31.8.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Kdo zapaluje Řecko?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Letošní sezóna letních požárů v Řecku se zřejmě zapíše mezi ty nejhorší za poslední roky. Požáry tam zpustošily více než 1 500 kilometrů čtverečních a nejméně 20 lidí při nich zemřelo. A příčina? Naše i světová média si sice přihřívají svou alarmistickou polívčičku a mekotají o „klimatické krizi” a „hořící planetě”, ale zprávy řeckých úřadů hovoří jasně. Vassilis Kikilias, řecký ministr pro klimatickou krizi a civilní ochranu uvedl, že z celkových 667 požárů, byla drtivá většina úmyslně založena žháři. A v posledních dnech začaly do médií prosakovat i zajímavé „migrační souvislosti” některých řeckých ohňů.

Liberální média poměrně dlouho a usilovně ignorovala jak situaci, tak i názory místních Řeků, obyvatel oblastí, kde se plameny opakovaně, znovu a znovu rozpoutávají. Protože tito lidé unisono a „rasisticky” obviňovali ze zakládání ohňů migranty. Afro-arabské ilegály, kteří se pokoušejí projít přes turecko-řeckou hranici a požáry prý zakládají proto, aby v nastalém zmatku mohli bezproblémově a nikým nerušeni hranici překonat a v klidu pokračovat dále do hloubi Řecka, zatímco policie a další složky státu jsou plně zaměstnány hašením, evakuací a dalšími, s pohromou souvisejícími činnostmi.

Že nejde jen o lidové pověsti a fámy chudých, nevzdělaných venkovanů z příhraniční oblasti, naznačují tři okolnosti. Začněme tím, že i oficiální místa přiznávají, že ze 140 osob, zatčených v souvislosti s požáry, jich bylo 79 obviněno ze žhářství.  Řecká civilní obrana pak uvedla, že požáry na severovýchodě země vypukly na několika místech současně. Co to znamená, ví každý vesnický dobrovolný hasič. Jestliže stodola vzplanula ze třech stran zároveň, není třeba se zdržovat úvahami, o náhodě či technickém selhání…

Ovšem poslední hřebík do rakve liberálního, „klimatického” narrativu letošního letního, ohnivého inferna, zarazil poslanec Evripidis Stylianidis z vládnoucí strany Nová demokracie. Ten to v projevu k řeckému parlamentu rozštípl natvrdo. O požárech v regionu Rodopi v Thrákii řekl, že požáry se objevují podél horských stezek používaných nelegálními migranty.  S dovětkem, že: “To nelze ignorovat.” A bylo šídlo z pytle venku.

Jeho slova probudila a vyburcovala všechna hlavní, liberální média Evropy. Tak to néé! O migranty se nám tu nikdo otírat nebude! A náhle byly všechny oči různých Guardianů, Euractivů, BBC a spol. upřeny na Řecko. Co tam spatřily, to jejich reportéry i čtenáři hluboce otřáslo. Domobranu, milice, občanské hlídky… Ti zlořečení Řekové se v místech častých požárů zorganizovali na sociálních sítích a začali hlídkovat. A kdyby jen hlídkovat! Oni začali i zadržovat podezřelé skupiny a předávat je policii!

Tak třeba poblíž hranic s Tureckem, bylo místním podnikatelem a jeho lidmi odchyceno a policii předáno 13 pákistánských a syrských migrantů, později obviněných ze žhářství. Na sítích také koluje video další skupiny lidových lovců migrantů, na němž jeden z milicionářů otevírá zadní část své zelené maskovací dodávky a triumfálně předvádí “25 kusů, které ulovil”. Zkrátka lidé si začali pomáhat sami. Na všech svých platformách přitom vyzývají, aby občané nechodili „na lov” ozbrojeni, ani nože aby nenosili, aby tak neposkytovali státu sebemenší záminku k zatčení.

