Je to hyenismus, shodují se mnozí Žatečané. Vadí jim veřejně viditelné a cítitelné restaurace …
O.Z. 26|07|2015
Dosud unikátní problematiku musí v právě plynoucích hodinách řešit vedení města Žatce a žatecká městská policie. Řada občanů se na zákonodárnou a výkonnou moc ve Městě piva obrátila s peticí a veřejnou stížností za zakázání veřejného působení restaurací.
[ad#hornisiroka]
Cenová relace
Lidem vadí, že zejména v letních měsících, kdy jsou otevřená všechna okna, restaurace v Žatci vypouštějí příjemné vůně leckdy drahých jídel, které si jen tak někdo nemůže denně dovolit. Část žateckého obyvatelstva se domnívá, že se jedná o cílený hyenismus a provokaci honorace. Bylo podáno dokonce i trestní oznámení na několik desítek provozovatelů restaurací i jejich zákazníky.
„Zbohatličtí jedlíci si chodí třeba do pizzerie nebo jakékoliv jiné restaurace každý den, ale poctivě pracující člověk si to nemůže dovolit,“ říká obyvatelka Žatce a jedna z hlavních představitelů INICIATIVY PROTI! Zdena Krotká (58). „Celý život makáme, vláda nám bere peníze a já nemám ani na pizzu, zatímco ostatní ano. Zvykli si dřepět na terase u otevřených oken. Úplně se drze vyžívají v tom, že si to my, obyčejní lidé, nemůžeme dovolit, a jenom na ně koukáme. Třeba já sedím každou chvíli naproti ve Studiu na nehtech, odkud je velký výhled široko daleko, a lidi z restaurace jsem nucena pozorovat, jak se cpou. Jsem z toho vždycky tak nervózní, že vytáhnu dvě krabičky cigaret.“
„Kolikrát tam ani nejedí rodilí Žatečáci,“ přidává se Karel Malina, hrdý obyvatel samotného centra Žatce. „Přijedou si klidně z daleka, jedí naše jídlo a mlaskají nám do tváře. Tohle přeci v Žatci nechceme! Já jsem si jednou na takové jídlo zašel. To byste nevěřili! Stojí to zhruba i s pitím dvě stovky, a to nejmíň! Podle mě o té zlodějině ani většina lidí neví. Musíme navíc čuchat ty vůně, což ve mně osobně se vzbouzí pocit méněcennosti.“
S paní Krotkou a panem Malinou souhlasí i psycholog Jan Zárožinský: „V poslední době skutečně vidíme nárůst nespokojenosti u dlouhodobě utlačované části populace, která by také ráda jedla, ale nemůže. Většinou jezdí na dovolenou každé léto, takže část sezóny venkovních teras a veřejných vůní se jim vyhne a v zahraničí tak necitliví gastronomičtí podnikatelé nejsou, ale když pak přijedou zpátky do Žatce a vidí, jak se k nim jejich spoluobčané chovají, nemálo z nich končí u mě na sezení nebo dokonce přímo u psychiatra.“
Mluvčí žatecké radnice Helena Hejsková proklamuje, že se budou celou kauzou intenzivně zabývat. „Dostali jsme spoustu zajímavých anonymních dopisů a budeme celou situaci řešit. Většinou jde o udání na konzumenty v drahých restauracích. Vše s konkrétními jmény, příklady, místy a daty – jak a kde si dotyční nakradli peníze, za které se teď projídají do obezity,“ říká Hejsková.
Řešení je nasnědě
Své dobré jméno si ovšem snaží udržet i zmiňované restaurace. Mluvčí Žatecké konfederace gastronomických podniků Ing. Šimon Frak se podle svých slov o rychlé a bezbolestné vyřešení této problematiky zasadí: „V předběžném návrhu vlastně stojí, že se budou muset všechny venkovní terasy restaurací obehnat kouřovým sklem, aby poškození nebyli drážděni jedlíky. Zároveň se neprůhledná skla pokusíme nainstalovat i do všech normálních oken. Za další nám samozřejmě půjde o odfiltrování vůně z jídla nějakou odvětrávanou šachtou. Všechno to bude město stát asi devadesát milionů korun.“
Město Žatec bude ještě muset vypsat na provedení těchto inovací veřejnou zakázku.
[ad#velkadolni]
Mezitím byl některými petenty vymyšlen způsob, jak dosáhnout smíru mnohem levnější cestou: „Já třeba šetřím na auto už pět let, a proto je každá koruna dobrá. Jím tedy vždycky jen jednou denně, když se v půl druhé v noci vrátím z hospody. Dám si čínskou polévku a tvrdé rohlíky, které kradu z koše před večerkou. A taky žiju!“ říká místní občan Robert Zvůle.
Jak to všechno dopadne? Na to si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
ZDROJ: tvojelouny.cz