24.8.2024
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Kdo nám tu ordinuje Zelenou bídu?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Před pár dny, 20. srpna letošního roku, zaslala skupina organizací a firem dopis premieru Fialovi. Praví se v něm, ve stručnosti, že Česká republika potřebuje dohnat zpoždění v rozvoji obnovitelných zdrojů energie a že by byla škoda, pokud by vládě v posledním roce došel inovační potenciál, a nepřijala klíčové strategie pro přechod na nízkoemisní a výhledově také bezemisní ekonomiku. Pod lobbystickou petici se podepsali: Aliance pro bezemisní budoucnost, Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, Asociace výrobců minerální izolace, COGEN Czech – sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, CZ Biom, Elektromobilní Platforma, Solární asociace, Svaz moderní energetiky, Unie zaměstnavatelských svazů ČR a jakási Změna k lepšímu.

Na první pohled jde o jasný lobbying za vlastní, ekonomické zájmy. Stačí se podívat na názvy firem a obory podnikání. Taková Solární asociace je jasná a neskrývaná touha po státní podpoře firemního programu kouká, jak sláma z bot, i z dalších spolků. Od Asociace pro akumulaci (baterie), přes kombinovanou výrobu (využití biomasy), elektromobilní platformu až po ty výrobce minerální izolace (zateplování budov). Ale jsou tu i entity, které sem zdánlivě nepatří. Jako třeba odboráři. A vedle nich organizace, které jakoby klamou tělem. Na první pohled aktivisti, nějaká neziskovka nebo něco podobného. Ale ve skutečnosti… A právě kvůli nim má smysl se na tyhle progresivní, energetické výlupky, podívat podrobněji.

Tak třeba Svaz moderní energetiky. Kdo by si jen na okamžik pomyslel, že by se mohlo jednat o výzkumníky nových směrů získávání energie, třeba o průkopníky jaderné fůze, tak je zcela mimo. Jde o něco, co známe spíše z neziskového oboru. O jakousi zastřešující organizaci jiných lobbysticko-aktivistických spolků. Sloužící nejspíš k zametení stop peněz a zmatení případného pátratele, kdo že  vlastně co navrhuje, prosazuje a od koho získává, řekněme, inspiraci. Vzniklo to spojením Aliance pro energetickou soběstačnost, asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ, Spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech, Česká technologická platforma pro Smart Grid a Solární asociace, pod jednu střechu. Ano, to jsou ty spolky, které se připojily k petici premierovi.

Odkud ve Svazu moderní energetiky fouká vítr, je zřejmé i z dalších aktivit téhle organizace. Zabývá se totiž, mimo jiné, také aktivním feminismem. Přesněji lobbyngem za paritní zastoupení žen ve vedoucích funkcích firem. V dozorčích a správních radách a tak. Neodpovídající podíl žen mezi popeláři ji naproti tomu nechává zcela chladnou. No, a protože se presentuje jako firma z energetiky, tak řeší nedostatek žen ve vrcholovém managementu energofirem. Podívejte se sami: „..pokud data vztáhneme čistě na energetiku, která je klíčovou oblastí dekarbonizace ekonomiky, jsou ženy zastoupeny pouze z 28 procent. Změnit to teď chce nová platforma Winnee (Women in New Energetics & Environment), za níž stojí Svaz moderní energetiky a agentura Kaleidoo (což jsou dvě aktivisty s propletencem neziskových vazeb).

Co tu máme dál? Co třeba tahle Unie zaměstnavatelských svazů ČR? To jsou v podstatě odboráři. Sdružují a zastupují 71 zaměstnavatelských asociací a významných zaměstnavatelů což představuje, v rámci České republiky, 16 806 organizací s více jak 830 000 zaměstnanci. Co ti mají do činění s bezemisností a Green dealem? Vždyť právě jejich členy, prosté odboráře, tahle realizace zelených plánů EU nejvíce poškozuje. Od likvidace průmyslových firem kvůli drahým energiím, která jim bere práci a obživu, až po zákazy aut se spalovacím motorem, které je do budoucna zbaví mobility. Proč by to měli podporovat?