Je jasné, že takováto aktivita musela zapůsobit na světovou, progresivně-liberální komunitu, jako rudý hadr na býka. Ti nýmandi a dezoláti se snad chtějí bránit, nebo co? Agentura OSN pro uprchlíky začala ihned bít na poplach, aby celý svět zasáhl proti ilegálním řeckým milicím, které údajně páchají nezákonné násilné činy proti migrantům. Evropští liberálové žhavili linky na své agenty, pevně zavrtané v hlubinách řeckého státu. A výsledek se dostavil. Hlavní prokurátorka řeckého Nejvyššího soudu Georgia Adliniová ve středu nařídila vyšetřování “alarmujících jevů násilí” proti migrantům a podněcování k “rasistickým pogromům”. Prokuratura v Alexandrupolisu pak vznesla obvinění proti trojici občanů, kteří donutili skupinu ilegálů nastoupit do kamionu a tam je zamkli do příchodu policie…

Takže se bude zřejmě trestat. Za pošlapání důstojnosti ilegálního, nezvaného vandráka a pravděpodobného žháře. Za pomoc policii s agendou, kterou viditelně nezvládá. Ve jménu humanity a lidských práv. A mezi tím ve stejném Řecku… Některá neoficiální média přinesla zprávy, že pakistánská komunita v zemi bouřlivě a radostně oslavuje letošní požáry. Titulky: “Pákistánci v Řecku oslavují požáry a havárii Canadairu… ” Alláh se mstí Řekům.” Ale bdělé oko prokuratury se (v souladu s očekáváním) usilovně kouká jinam. Tady se, s vysokou pravděpodobností, zatýkat nebude.

Ano, v Řecku v létě hořelo vždycky. Krajina je k tomu přímo uzpůsobená. I žhářství se tu čas od času vyskytovalo. Místní, řecké. Motivy k němu nechtěně po léta dodávala také zelená politika EU. Svým tlakem na rozšiřování ploch „nedotčené přírody”. Což v místních podmínkách znamená rozsáhlé porosty ničím nenarušované, létem vyschlé křovinaté buřeně, prorostlé vysokou, uschlou trávou. Dříve to likvidovaly kozy, volně se popásající v krajině a případný požár tak neměl tolik potravy. Ale to víte, neporušená příroda, to je klenot…

Co udělá dostatek paliva, zanechaný v krajině zeleným extrémistou, ve spojení s letním horkem a člověkem, který škrtl sirkou, to jsme loni viděli v Českém Švýcarsku. Tam byla tím palivem vyschlá, kůrovcem zahubená smrková tyčovina. V Řecku je to vysušená, křovinato-travnatá buš, která hoří, jako střelný prach. A důvod, proč by i tam místní škrtl sirkou? Krom lidské blbosti (České Švýcarsko) to může být i „podnikatelský záměr”. Řecko živí turisti. Ty je třeba někde ubytovat. Jenže stavebních míst se nedostává. Protože vše kolem je přírodní rezervace, nebo chráněná krajinná oblast. Takže když to shoří, nebude co chránit, a bude se moci stavět, že?

Kdo to tedy letos zapaluje Řecko? Asi jak kde. Místní i migranti. Co nám ale tato causa řeckých požárů nasvítila dokonale, to je způsob, jakým nás „informují” hlavní, liberální média. Že se zprvu snaží věci neladící s jejich viděním světa zamlčovat a když už to nejde, když už to praskne, vyrazí jak zuřiví psi proti tomu, kdo na věc upozornil. A ještě zuřivěji pak štvou své lidi na ty, kteří se s causou snažili něco dělat.

Další věcí, kterou nám řecké ohně připomněly, je povaha (stále probíhající) afromuslimské migrace do Evropy. Jací lidé to sem přicházejí, když už při nezákonném průniku přes hranici, při prvních krocích na naší půdě, používají teroristických metod, za které by se ani Čingischánovi nájezdníci nemuseli stydět. A mediálně utajované oslavy jejich žhářství, v některých muslimských komunitách Evropy, nám obrázek, o co při migraci jde, ještě názorněji a polopaticky dokreslují.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)