21.10.2023
Kategorie: Ze světa

Izraelská ofenzíva se mění na „defenzívu“

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Po masakru obyvatel Izraele Hamásem , který proběhl už před 14 dny, se očekávala rychlá a masivní reakce Izraele a jeho invaze do pásma Gazy. Všichni o ní píšeme, a nic takového se zdá se nakonec konat nebude.

Západní postoj ke státu Izrael se v současnosti velmi podobá podpoře Ukrajiny. Slovy se jedná o naprosto „zásadní“ podporu a americký prezident Joe Biden dokonce na otočku Izrael navštívil. Současně však americká administrativa neustále zdůrazňuje nutnost ochrany civilistů v Gaze. Zásah nemocnice, podle Izraele způsobený raketou Palestinců, je dalším propagandistickým trumfem arabského světa, který si nedovolí žádnou kritiku Hamásu. Pozadu nezůstává ani Turecko, který ústy svého prezidenta srovnává vraždění Hamásu s obětmi izraelského ostřelování pásma Gazy.

V západní Evropě, a zejména v Německu a Francii, se jasně ukazuje, že imigračni politika Německa a EU obecně, je totálně nebezpečná svou podstatou. Bouře v Berlíně, zapalování aut a další ničení majetku „demonstranty“ podporující Palestince a Hamás, jsou toho jasným dokladem. Toto je důsledek „ochrany imigrantů před válkami“, jak tehdejší kancléřka Angela Merkelová tvrdila. Její zářné heslo „Zvládneme to“ se ukazuje jako zcela chybné a prázdné. Německo tak sice může tvrdit, že podporuje Izrael horem dolem, ale uvnitř Německa existují síly, které mohou v německých městech vyvolat ještě velmi mnoho chaosu.

Hořící barikády, vodní děla, desítky zraněných policistů a stovky zatčených radikálů rámují poslední dny palestinské demonstrace v ulicích německých měst. Válka z Gazy se přelila Němcům přímo pod okna. Mohou sledovat, jak si s imigranty importovali i konflikt, o kterém si dosud jen četli v novinách. Imigrantské berlínské čtvrti Neukölln a Kreuzberg zaplnily zástupy rozzuřených mladých muslimů, které nesou stejné transparenty jako jejich souvěrci na Blízkém východě. Izrael je podle nich nepřítel, kterého je třeba zadupat do země. Toto je důsledek onoho „zvládnutí“!

A v USA samotných se dějí také zajímavé věci. Progresivní demokraté nechtějí podporovat Izrael, aniž by se nevyřešila okupace palestinských území. Podpora Izraele ze strany obou frakcí se v posledních letech snížila, protože progresivní demokraté stále otevřeněji vyjadřují svůj nesouhlas s desítky let trvající okupací palestinského území, kterou mezinárodní společenství považuje za nezákonnou. Neshody se objevují i uvnitř Bidenovy administrativy. Josh Paul, úředník ministerstva zahraničí, který dohlížel na styčný úřad Kongresu zabývající se prodejem zbraní do zahraničí, rezignoval kvůli politice USA v oblasti dodávek zbraní Izraeli. „Nemohu pracovat na podpoře souboru zásadních politických rozhodnutí, včetně spěchu s dodávkami dalších zbraní jedné straně konfliktu, která považuji za krátkozraká, destruktivní, nespravedlivá a odporující samotným hodnotám, které veřejně zastáváme,“ napsal v prohlášení.

To je „podpora“ Izraeli jako hrom. Opět se hovoří o „dvoustátním“ řešení, které žádné řešení nepředstavuje, protože militantní arabské a muslimské síly, Írán v první řadě, o žádné dvoustátní řešení neusilují, ale jde jim jednoznačně o zničení státu Izrael. Západ pak slovy „vysokého amerického úředníka“ porušuje podporou Izraele své vlastní hodnoty? Jediné, co Západ porušuje, je ochrana demokracie, nikoli tak zvané „liberální“, která je ze stejného soudku jako ta „socialistická“, ale demokracie bez přívlastků, která dokáže bránit své hodnoty i silou zbraní, pokud je to třeba.

Problém Blízkého východu samozřejmě nezmizí a jediným pro Západ přijatelným řešením se mi zdá podpora těch arabských států, které jsou ochotny s Izraelem jednat. Zahnat Židy do moře a smrt Izraeli je islámskou politikou podporovanou Íránem a nic dobrého ustupování této politice nepřinese. Nicméně, Gaza bude nadále neuralgickým bodem Blízkého východu a nepomůže ani její okupace Izraelem. Zdá se proto, že situace na Blízkém východě žádné jednoduché řešení nemá. Otevřeně se již hovoří o konci premiéra Benjamina Netanjahua, protože sílí přesvědčení, že je to právě on, kdo za vpád Hamásu může ignorováním nebezpečí. Pokud to někdo jiný vezme na sebe, Natanjahuovi to moc nepomůže. Až se nynější eskalace konfliktu poněkud zklidní, velké změny v politice nastanou zejména v Izraeli samotném.

 

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...
89 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)