10.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Green Deal likviduje vše, co jen může

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Ekonomický propad Německa stahuje českou ekonomiku závislou na té sousední stále ke dnu. Řekneme li to ve zkratce, pak neúspěch v Německu se u nás projevuje dvojnásobně i více. Němci přitom vůbec netuší, jak drsný dopad na nás vzniká závislostí, kterou tu vybudovaly poslední vlády, a to právě na nich.

Přestože jsme se svým způsobem stali popelnicí Západu, o čemž nesvědčí jen starší případy obchodů s odpadem, který se hromadil na našem území, ale i kvalita a ceny potravin vydávaných u nás za splňující západní normy. To, co nám tu často nabízí nadnárodní obchodní řetězce, se u našich sousedů do regálu ani nedostane a nikdo by to tam nekupoval, většinou tedy ani nepozřel. Proč mají Lidl, Kaufland, Tesco a další obchody pro Čechy jen potraviny 3.kategorie, aniž by se tu tím politici zabývali, to skutečně netušíme. Ceny jsou přitom vyšší, a to často i násobně. Při srovnání poměru kvality a ceny společně s úměrou k platům a důchodům lze konstatovat, že jsme se stali vyloženě podřadnou rasou.

Zelený úděl však není jediným viníkem nekvalitních potravin v našich obchodech. V tomto případu jde především o kšeft, kdy vlády dopustili zneužití postavení velkých prodejců. Ti mají obrovské marže na naprosto předražených výrobcích, zisk navíc snadno vyvádí z naší země. Něco jiného už je to v sféře produkce. Naše zemědělství, především živočišná výroba, se dostalo do slepé uličky. Omezování chovů, nízká výkupní cena mléka a masa, levné dovozy z jiných států jak produktů živočišných, tak i rostlinných, to vše z ještě před třiceti lety soběstačného státu dělá zadluženého importéra. V oblasti potravinářství bylo plno perspektivních společností prodáno zahraničním majitelům, kteří záhy ukončili výrobu a převedli ji jinam. Přesto na nás dopadají navíc ještě jak ideologicky vysvětlované sankce vůči Rusku (nedostatek kvalitního hnojiva, ukrajinská ,,jedovatá“ pšenice), tak i nesmyslné bruselské nápady zavánějící naprostou neznalostí problematiky fyziky, chemie a ekonomiky sloučené v jakési myšlence na záchranu planety.

S nástupem Green Dealu se Německo ocitlo v situaci, kdy mu ekonomika nejen stagnuje, ale spíše se propadá. Naprostý idiotismus v podobě likvidace prosperujících odvětví ve jménu šílené zelené ideologie má své dopady. Energetika se stala závislou na dovozech a plundrování českých energetických zdrojů, přičemž samotní Češi si připlácejí mnohem více, než jsou schopni unést. Plyn k nám naopak proudí přes vydělávající překupníky. V rámci klimatohysterie si Německo likviduje automobilový průmysl, tedy svou dosavadní pýchu, s čímž se vezeme i my. Blbnutí kolem ohřívání planety, nadbytku CO2 a NO2 už začíná lidem lézt krkem, čehož si začínají všímat i ti aspoň trošku realističtí novináři. Pravdou je, že propady zisků největších energetických kolosů pracujících na výstavbě problematických solárních a větrných elektráren jsou realitou a rentabilita takových projektů se stává zlým snem marketérů. Toho si nelze nevšimnout a k bublající společnosti se už přidávají i odvážní publicisté a manažeři z různých sfér. Přidejme vypínání atomových a uhelných elektráren a souběžné zavádění elektromobility. A jsme doma, toto může vymyslet opravdu jen zdegenerovaný politik. A že jich v Bruselu i jinde je ažaž.

Všechno výše uvedené se projevuje v mnoha dalších odvětvích. My navíc utrácíme, nevím proč, za Ukrajinu. Díra v státní kase připomíná chybějící dno. V součtu všech okolností (započítejme i téměř miliardu měsíčně vyhozenou do kanálu z důvodu pokračujících nákupů za covidpseudovakcíny), vláda okrádá občany. Unikátním příkladem je opětovné zdražení nafty a naprosto nepřípustné paralelní navýšení cen benzínu, u něhož se daň nezvednula, přesto nárůst ceny kopíruje právě tu dieselu. Stát na tom rýžuje dvojnásobně, protože z paliv vybere i vyšší dph. To nás čekají další různé výběry zlodějských emisních poplatků, což jsou další formy nenáviděných daní a neoprávněného se obohacovaní státu a obchodníků s povolenkami na prostých občanech a konzumentech.

Nesmyslnost celého Green Dealu ve vztahu k planetě je zvláště v tomto létu zjevná. Na začátku srpna se topí v našich končinách skutečně výjimečně, letos už však plno z vás hlásilo, že oheň v krbu či kamnech zaplápolal. Je evidentní, že klimatohysterikové přilepující se k silnici, navíc často placení, vaří z vody a v reálu prostě k jejich plašení není sebemenší důvod. Vše z tohoto dění jsou jen kšeft a politika. Podle počtu elektroaut a dalších úkazů se zdá, že hloupost lidstva nemá mezí a jsme skutečně stále více primitivní. Máme ještě šanci vrátit životu logiku?

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)