18.11.2022
Kategorie: Ze světa

Kolektivní Biden

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Krátký volební úvodník:

Krátce ke včerejšímu článku o zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny… Leitmotivem článku nebylo, jak technicky dosáhnout stavu, kdy by půl procenta volební podpory znamenalo alespoň jeden poslanecký mandát, ale spíš to, že pokud chce člověk volit srdcem, tak pro to musejí být vytvořeny podmínky. Pokud podmínky vytvořeny nejsou, je volba srdcem dobrá jen tehdy, pokud máte rádi stranu s velkou volební podporou.

I naši soupeři z Pětikolky by byli v háji, kdyby kandidoval každý zvlášť, protože kdyby někdo volil srdcem Pekarovou Adamovou, tak by pohořel stejně jako náš volič, co volil Svobodné. Takže je možné volit srdíčkem ODS, je možné srdíčkem volit SPD, je možné srdíčkem volit Babiše a (úplně se mi kroutí prsty) je možné srdíčkem volit STAN… Ale pokud srdíčkem volíte Trikolóru, tak jste v podstatě jen přispěli tomu, aby si váš hlas mezi sebe rozdělili ti, kteří se do sněmovny dostali.

Takže henten běžný nářek některých diskutérů, že Babiše nikdy, protože mu nemůžeme zapomenout covidovou diktaturu nechává Andreje úplně v klidu. On dobře ví, že nezvolíte ani ODS, protože mají kreténskýho premiéra, ani STAN, protože Rakušan je jednou nohou gestapák a nezvolíte ani Okamuru, protože se covidové diktatuře málo bránil. Ví, že to hodíte nějakému Chcíplpsovi, který se do sněmovny nedostane a Babiš si z toho hlasu vezme třetinu. A je lepší vzít třetinu, než ho nemít vůbec.

Nedělám si iluze, že by tato úvaha byla široce akceptována.

A protože se mi včera oprávněně vysmál můj dobrý kamarád za nedostatečnou znalost volebního zákona a jak fungují přepočty na mandáty, tak jen dodávám, že aby ta půlprocentní klauzule fungovala, musela by celá republika být jeden volební obvod. Což není nic proti ničemu a tento požadavek se tu a tam také vyskytne.

Takže si prosím jen zapamatujte jízlivý Vidlákův názor, že v dnešním systému je nutné volit takticky. Pokud nemáte rádi Pětikolku a nechcete ani Babiše, tak prostě musíte volit Okamuru, i když vám taky nevyhovuje. Pokud srdíčkem zvolíte Svobodné, tak vám Fiala i Babiš (a vlastně i SPD) poděkují, že jste je vašim hlasem podělili a Svobodným nepomohli… A pokud nechcete volit takticky, tak je zapotřebí změnit volební zákon a udělat z republiky jeden volební obvod a zrušit pětiprocentní limit pro vstup do sněmovny. Pokud budete volit srdcem v současném systému, jste přesně to, co Babiš a Fiala potřebují.

A teď už dnešní text:

Hele, víte proč se Saúdská Arábie v podstatě trhla od Američanů a přidala se k hentomu prohrávajícímu Rusku, které se za chvíli rozpadne na dvacet států, bude platit reparace, svrhnou tam Putina, atd, atd?

To je dobrá otázka ne?

Proč se Saúdská Arábie trhla od USA? Vždyť to spolu měli dobré. Amíci kupovali ropu, saúdská královská rodina z toho měla takřka nekonečné prachy, tamní armáda, hasiči i policie jsou materiálně vyfutrované, že i v New Yorku jim to závidí… americké letadlové lodě Saúdy chránily naprosto dostatečně, v tomto případě také Američani své sliby (výjimečně) splnili a když vpadl Irák do Kuvajtu, tak se okamžitě jali Saúdskou Arábii chránit.