No, běžní zaměstnanci a odboráři, žádným nadšením pro Green deal skutečně nehoří. Ale ti také nepíšou petice. Nátlakové dopisy premierovi smolí bafuňáři. Profesionální šéfíci a odboráři z povolání. A to je jiná sorta. Na své židle se dostali léty pletichaření, piklení a politického lavírování. Během které získali u rozhodujících lidí deep state pověst spolehlivých vykonavatelů. Kteří dokážou plamenně hovořit… ale své ovečky udrží v klidu. Maximálně občas trošku upustí páru nějakou neškodnou manifestací. Sami byste jich dokázali vyjmenovat hned několik. Z průmyslu i zemědělství. Takoví vědí, co jim zajišťuje jejich židli s mnohými benefity a rozkazy z Bruselu k nim mají cestičku vyšlapanou a umetenou. Co cestičku, šestiproudou dálnici.

Jako perlu na závěr si ponecháváme Alianci pro bezemisní budoucnost. Protože to je skutečně síla. Jde o kartel největších, polostátních firem a tuzemských dcer zahraničních bank. Vzniklo to teprve loni. Patří sem ČEZ, Komerční banka, McKinsey, Moneta Money bank, Onsemi, Orlen Unipetrol, PWC a Wienerberger. Jako partneři se uvádějí České radiokomunikace, společnost Liberty, Škoda Auto a také Svaz měst a obcí. Dalšími členy jsou společnosti Arthur D. Little, Metalimex, Spolchemie, Sudop Group, Vodafone a Zásilkovna. No a pak, samozřejmě a nikoli na posledním místě, kdo? Svaz moderní energetiky.

Samé veliké, často státní a polostátní podniky, a banky. Tedy opět firmy, do jejichž managementu je vstupenkou naprostý, demonstrativní a denně veřejně dokazovaný, souhlas s politikou současného centra Západu. Dnes, z Božího dopuštění, s politikou Demokratické strany USA. Převodovanou do našich končin přes Brusel. Pak se nemůžeme divit, že v dokumentech Aliance nacházíme povědomé fráze, typu: „Je třeba se zbavit energetické závislosti na Rusku a zmírnit změnu klimatu. Ultimátním cílem je uhlíková neutralita do roku 2050 – tedy bezemisní budoucnost.” Anebo: „Dosáhneme 30% zastoupení žen v managementu.”

Na těchto příkladech, aktuálních, proGreendealových „petičníků,” vidíme jako pod drobnohledem současnou strategii prosazování nepopulární změny. Nechcete Zelenou žebrotu, holoto? Tak my vám ji vnutíme přes peníze, přes banky a veliké firmy. Které vás prostě postaví před hotovou věc. A vy jim v tom nebudete moci žádným hlasováním, žádnými směšnými volbami, ani žádnou jinou, hloupou demokratickou procedurou, nijak zabránit!

K tomuto účelu bylo v USA vymyšleno tak zvané ESG. Enviromental, Social, Government financování. A všechny veliké fondy, typu Black Rock a Wanguard to začaly, přes své banky, tlačit dolů, do běžných komerčních bank a průmyslu. Investujte pouze v souladu s udržitelností, sociálními ohledy (tady se vlezou všechny transky a nadpráva obskurních menšin) a se správným řízením (government), kam se schová ten tlak na ženy do vedení, mrzáky k armádě a úchyly do tajných služeb a policie! Pestrost, né? Na nějaké mrzké zisky nehleďte! Příroda a Planeta vám přece za nějakou tu ztrátu stojí! Kdo by snad nesouhlasil, nedostane úvěr. No a kdo by byl tak drzý, že by snad chtěl stále ještě podnikat v něčem neekologickém, tak nedostane vůbec nic. Ani účet u banky v rozvinutém (rozuměj euroamerickém) světě mu nezřídíme!

