10.8.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Koho vlastně tyhle sankce trestají – Rusko, nebo nás?

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Na tiskové konferenci v Moskvě se maďarský Ministr zahraničí Peter Szijjarto vyjádřil: „Někteří mohou prodávat prázdné sliby a honit se za svými sny, ale fyzická skutečnost nemůže být změněna. Ať se vám to líbí nebo ne, v současné době je to nemožné koupit větší množství zemního plynu bez ruských zdrojů.“

Jinými slovy, bez Ruska není možno zabezpečit dostatek energie.

Stejně tak bývalý německý Kancléř Gerhard Schröder přijel nedávno do Moskvy, aby diskutoval plynovod Nord Stream – není známo který. Ten první je porouchaný, protože Siemens a jeho pobočky sabotují jeho funkci a na ten druhý uvalila Amerika sankce již v září minulého roku, dávno před tím, než vtáhla ruská vojska na Ukrajinu.

Nord Stream 1 to nezvládá

V červenci museli Rusové plynovod úplně zastavit, kvůli každoroční údržbě. Všichni trnuli hrůzou, jestli ho 22. července spustí jak slíbeno, a mnozí se kvůli tomu určitě chystali starostmi nespat, ale Rusové jim ulehčili život a plynovod rozejeli o den dříve, 21. července ve 4 hodiny ráno. Hned na to šly ceny plynu dolů o 6,5%

Celkem brzy bylo docíleno předešlých 40% kapacity plynovodu, ale hned na to musela být jeho činnost snížena na pouhých 20%, kvůli technickým problémům. Ukázalo se, že v kompresorové stanici Portovaja je ještě několik dalších turbín, které budou potřebovat opravy. Podle smlouvy jich má Siemens opravit do konce roku 2024 ještě pět, ale udělají to? Dodrží smlouvu tentokrát, když tu první porušili? Gazprom, firma dodávající plyn, se dovolává pomoci ze Západu a slibuje, že plné dodávky začnou okamžitě po dodání opravených součástí plynovodu.

Jak víme, tak výkonnost Nord Stream 1 plynovodu je snížena kvůli turbíně, která byla poslána na opravu do Siemensovy opravářské dílny v Kanadě a kterou údajně Kanada po opravě odmítala poslat zpátky, prý kvůli sankcím. Situace došla tak daleko, že německý Ministr ekonomie Robert Habeck si vyžádal poslání turbíny do Německa. Také potřebná dokumentace nebyla Rusům doručena, což není zanedbatelné, protože po opravě může mít toto zařízení zcela jiné parametry, které mohou ovlivnit jeho funkci. Dokumentace je rovněž nutná pro odbavení turbíny.

Siemens zase obviňuje Ruský Gazprom a říká že lžou, když říkají, že turbína nebyla včas doručena kvůli sankcím. Rusové prý ji mohli mít zpátky kdykoliv ji byli ochotni převzít. Podle nich se Rusko vymlouvá na všecko možné, jen aby turbínu nemuseli převzít. Vedoucí Siemensova oddělení energie Christian Bruch prohlásil, že jeho firma splnila vše, co je potřebné k tomu, aby byla opravená turbína doručena do Ruska. A dokumentace prý chyběla, protože ji Rusové nedodali.

Gazprom obdržel dokumentaci až 25. července a nezdá se, že ji napřed museli Siemensovi poslat, aby ji mohli od nich zpátky obdržet. A Siemens nesplnil všecko pro to, aby byla turbína doručena, protože tato stále ještě sedí v Německu. Nejspíš ji kvůli sankcím nemohou do Ruska poslat, ale jako zarytí hrdopýšci to popírají.

Siemens svádí zdržení na Rusko a Gazprom říká, že bylo slíbeno poslání již minulý měsíc a zatím se stále nic neděje. Německý Kancléř Olaf Scholz se byl na turbínu sám podívat a uznal ji za schopnou provozu (jak to asi poznal?). Na obrázku je Scholz, Bruch a turbína!

Není pochopitelné, proč by Rusové říkali, že Kanada odmítá turbínu poslat kvůli sankcím, kdyby to nebyla pravda. Že by ji nechtěli přijmout, to taky není věrohodné. Rusové mají z prodeje plynu jistý příjem, tak proč by to sabotovali? Nakonec Kanada poslala turbínu do Německa, to jim zřejmě nedělalo potíže, ale do Ruska ne! Už to je porušení smlouvy.

Další porušení smlouvy Siemensem je skutečnost, že Rusové mají ještě další čtyři turbíny, které musí být opraveny. Siemens na nich neprovedl včas smluvní údržbu – na co asi se budou vymlouvat teď?

Ovšem proč kvůli tomu dělají Němci takovou vědu? Vždyť je zde přece Nord Stream 2 a ten může být spuštěn kdykoliv! PROČ ho jednoduše nespustí?

A zase ti Ukrajinci!