Mezi Saúdy a Američany nebyly nikdy žádné velké rozpory. Nějaký rozřezaný blogger, koho to zajímá, že? Saúdové nikdy neudělali nic, aby Američany naštvali. Nikdy nezpochybňovali obchody v dolarech, nikdy neměli problém nakupovat z USA předražené tanky, předražené limuzíny a předražená soukromá letadla. Američané zase nikdy po Saúdech nechtěli žádná lidská práva, nikdy nerozpoznali saúdský deficit demokracie, žádná americká univerzita nezkoumala nějakou utlačovanou menšinu v saúdském státě a CNN nikdy neukazovala, jak nějaká saúdská raketa roztrhala desetiletou holčičku v Jemenu. V tomto ohledu byly saúdsko americké vztahy dokonalá symbióza.

Přesto se nám mladý Sálmán nějak přepnul, začal kamarádit s Putinem, vykřikuje, že se mu chce do BRICS, začíná s Číňany obchodovat v juanech a s Rusy v rublech, Putina vítá jako nejlepšího přítele a amerického prezidenta velmi chladně. Samozřejmě ani v této situaci Biden neřekl nic o pile v domě bloggerově. Proč nejlepší americký přítel mění stranu?

Protože Írán.

„Šílení ajatoláhové“ sice jsou skoro odnepaměti pod sankcemi, ale jak známo, taková věc jen zušlechťuje a povzbuzuje lidského ducha a zručnost, protože je zapotřebí si poradit jinak, než nákupem. I Severní Korea se pod sankcemi dopracovala k vodíkové bombě. Írán má velkou armádu a velmocenské ambice. Sice je mnohem chudší než Saúdové, ale málokdo by si v případě konfliktu vsadil na saúdské vojáky v tancích Abrams proti Íránským revolučním gardám.

Je to právě mladý Sálmán, který zřejmě rozpoznal, že kolektivní Biden ho před Íránem neochrání. Vždyť my vlastně nikdo nevíme, kdo v USA teď vládne. Oni tam milého Joea občas pošlou nadopovaného mezi lidi, ale po chvíli rozhovoru je každému jasné, že Joe neví, co mluví. To znamená, že ve skutečnosti prezidentuje někdo jiný. Kdo? Víte to někdo? Vědí to američtí novináři? Vědí to Američané? Nevědí, všichni se jen dohadujeme. Ruská FSB na to má nejspíš složku, ale podle mě ani oni nemají rozmotané to klubko lidí kolem Bidena, aby dokázali s jistotou říci, kdo za strýčka Joea dělá henty rozhodnutí v zájmu národní bezpečnosti. Třeba je to celá kamarila, či jiná klika a rozhodují se kolektivně…

A Sálmán najednou nemá s kým jednat. Neví, jestli něco platí. Joe mu sice něco slíbí, ale druhý den si to nepamatuje. A není tam s ním někdo jiný, který by prince ujistil, že on má Joea pod palcem a že všechno platí. Dokonce to vypadá, že dohody prostě neplatí, protože je nikdo neuzavírá. Prostě jen vypustí šášulu a po hodině jednání mezi čtyřma očima si Sálmán raději řekne, že si pojede pokecat s Putinem…

Tolik ke všem těm spekulacím o Putinově paranoie a smrtelné chorobě… Mladý saúdský řezník nabyl dojmu, že Putin ho před Íránem uchrání lépe a radostněji. Zřejmě se ale už poučil, že není dobré dávat všechna vajíčka do jednoho košíčka a pro jistotu se domluvil i se Sitting Pingem na obchodech v juanech, protože Čína má na Írán také páky. Prostě s Putinem se dá na něco podat ruku a ono to platí. S Amíky je to teď krajně nejisté… Tak nejisté, že je lepší tak nějak změnit prapor.

Vidí to tak i Zelenský na Ukrajině? Chápe, že může přijít situace, kdy prostě někdo za Bidenem rozhodne, že už to není kšeft a lusknutím prstů zruší všechno to, co se předtím dlouhá léta budovalo? V Afghanistánu už to předvedli. V mžiku odpískali dvacet let práce a afghánští papaláši měli co dělat, aby stihli zdrhnout. Bude to na Ukrajině jinak?

Sálmánův názor je očividný…

 

Vidlák

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (41 votes, average: 4,51 out of 5)
Loading...
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)