Jak na nezaměstnanost? Namísto minimální mzdy nižší odvody
OD: STANISLAVA LUPPOVÁ 15|08|2013
Nezvyšujte minimální mzdu, raději ji zrušte a slabě vydělávajícím zaměstnancům zvyšte platy tím, že jim snížíte odvody. S takovým návrhem na snížení nezaměstnanosti přišli analytici. Zvyšování minimální mzdy v době vysoké nezaměstnanosti se nevyplatí. Tvrdí to více ekonomové. Může to vést ke zvyšování počtu nezaměstnaných.
[ad#hornisiroka]
Pryč s minimální mzdou
Analytici INESS navrhují, aby se minimální mzda raději snížila na euro a místo toho se zavedla taková odvodová odpočitatelná položka, díky níž by došlo ke zvýšení současné čisté minimální mzdy z 292 na 348 eur. Tím by se nejméně vydělávající Slováci přehoupli přes hranici chudoby, která je momentálně 315 eur. Právě hranicí chudoby argumentovali odboráři, kteří žádali vládu, aby zvýšila minimální mzdu o osm procent.
Lékem na vysokou nezaměstnanost je snížení minimální mzdy i podle analytika Slovenské spořitelny Martina Baláže. „V krátkodobém horizontu by do určité míry mohlo pomoci snížení minimální mzdy, které by umožnilo zaměstnat se i lidem s nižšími dovednostmi, nebo zvýšení rozdílu mezi mzdou a sociálními dávkami,“ míní ekonom.
Nižší odvody i daně
Podobně uvažují i úředníci v Bruselu. Evropská komise ve svých doporučeních, které představila koncem května, Slovensku navrhla snížit daňové zatížení pro pracovníky s nízkými příjmy. Rozdíl mezi dávkami a nízkými platy je malý a ti zaměstnanci, kteří dělají na špatně placených místech jsou podle Bruselu demotivováni. Podle představitelů komise by mělo Slovensko soustředit například i na proškolení dlouhodobě nezaměstnaných. Ke snížení nezaměstnanosti by mohlo podle ekonomů pomoci i zlepšení podnikatelského prostředí. Například snížením daní. „Pro firmy by to byl další výrazný stimul, aby zahraniční společnosti rozšiřovaly své investice na Slovensku a ne jejich omezovaly, což by se mělo projevit i vytvářením nových pracovních míst,“ předpokládá analytik Next Finance Jiří Cihlář.
[ad#velkadolni]
ZDROJ: Stanislava Luppová