Evropa by mohla dostávat daleko více zemního plynu i za současné situace, kdyby Ukrajinci otevřeli druhou větev, která je mimo provoz již od května. Jenže tito nejsou ochotni spolupracovat a nejradši by Evropu odřízli od ruského plynu a všeho ostatního natrvalo. Potrubí, vedoucí skrze Sochranovku, které dodávalo asi třetinu objemu evropského plynu zastavili v květnu, protože prý tam byly „zásahy okupujících vojsk.“

Bývalý mluvčí ukrajinské Verkhovné rady, Dimitrij Razumkov dokonce navrhuje, že by Ukrajina měla ruský plyn zabavit. „Sice musíme dodržet závazky vůči našim mezinárodním spojencům, ale nadbytečný ruský plyn by měl být zabaven, v souladu se zákonem(?) a převeden do našich vlastních skladišť,“ řekl. Je toho názoru, že když se ukrajinská ekonomie nachází na pokraji katastrofy, že na něco takového mají plné právo.

Zdá se, že všichni zkoušejí Rusko pouze okrádat!

G7 země, což je US, Kanada, Anglie, Francie, Německo, Japonsko a samozřejmě Evropská unie uvažují o dalším zákazu a měl by to být zákaz transportu ruské ropy a ropných produktů. Zřejmě už neví co by zakázali a nejraději by Rusům zakázali existovat.

Takže Rusko pak nebude mít dovoleno vyvážet ropu a nic jiného, ledaže by ji prodávali pod cenu, kterou jim samozvaní mocipáni sami určí. Jestli to není komunismus, anebo ještě lépe diktatura, tak nevím, co jinak by to mohlo být.

K tomu ještě přispívá, že letos v prosinci vejde v platnost další sankce a to je zákaz pojištění ruských lodí. Žádná pojišťovna tyto lodi nebude mít dovoleno pojistit a bez platné pojistky nepustí žádný stát takovou loď do přístavu.

Na celém světě je pouze velmi málo pojišťoven, které jsou uznávány pro lodní dopravu. Ty všecky patří do mezinárodní skupiny P&I Klubů (P&I Clubs) v Anglii a uzavírají 95% všech pojistek na světě.

To, že by Rusko ztratilo možnost jejich lodě, vezoucí ropu pojistit, by znamenalo konec jejich lodní dopravy. V tom případě by ceny ropy a všech ostatních energetických produktů vyskočily na nejvyšší možnou míru. Byla by to prostě cenová katastrofa! Něco takového by způsobilo neuvěřitelně vysokou inflaci a ekonomická zkáza světa by byla málem jistá.

Proto se G7 skupina snaží své vlastní sankce obejít a navrhují cenovou hladinu pro ruské produkty, která by nesměla být překročena a pak by pojistku mohli získat. Rozumějte, když budou prodávat pod cenu, tak mohou prodávat; jinak ne. Tito ekonomičtí amatéři zkouší obejít své vlastní sankce! Ne že by sankce zrušili, nebo je ignorovali – oni je obcházejí a dělají to snad tím nejvíc neohrabaným způsobem, jaký si mohli vymyslet.

Janet Yellen, americká Ministryně financí prohlásila, „Chceme, aby to (ropa) bylo někde v globální ekonomii prodáváno, abychom tím drželi globální ceny ropy dole, ale zároveň chceme docílit, aby Rusko nemělo nepřiměřené zisky z takového prodeje. A cenový limit je odpověď, se kterou jsme přišli a která splní oba požadavky.“

Je toto kapitalismus? Ne, v žádném případě! Anebo snad komunismus? Co má Amerika co diktovat Rusku jaké může a nemůže mít zisky? Rusko už tak prodává ropu a všecko ostatní nejlevněji ze všech a ještě se starají o „nepřiměřené zisky?“ Tam ať se dívají sami na sebe a sledují ty nepřiměřené zisky málem na všem, kam se člověk otočí.

To, že tito lidé způsobili celosvětovou inflaci a ekonomickou katastrofu svými nařízeními kvůli nějaké podřadné chřipce, kterou dokázali dva roky podvodně vydávat za „pandemii,“ to jim vyneslo tak obrovské množství „nepřiměřených zisků,“ že by se správně měli stydět něco takového vyslovit.

Jenže inflace je dvojsečná zbraň. Funguje jednak proti nám, ale také proti výrobcům. Když jsou zvýšeny ceny na příklad potravin, myslíte snad, že výrobci dostávají o to víc? Ale kdepak! To jsou všichni ti mezi tím, mezi produkujícími a kupujícími, kteří mají najednou o hodně víc peněz. Na výrobce se zvýšení cen dostane až mnohem později, až už by málem bankrotovali, pak teprve je možné, že je překupní cena trošku zvýšena.

Na tom je nejhorší to, že jakmile jdou jednou ceny nahoru a my jsme ochotni je platit, pak už nikdy nejdou dolů. A tím pádem hodnota měny státu klesá, inflace užírá z majetku všech, ničí podnikání, obchod a výrobu a vytváří chudobu, hlad a bídu.

