglicky).

„Musíme být také rychlejší v našem rozhodování. Měli bychom věci dotahovat do konce rychle a efektivně. Tohle není jenom výzva ke Komisi nebo k Parlamentu, ale i k nám, jednotlivým členským státům.“

Toto je už pouhý dovětek k realizaci a provedení. Rychle, rozhodně, definitivně, s vyloučením širokého okruhu lidí s možným vlivem na směrování EU. Tak si lze přeložit tento politický text. On zase tak bezvýznamný nebyl. Dost pochybuji, že jej psal ten, kdo jej četl v poslanecké sněmovně. Tolik chytrosti se v oné hlavě těžko bude nacházet.

Je to delší, tak už jen poslední nášup – k tolik omílané bezpečnosti z úst Bohuslava Sobotky.

Vámi tolik zmiňovaná bezpečnost… Berete si do úst slova, která jsou Vám zcela cizí – ano, myslím zejména bezpečnost. Několikrát ji opakovaně zmiňujete. Co dělá armáda ČR v tuto chvíli? Můžete mi říct, kde operuje a v jakém počtu? Kolik vojáků si polehává na kavalcích, místo aby byli zapojeni do ochrany naší vlasti? Můžete mi říct, jaký konkrétní návrh jste předložil v rámci působnosti ČR s ohledem na bezpečnost, když je pro Vás tak podstatná, že ji pořád zmiňujete? Kdybyste mi p.Sobotka vysvětlil, jak se slučuje prosperita a dobrá budoucnost v prostředí narůstající kriminality? Jak může kriminálník obohatit naši společnost? Jak mohou rodiče vzhlížet k lepší budoucnosti s vědomím, že na jejich děti číhá nebezpečí od přivandrovalců s nejrůznějšími nemocemi a sexuálními návyky z jejich kultury? Jaká dobrá budoucnost p.Sobotka se skrývá za tím, když mladé ženy jsou obtěžovány za bílého dne migranty?! Vysvětlete mi to prosím!

Zatím to se to neděje v naší zemi, ale jak jste sebe legitimoval ve vašem jednání, považujete se spíš za eurobruselský mozek a toto se otevřeně děje zejména ve Švédsku. Stejná sorta lidí by měla nebo přijde k nám (když se to nezastaví), očekávat něco jiného by byl jen a pouze alibismus. Vím, ten zejména Vám není cizí. Tak mi vysvětlete, jak se toto vše slučuje s prosperitou a dobrou budoucností. Prosperita není jen nějaké ekonomické přiblblé číslo typu, zda roste HDP (o tom si můžeme popovídat někdy jindy, až třeba zase budete chtít oslnit svými myšlenkovými pochody a rozsahem svých znalostí), prosperita je i o tom, že se lidem v dané zemi, území žije dobře. A dobře žít znamená třeba také to, že mají lidé dobré sousedy, klid v okolí, na vesnici, ve městě, že se cítí bezpečně. Nejsem si vůbec jist, zda chápete, jaká slova používáte, jejich symboliku i význam.

Na závěr k tomuto – pár bodů o tom, kdo jste a co jste zač. Aby lidé věděli, s kým mají tu čest. Toto se týká celé vlády, ale Vy jste premiér, Vy nesete zodpovědnost, tedy:

  • Mluvíte o bezpečnosti, běžný člověk by si myslel, že to bude něco pro ochranu před migranty. Konečně už. Jenže ejhle, máme tu tento dokument. Z dokumentu jasně plyne, že záměrem vlády je včleňovat migranty do naší společnosti! A to potom všem, co je uvedeno výše, potom všem, co bezpochyby víte sám. Migranty nelze včlenit do společnosti. Stačí se podívat na romské etnikum. Nedařilo se to za socialismu, nepovedlo se to ani pseudokapitalisticko demokratické společnosti. A tak to prostě zůstane. A to Romové jsou přeci jenom blíže Evropě než nějací muslimové! Jestli toto nevíte, zvažte demisi. Pokud toto víte a přesto to prosazuje Vaše vláda, pak nepřemýšlejte a demisi podejte rovnou. Včera bylo pozdě.
  • Ve svém projevu vystupujete proti těm, kteří vidí Českou republiku mimo EU. Dle vašich slov „nejsou schopni nabídnout alternativní projekt prosperity“. Nevidím zásadní rozdíl – pohled s či bez EU. Ale k aktuální myšlence – bezpečnost.

Co tento dokument, pane Sobotka? Návrh poslanců na vydání zákona o ochraně před ilegální migrací (sněmovní tisk č. 808) čj. 650/16. Kdybyste mi tedy odpověděl jakou alternativu nabízíte Vy, jako vláda ČR, když toto zamítáte. Upozornění pro kardiaky: Čtení výše uvedeného textu jen v přítomnosti zdravotního personálu! Pro ostatní – nevím zda se tomu smát nebo…

Stručné resumé:

  • Výsledek jednání vlády: Vláda přijala nesouhlasné stanovisko:
  • Vláda zásadně nesouhlasí s návrhem na kriminalizaci jednání spočívajícího v neoprávněném překročení státních hranic občany třetích států během dočasného znovuzavedení ochrany vnitřních hranic podle § 11 a 12 vládního návrhu zákona o ochraně státních hranic (sněmovní tisk č. 627).
  • Vláda nesouhlasí ani s obligatorním ukládáním trestu vyhoštění všem cizincům, kteří se dopustí trestného činu podle § 339 odst. 1, 2 nebo 3 trestního zákoníku,  …
  • Vláda nesouhlasí ani s navrhovanou změnou zákona o azylu, podle níž by cizinec, který se dopustil nedovoleného překročení státní hranice a spáchal tak podle jiné části návrhu zákona trestný čin, nemohl na území České republiky získat ani jednu z forem mezinárodní ochrany …
  • V dokumentu se odkazujete také na EU legislativu. Která, ANO, je nadřazena, našemu právnímu rámci v některých případech. O tom je právě tento případ.

Více informací lze nalézt hledáním na internetu.

Takže toto je ta Evropská Unie, která nám nabízí dostatečnou prosperitu? Nabízí dostatečný prostor bezpečnosti? A EU v jejíž právních nesmyslech máme žít? Spolek, který má být přitažlivější a také užitečnější? A má dávat jasnou naději na dobrou budoucnost?

A Vy sám, jako premiér vlády, máte tu odvahu (kdybych chtěl být ostřejší, napsal bych „drzost“)  prohlásit, že chcete garantovat stabilitu, prosperitu a také maximální bezpečnost?

Tučně uvedeno, jsou vlastní frázová slova či obraty p.Sobotky. 

[ad#clanek-respo]

Pane Sobotko, jako politik jste zcela k ničemu, jako premiér jste urážkou tohoto úřadu, jako člověk jste lidské bahno či spíše močál. Pro slušného občana jste synonymem arogance moci, pohrdáním demokracie a urážkou všech slušných voličů, kteří kdy v minulosti dali hlas ČSSD. Nedivím se těm, kteří o Vás mluví otevřeně jako o Protektoru ČR… Pokud jsem p. Halíka v článku Na slovíčko, pane Halík poslal s jeho myšlenkami a názory k čertu měl bych vzkaz pro Vás nějak odstupňovat. Pro Vás zní:

Jděte Vy i s celou tou vaší zkostnatělou, zasranou EU do „zadele“. A přiberte si na cestu celou vládu.“

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...