Jak efektivně bránit teroristickým útokům na měkké cíle?
LUMÍR NĚMEC
V souvislosti s vlnou teroristických útoků v posledních letech se začal stále častěji používat výraz měkké cíle. Co to vůbec jsou měkké cíle, jak jsou zabezpečeny v ČR a může stát vůbec zajistit dostatečnou ochranu měkkých cílů? To jsou otázky, na které se vedou diskuse mezi odborníky i mezi laickou veřejností.
[ad#textova1]
Měkký cíl není nikde přesně definován, ale na stránkách ministerstva vnitra můžeme najít následující popis: „ V zásadě je toto označení bezpečnostní komunitou používáno pro označení míst s vysokou koncentrací osob a nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům“. Jinými slovy se jedná o libovolné místo, kde je shromážděno větší množství osob a tyto osoby nejsou dostatečně chráněny proti násilnému útoku.
Takže měkkým cílem se můžete stát v podstatě kdekoliv. Tedy pokud nejste zrovna sami v lese. Z výše uvedeného je jasné, že žádný stát nemůže zabezpečit všechny své občany a všude, i kdyby se počet policistů a vojáků zvýšil několikanásobně. Vláda vyčlenila prostředky na ochranu měkkých cílů a snaží se zabezpečit alespoň ty nejvýznamnější měkké cíle, ale rozhodně to není a nikdy nebude dostačující. Pokud budu chtít náklaďákem zaútočit na Staroměstské náměstí a uvidím, že se tam nemohu dostat, protože jsou tam zábrany, tak najedu do lidí v Pařížské nebo jiné libovolné ulici, kde je větší koncentrace osob.
Jediný způsob, jak se efektivně bránit teroristickým útokům na měkké cíle, je převzít odpovědnost za svou bezpečnost do vlastních rukou. Nemůžeme se spoléhat na státní složky, ale musíme více spoléhat sami na sebe. A jak to udělat? Nejjednodušším způsobem je dívat se kolem sebe, nechodit po ulici netečně, ale vnímat okolí a sledovat, co se kolem nás děje. Uvedu malý příklad. Pokud necháte opuštěnou tašku v Izraeli na nádraží, tak tam bude maximálně minutu, než přijede policie, uzavře prostor a tašku prozkoumá. Pokud necháte tašku na nádraží v Praze, tak tam bude tak dlouho, dokud ji někdo neukradne.
Vydávání různých směrnic, dotačních titulů a navyšování policistů se v ulicích sice zvýší bezpečnost měkkých cílů, ale nikdy to nebude stoprocentní. Takže největší míra ochrany před teroristickými útoky na měkké cíle zůstane pouze na nás občanech.
[ad#pp-clanek-ctverec]
Autor: Lumír Němec