3.12.2023
Kategorie: Ze světa

Komik přišel o diváky

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

I tak by se dala nazvat reakce Ukrajinců na sociálních sítích na Zelenského. A jak jsem psal již minule, zatímco náš tisk nás zásobuje o tom, jak je Zelenský na Ukrajině populární, tak i ukrajinský tisk už přiznal, že jeho popularita je 35 procent. Je asi paradoxem, že více lidí na Ukrajině věří Putinovi.

A zatímco jsme byli zásobování “úspěchy” ukrajinské ofenzívy, ke které ve skutečnosti nikdy nedošlo a jak přiznalo i ECHO24, náš tisk oslavoval úspěchy ukrajinské armády, které nikdy nebyly. Byla to jen propaganda. Celý problém spočívá v detailu. Vše co náš tisk přebírá je od ukrajinských tiskových agentur, které jsou pod tvrdým dohledem ukrajinské vlády. A zatímco v našich médiích čteme, jak Ukrajina bojuje za svobodu a demokracii, tak skutečnost je taková, že:

– je pozastaven veškerý opoziční tisk
– povolený tisk má daná pravidla, co může publikovat. Ano, je připuštěna i kritika Zelenského, ale…., ale musí být konstruktivní
– jsou zakázané opoziční strany, mimo opozičních stran, které souhlasí s politikou vlády.
– je zakázaná Pravoslavná církev, mimo Ukrajinské pravoslavné církve pod kontrolou SBU
– jsou potlačovány jazykové menšiny a nejde jen o Rusy. Navíc, podle prohlášení ukrajinské vlády a ukrajinského ombudsmana na Ukrajině neexistuje ruská menšina, ale pouze Ukrajinci dočasně mluvící rusky. Všimněte si slova dočasně. Protože od roku 1992 je na Ukrajině silný tlak na ukrajinizaci rusky mluvících. Pokud se mi to podaří, tak během do týdne bych chtěl dokončit překlad ukrajinského článku, který se jmenuje Ukrajinský jazykový Taliban.

Potlačování ruštiny na Ukrajině došlo do fáze, kdy i lidé, kteří mají ukrajinštinu jako rodný jazyk, používají ruštinu, jako protest proti vládní jazykové politice. Před měsícem byl na Ukrajinské pravdě článek, kde bylo uvedeno, že ve Lvově jen 30 procent prvňáčků umí ukrajinsky. Vina za to padá na rodiče, které své děti nevedou k vlastenectví a měla by být kontrola jak rodiče doma mluví s dětmi.

Zelenský přiznal, že i když Ukrajina dobude Donbas a Luhansko, tak bude mít problém s lidmi. Protože ti lidé nechtějí být součástí Ukrajiny. Před rokem se jeden americký novinář zeptal Zelenského : Když Ukrajina dobude separatistické oblasti, co se stane s lidmi, kteří tam žijí a nechtějí být součástí Ukrajiny?

Zelenský neodpověděl.

Za to od Zelenského víme, že lidé na Krymu se těší na osvobození a návrat pod Ukrajinu. Vážně? Od roku 1992 proběhlo na Krymu několik referend a všechna referenda dopadla tak, že lidé na Krymu nechtějí sdílet společný prostor s Ukrajinou. Dopadlo to tak, že Kyjev rozhodl, že tato referenda nebude uznávat a zakázal další referenda na tomto poloostrově. Rusové obsadili Krym, vyhlásili referendum a jak dopadlo? Stejně jako referenda, kdy byl Krym součástí Ukrajiny. Nechceme Kyjev. A jak jinak referendum po obsazení Rusy bylo zfalšované a ta předtím, Kyjevem neuznaná a nakonec zakázaná?

Zahraniční tisk a nejen zahraniční píše, že Zelenský se obává dalšího Majdanu. Tentokrát prý v režii Rusů? Malá zastávka, nepíše se, že většina Ukrajinců nevěří Rusku, věří Zelenskému a z ruské propagandy mají Ukrajinci srandu? Je to jednoduché. Lidé jsou nespokojeni s Kyjevem? Může za to ruská propaganda. Lidé nevěří Zelenskému? Může za to ruská propaganda. Stejně ruská propaganda byla návštěva novinářů z WP na Krymu, kde zjistili, že lidé nechtějí pod Ukrajinu, že se jim zvýšila životní úroveň a cítí se svobodněji.

Včera, nebo dnes, psali na iDnes, že ruské matky protestují atd. A ano, je to tak. Přesto to vyznělo, jak to Rusko je hrozné. Psali pisálci na iDnes o demonstracích na Ukrajině, kdy matky požadovaly od vlády informace o svých synech? Protestovaly, aby jím vláda řekla, zda jejich syn byl zabit, je v zajetí, nebo kde žije. Ukrajinská vláda jim odpověděla, že tohle podléhá státnímu tajemství.

Ne! Protože o Ukrajině jen pozitivně a vůbec nevadí, že to jsou lži a polopravdy. Naše média publikují videa, kde Ukrajinci ničí ruské kolony a publikují je i po té, co už v západním tisku se píše, že jsou to upravená videa z počítačových her. Naše média píší, že sice Ukrajinci měli při své “ofenzívě” ztráty, ale ty ruské byly mnohem vyšší. (sic)Na Forum24 měli skoro orgasmus, když psali, že Ukrajinci pronikli i za třetí linii ruské obrany, aby se nakonec ukázalo, že se nedostali ani ze šedé zóny.

Ano posunuli jsme se. Zelenský uznal neúspěch ofenzívy, může za to Západ, že nedodal zbraně a je málo lidí, čímž naznačil, že Ukrajina již nemá koho poslat do první linie, ale pozitivní je, že Ukrajina se drží na stávajících pozicích, (sic) čímž zabraňuje postupu ruské armády. Co mi to jen připomíná? 👀 (ofenzíva obranou, útok ústupem?)

Mimochodem, ukrajinský parlament projednával podmínky EU ohledně zákonu o národnostních menšinách. Pro většinu poslanců je nepřijatelný, protože poškozuje Ukrajinu podporuje jazykovou roztříštěnost Ukrajiny.

Snad i té nejméně ostré tužce v penálu by mohlo dojít, že problém Ukrajiny není Rusko, ale Ukrajinci, kterým vadí politika Kyjeva. Národnostní a jazykový Taliban z Bankové. Ostatně v současné situaci Ukrajinci rádi připomínají, že Zelenský mluví špatně ukrajinsky, protože jeho rodný jazyk je ruština, kterou teď potlačuje.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)