Oni se všichni zbláznili

Ruský President Vladimír Putin nemohl věřit tomu, že Evropská unie teď nabádá občany svých členských států, aby šetřili vodou, elektřinou, plynem, benzinem a vším možným, jen aby nemuseli kupovat z Ruska potřebné suroviny. Řekl, že se velmi podivil, když viděl na internetu fotografii člověka a pod ní bylo napsáno: „Umývej pouze tato čtyři místa, abys rozzlobil Putina.“ A pak bylo ukázáno, která čtyři místa to jsou.

Oni se všichni zbláznili,“ řekl Putin a dodal: „Udělali hodně chyb a teď, když neví, jak to napravit, tak zkoušejí ukazovat prstem na druhé (a obviňovat je).“

Ruská odezva na předem určenou kupní hladinu jejich produktů je jednoduchá: ty země, které s tímto nařízením budou souhlasit, s těmi nebudeme obchodovat. Budeme prodávat pouze těm, kteří jsou na naší straně.

Nemístné šetření je předchůdce bídy

Evropská unie, ve své nezkrotné snaze uvrhnout všechny členské státy do bídy a utrpení, přišla s další šaškárnou: všechny státy musí slíbit, že mezi 1. srpnem 2022 a 31. březnem 2023 spotřebují o 15% méně zemního plynu než dříve. Člověk neví, jestli se má takovému nesmyslu smát, anebo plakat nad neschopností vedoucích osobností tohoto spolku.

Zástupce německého Ministra ekonomie, Sven Giegold prohlásil, že tento plán je „nevídaný krok v evropské solidárnosti.“ (Spíš v evropské hlouposti – jediné Maďarsko volilo proti).

Tady není vůbec žádná možnost, že by kterákoliv země mohla tak nesmyslnou podmínku odsouhlasit a dodržet. Nikdo neví, jaké bude počasí. Co když bude krutá zima? Pak budeme potřebovat víc tepla a nebudeme schopni šetřit ani kdybychom se o to snažili. Jak zjistil světově známý vědec a odborník na výzkum stresu, za určitých okolností mohou lidé zmrznout při 18°C.

Nord Stream 1 jede na pouhých 20% své kapacity, protože ze 6 potřebných turbín, 4 další potřebují opravy, jak potvrdil Siemens. Ta pátá sedí u nich v Německu a nikdo se nemá k tomu, aby ji Rusům doručil. EU je přitom stále dál přesvědčena, že Moskva používá dodávky plynu jako nátlak na Evropu a přitom úplně zapomínají, že Kyjev blokuje další možný plynovod.

A tak pomaličku, polehoučku povolují …

Trvalo to hodně dlouho, ale konečně začínají někteří chápat, že sankce proti Rusku škodí jim samotným. Dokonce i EU zkouší pomalu uvolnit tu smyčku, kterou hodili Rusku kolem krku, aby pak zjistili, že oběsili sami sebe. První uvolnění jsou výjimky ze sankcí, které umožňují zemím, které nejsou členy Unie, aby mohly obchodovat s Ruskem a s ruskými osobami, včetně banek a státních firem. (Stejně jim nemají co přikazovat!) Tyto výjimky jsou prý naprosto nutné pro dodávky potravin, zemědělských produktů a ropy do třetích zemí světa.

Přitom se EU ze všech sil snaží vypadat, jakože sankce nezpůsobily přerušení dodávek a když už se tak stalo, tak že to není to, co zkoušeli docílit. Přece jen pochopili, že sankcemi ubližují sami sobě a teď ze vší té šlamastyky, kterou způsobili, zkouší elegantním způsobem vycouvat, s použitím výmluv typu „já nic, já muzikant.“

Británie je další, stále váhají, jestli se mají připojit k zákazu námořních pojistek pro ruské lodě, nebo ne. Jejich spolupráce je v tomto směru stěžejní, protože mají na tomto trhu největší účast.

Spojené státy a ostatní G7 země zkoušely zmírnit situaci cenovým stropem na ruskou prodávanou ropu, jak již bylo psáno. Ale jaksi se ani tato myšlenka nepohybuje správným směrem a dalo by se říct, že spíš stagnuje. Hodně analystů, odborníků a také vedoucí ruské centrální banky se vyjádřili, že něco takového rozhodně nebude fungovat. A tak uhýbají a chtějí povolit dovoz ropy a důležitých surovin do třetích zemí, stejně jako to dělá EU. Prý nechtějí ublížit těm, kteří nemají se situací na Ukrajině nic společného.

Jenže na příklad Indie kupuje přes veškeré zákazy velké množství ruské ropy, prožene ji skrze své rafinerie a prodá výsledek pod názvem „Indický rafinovaný produkt“ Evropské unii. To stejné se děje i s jinými produkty a v tomto schéma jsou zainteresovány i jiné státy. Výsledek je, že dodávky zboží pokračují skoro jako dříve, pouze to zboží je teď dražší.

Takže kdo na to opět doplácí?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)