2.1.2025
Kategorie: Ze světa

Musk se podporou AfD v Německu trefil

Sdílejte článek:

PAVEL ŠIK

Od té doby, co se Musk zapojil do předvolebního boje v Německu se opravdu bavím. Ponechme stranou, zda-li má Musk pravdu nebo ne. Mně osobně také některé postavy v AfD vadí. Na druhé straně je v Německu kvůli historii vždy všechno pod mnohem přísnějším drobnohledem než kdekoli jinde. Když v USA nějaký Republikán zcela otevřeně řekne, že ilegální uprchlíci a většina přistěhovalců musí opustit zemi, woke aktivisti mu napíšou pár výhrůžek a jde se dál.

Německo je jiné. Žil jsem tam přes 14 let a mnozí z mých tehdejších přátel pocházeli z rodin, kde byste nechtěli zkoumat její genealogii. Jednoduše řečeno vnuci obětí trávili společný čas s vnuky vrahů. Měl jsem z toho často dost divný pocit, ale nemluvil jsem o tom rád. Protože jakmile to někdo nadhodil, většina Němců ztichla i když už se jednalo o třetí generaci.

Je ovšem v Německu velká skupina lidí, kteří už toho mají plné zuby. A nemluvím o východním Německu a nemluvím jen o obyčejných méně vzdělaných pracujících. Jsou to právníci, manažeři, inženýři. Pracoval jsem v několika velkých společnostech a měl soustu kolegů. A jelikož má Němčina byla prakticky nerozeznatelná od Němce, často ti kolegové naproti mně v hospodě zapomínali, že nejsem „jejich“. Ve velice diplomatické nebo i syrovější formě jsem potom mohl slyšet to gigantické naštvání z toho, co se děje v jejich zemi a také z toho, že to prakticky nelze říci nahlas. Nikdo z nich by si ale nikdy nedovolil na veřejnosti přiznat, že třeba volil AfD a nedej B-že ji dokonce veřejně podpořit. Měl jsem z toho divný pocit a nahánělo mi to i trochu hrůzu. Proč? Protože když tihle lidé nemohli nahlas bez dehonestace říci, co si myslí, tak nějak jsem tušil, že se to jednou může překlopit do opačného extrému a Němci mají – mezi námi – tak nějak extrémy trochu v sobě.

Píšu to proto, aby bylo jasnější, proč Muskovo předvánoční podpora právě téhle strany vyvolala takovou bouři a proč prakticky každý politik z tradičních stran má potřebu se k tomu vyjádřit. Není to totiž podpora od nějakého „zkrachovalého, neúspěšného“ bývalého vládního úředníka, ale podpora od jednoho z nejbohatších, nejchytřejších a nejvlivnějších lidí na světě.

Také už není tak snadné Muska zandat do šuplíku „miliardář a nerd s podivnými názory“, kterému bude zítra zakázána jeho sociální síť, jako tomu bylo ještě před časem. Podle doposud platných oznámení je nyní totiž součástí budoucí americké administrativy a tak kromě svého hlasu jako jednoho z největších světových vizionářů dostal i punc oficiálnosti. Protože Američané si nezvolili jen Trumpa, oni si s Trumpem zvolili i Muska, který stál pevně po jeho boku.

A tenhle člověk najednou bourá roky stavěná pravidla, že Němci se z hlediska historie nemají právo vyjadřovat třeba k takovým tématům jako uprchlíci nebo dokonce veřejně přiznat, že celý národ není levicově sluníčkářský. Najednou jedna z největších osobností současného světového dění si jen tak prohodí, že by Němci měli volit ty „nácky“ z AfD, že ti mají nejlepší hospodářskou politiku? A nejenže to napíše jako několikrát opakované tweety, dokonce mu konzervativní deník Die Welt umožní jeho myšlenky rozvést? Jak citlivé téma to v Německu je dokládá i fakt, že jeho názor v deníku nebyl jen tak zvěřejněn jako samotný komentář, musel být zveřejněn s jakýmsi disclaimerem od samotného šéfredaktora. Přesto se strhla obrovská mela doprovázená symbolickým boucháním dveří.

S nadsázkou se dá tvrdit, že bouři, kterou Musk spustil, průměrný Čech s jeho SPD, kde hlavní tvář Okamura má zjevně nečeské rysy (pardon), nemůže prakticky vůbec chápat. Jistě i zde je SPD mezi lepšími lidmi neustále dehonestovaná, ale AfD v Německu je zcela jiné kafe. Tam je na ní nasazená s posvěcením všech ostatních stran neustále kontrarozvědka, jejíž nyní již bývalý šéf (skončil v listopadu kvůli volbám) nyní v nadcházejících spolkových volbách kandiduje za CDU. Když si vzpomeneme na aféru nazvanou Konference ve Wansee II před volbami, tak i když se tohoto každoročního setkání zúčastnili také partajníci z CDU, nikdy to nebylo téma. Kontrarozvědka rozehrává další hry jako dnes už zcela zapomenutá aféra s ruskými penězi v Praze.

Atd atd. Zatímco nejtvrdší američtí pravicoví konzervativci, kteří se vyjadřují podobně jako členové AfD, jsou prostě členy Republikánů a patří to tam k veřejné debatě, v Německu je přes AfD nalepen všemi médii obrovský obrázek s podobiznou nechvalně známého fuehrera.

Musk se tak s jeho lehkostí trefil do nejčernějšího středu německého terče a od té doby neutichá záplava vyjádření od novinářů, politiků, osobností. Já osobně se nechci vyjadřovat k tomu co řekl. Myslím si totiž, že mnohem důležitější než to, co řekl, je ta veřejná diskuze, kterou tím spustil. Tuhle diskuzi Německo už roky potřebovalo, Němci si musí vyjasnit a vydiskutovat spousta otázek, o kterých se podle mé zkušenosti z doby, kdy jsem tam žil, prostě málo veřejně mluvilo. Třeba to, že Němci planetu nezachrání a o jejich vzor při tom jejich zachraňování nikdo na světě moc nestojí, že ne každý uprchlík je schopný fungovat v jejich demokracii nebo že odsunout některé uprchlíky pryč ze země neznamená je rovnou zplynovat v Osvětimi.

 

fb

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)