21.4.2024
Kategorie: Ze světa

Hlasování k pomoci Ukrajině v americkém Kongresu: Velký odpor nemalé části republikánů ukazuje, že stávající systém dvou stran v USA je neudržitelný

Sdílejte článek:

SLOVANKA

O schválení dalšího přívalu peněz převážně na Ukrajinu (a něco i pro Izrael, Gazu a Tchaj-wan) opět ukazuje, jak nesmyslný je americký systém, kdy je v rámci republikánské většiny značné názorové rozdělení.

Zatímco demokraté jsou víceméně jednotná fronta, na straně republikánů dochází v zásadních otázkách k velkým rozporům. Část republikánů – tzv. RINO – se velmi často přidává k demokratům.

A to byl i důvod schválení další pomoci Ukrajině, aniž by byly nějaké peníze přiděleny na ochranu hranic. Zatímco demokraté hlasovali jednomyslně pro Ukrajinu, v rámci republikánů došlo k rozdělení.

Právě RINOs se přidali na stranu demokratů a další cpaní peněz do „černé díry“ schválili.

To rozlítilo ostatní – tzv. MAGA – republikány, kteří záhy toto hlasování patřičně okomentovali.

Část Američanů – právě včetně MAGA republikánů – je naprosto přesvědčeno, že peníze, které jdou na Ukrajinu, se „oklikou“ dostávají dále mimo jiné i do kapes Bidenových.

Po schválení balíčku pomoci Ukrajině začali zástupci demokratů mávat ukrajinskými vlajkami, které byly vyvěšeny i v americkém Kongresu.

Demokratičtí členové Kongresu mávali ukrajinskými vlajkami na půdě Sněmovny poté, co  hlasovali, aby dali Ukrajině dalších 60,8 miliardy dolarů z prostředků daňových poplatníků.

Balíček zahraniční pomoci ve výši 95,3 miliardy dolarů financuje Izrael, Ukrajinu a Tchaj-wan – pro Američany na ochranu hranic nešlo nic.

To velmi připomíná i hlasování jaké známe od nás nebo z mnoha dalších evropských zemí. Ukrajina na prvním místě. Odpůrci vydávání dalších peněz na Ukrajinu to okomentovali následovně:

Vedení mladých republikánů k hlasování uvádí: Tito politici jsou ZRÁDCI! NEPŘÁTELÉ LIDU!

V sobotu byl balíček schválen poměrem 311:112, všechny hlasy „ne“ byly od republikánů.

„Ukrajinské vlajky vlají v komoře Sněmovny reprezentantů Spojených států, když hlasují pro poslání více vašich těžce vydělaných peněz zkorumpovanému zahraničnímu režimu. A právě tak křičí „UKRAJINA! UKRAJINA!‘ zatímco šťastně pracují na zabezpečení ukrajinských hranic, ne našich,“ napsal senátor Rand Paul v příspěvku na X.

„Dejte ty zatracené vlajky pryč!“ Řekla republikánská zástupkyně Anna Paulina Luna.

„Vyvěsit cizí vlajky na půdě sněmovny? Takhle vypadá dobytý národ,“ napsala moderátorka Blaze TV Lauren Chen.

Tolik některé reakce. Mnoho Američanů hlasování naštvalo (což je znát i v diskuzích), vždyť i průzkumy ukázaly, že většina jich ani další dodávání peněz na Ukrajinu nepodporuje.

Hlasování může mít vliv i na prezidentské volby, zřejmě to ještě posílí Trumpovu vedoucí pozici, neboť ti, kteří jako jediní hlasovali proti pomoci Ukrajině, jsou právě MAGA republikáni, tedy „Trumpovci.“

Každopádně lze očekávat poměrně velké čistky uvnitř republikánské strany, případně může dojít k jejímu rozštěpení, protože mnoho republikánů již (i v dalších tématech) nevyjadřuje názory jejich voličů a členská základna dlouho volá po změně.

Velká část republikánů také volá po výměně předsedy Sněmovny reprezentantů, který po nástupu na post názorově otočil a nyní se chová jako demokrat.

Mnozí jsou přesvědčeni, že byl zkorumpován nebo je vydírán…

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)