13.4.2023
Kategorie: Společnost

Kdo by to čekal …

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Jeden slunečný den za pro solární elektrárny ještě vhodné teploty způsobil potřebu jejich odpojení z důvodu přebytku elektřiny. Platí tedy, že jí je zatím vcelku dost a její cena je vyšroubovaná uměle. Problémem je především mizerná stabilita tzv. zelených zdrojů. Když nesvítí, jsou solární parky poměrně drahou ,,ozdobou“ na orné půdě. A pokud je bezvětří, mohou vrtule fungovat jen jako hnusný orientační bod v přírodě. Je evidentní, že tyto ,,výdobytky“ Green Dealu mohou být jistým módním doplňkem energetického byznysu, ale jistotu stabilních dodávek proudu jaksi neposkytují.

Pokud se ptáte, proč nejsou sluneční panely reálným doplňkem afrických zemí, je to proto, že v teplu jsou prostě nefunkční. U nás je zase relativně málo slunečního svitu, což se práškováním chemtrails ještě horší. A když dojde na ideální podmínky, chybí zase dostatečné kapacity uložišť. Ono totiž postavit obrovské powerbanky není tak snadné, levné a prostorově nenáročné. A budovat vodní přečerpávací nádrže chce také vhodnou krajinu a dost financí. Což liberálům nebrání popírat fyzikální zákony a prosazovat za každou cenu nesmysly. Aby se brzy nestalo, že v létě budou muset mít všichni povinně klimatizace, aby měla ,,šťáva“ kam jít. A aby to nebylo celé logické, vypnutým či odpojeným elektroparkům je odstávka opět hrazena státem. To už je úplný Kocourkov. Zvláště, když cena elektřiny je stále nesmyslná.

Odstrašujícím případem vládnutí Pětikoalice nejsou jen zelené manýry, ale také situace kolem pošt. Jejich rušení je selháním státu, i když jsou prodělečné. To je údělem ministrů postarat se o to, aby prodělečné státní služby byli schopni dotovat ze zlodějsky vysokých daní, které platíme. Školství, zdravotnictví a třeba hasiči prostě ziskovými být nemohou. A pokud stát utrácí za nesmysly jinde, například na Ukrajině či v rámci přerozdělování peněz v Bruselu, je to boj těch samých ministrů a mají to vetovat. To se tady neděje. A tak různě schopní analytici vypustí do světa zprávu, že soukromé společnosti mají málo zaměstnanců a stát může bez ostychu propouštět ty své, protože je soukromý sektor přijme. Což je hloupost. Jistě, například ve stavebnictví chybí mnoho schopných lidí, ovšem umějících řemeslo či fyzicky pracovat. To však můžeme jen těžko očekávat od propuštěné úřednice z pošty či z Finančních úřadů. České školství navíc roky chrlí statisíce nepotřebných absolventů humanitních oborů, pro které je lopata nástrojem z muzea. Nechceme nikoho ponižovat, ale většina státních zaměstnanců prostě pracovat v náročném režimu neumí.

Rychlost, s jakou se dostaly do nabídky trhu s nemovitostmi budovy uzavíraných pošt, je omračující. Najednou je úřední šiml závodním hřebcem běžícím vstříc cíli Velké pardubické. Zatím jsou to vlaštovky, ale až dojde na velké budovy v centrech měst, začne frmol. Kdo na tom asi bude bohatnout? A nemyslete si, že nelze různé veřejné soutěže a dražby obejít. Každý systém má zadní vrátka a hráči na tomto trhu se vždy nějak domluví. Teď by bylo možno popsat, jak se to dělá, ale kdo se kolem veřejných zakázek třeba Ministerstva vnitra pohybuje, ten ví, že právě Policie ČR má možnosti, jak Vám vysvětlí, že Vy o tu zakázku vlastně ani nestojíte, i když jste ji vyhrál. Tak se o ni radši už nebudete pokoušet, přestože máte vše v pořádku. Ono totiž platí přísloví:,,Kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde.“ Jsme tak svědky dalšího kola rozprodeje státního majetku, který bude přelit do soukromých rukou. Nebude to zadarmo, nebude to levné, ale dá se na tom skutečně hodně vydělat. Tedy pokud budete vědět, jak na to. Oboustranně. Žraloci jsou ve střehu, návnad je dost a mnohé odpadne tak, aby si to někdo mohl uklidit do své kapsy. Proto se přeci do politiky a byznysu chodí.

Komu se zdá, že výše uvedené jsou pomluvy, je naivní. Tvrdí li někdo, že současná vláda taková není, je buď hloupý, nebo je volil a nechce si připustit, že se mu výběr moc nezadařil. Tam někde nahoře probíhá masakr nás dole. Je skvěle připraven, rychle proveden a následky jsou už na začátku katastrofální. A tak nějak si tady žijeme.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (36 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)