A jako všechno, co se v USA upeče, putovala i tahle direktiva do Bruselu. Kde se na ni místní eko-šílenci nadšeně vrhli a jali se ji rozpracovávat na místní, evropské poměry. Až to dorazilo k nám. Veliké firmy a banky žijí ESG už několik let. Každoročně vykazují, jak se polepšily v diverzitě, jak zvýšily počet elektromobilů ve flotile, jak vyškolily zaměstnance v lásce k jinakosti a jak snížily svou uhlíkovou stopu. Od roku 2027 to čeká také firmy malé. To víte, evropská směrnice. Nemáš transku ve vedení? Tak to se, truhlaříčku s pěti zaměstnanci, budeš muset sofort polepšit. Nebo nebude provozní úvěr. Na materiál ti prostě nedáme. Mohl bys to ale vykompenzovat pořízením elektromobilu, kdybychom trochu přimhouřili oko…

Šílené? Nedemokratické? Ale realita. Oni dobře vědí, že tlačí lidi do něčeho, co občané nechtějí. Že se lidi budou bouřit proti nevýhodným a zjevně nesmyslným opatřením. A že pohádky o hořící planetě jim, krom pár absolventů humanitních studií, už nikdo nežere. Alespoň ne natolik, aby se dobrovolně vrhl do bídy. I účastníci jednoho z letošních jednání už zmíněné Aliance pro bezemisní budoucnost realisticky konstatují že: „… na dekarbonizaci zatím tlačí hlavně banky a velké firmy, ale malé podniky se do ní dobrovolně pouštět nechtějí.”

A proč na to vlastně v poslední době tak tlačí? Proč to ženou bičem? Inu, protože se jim to, zatím za oceánem, začíná poněkud drolit. Loni na jaře podepsal floridský guvernér, Ron DeSantis, komplexní legislativu na ochranu Floriďanů před negativními důsledky ESG. Prostě nařídil všem státním organizacím, včetně těch, co spravují důchodové fondy, že nesmí zohledňovat ESG kritéria, pokud by to bylo na úkor ziskovosti akvizice. A to je malér. Protože Zelené blbno si na sebe nevydělá. Zatím nikde.

Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Renner k tomu řekl: „Korporace nemají právo obcházet náš demokratický proces. Společnosti, které se zabývají ESG, poškozují své zákazníky a komunity, kterým slouží, včetně floridských důchodců, tím, že zdražují vše, co vyrábějí. ESG podkopává naši národní bezpečnost a obchází náš demokratický proces. Tleskám guvernérovi DeSantisovi za to, že se postavil korporátním titánům, kteří věří, že jsou zákonem sami pro sebe a že tak chrání tvrdě pracující rodiny Floridy.”

V průběhu jara 2023 se k De Santisově zákonné iniciativě připojilo 18 dalších republikánských guvernérů. Ve společném prohlášení, navrženém Floridou, se jejich státy zavázaly vést na státní úrovni politiku ochrany jednotlivců před hnutím ESG, které ohrožuje vitalitu americké ekonomiky a ekonomickou svobodu Američanů.

Dopadnou-li americké volby dobře, je pravděpodobné, že se tohle hnutí proti ESG a podobným, aktivistickým, politickým zásahům do ekonomiky rozšíří i k nám, do Evropy. Když ovšem vyhrají Demokrati, je naopak více než jisté, že tlak na zezelenání ekonomiky výrazně zesílí i v našich končinách. Ať nás to stojí cokoli. Pak bude na (nové) vládě, aby vedla ústupový boj a snažila se minimalizovat škody, než to šílenství pomine. Protože nic moc víc udělat nemůže. Komu si myslíte, že patří „naše” banky a velké podniky? A kdo má tedy vliv na obsazení jejich managementu?

Nicméně bouřit se a upozorňovat na problém má smysl. Právě na základě podobného tlaku zezdola, kvůli kritickým článkům, které pronikly až do mainstreamu (Blesk),  vycouval před pár týdny Fiala z plánu zavést emisní povolenky na výfuk vašeho auta a komín vašeho domu. Jen ta probublávající nevůle obyvatelstva, demonstrovaná překvapivě i v čase prázdnin, jej přiměla „opatření odložit”. Tak proč mu nepomoci i v dalším rozhodování.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)