27.3.2023
Kategorie: Ze světa

G7 versus BRICS … jsou naplno ve střetu

Sdílejte článek:

TYLER DURDEN

Ekonom, co se hrabal pod povrchem zprávy MMF, zjistil cosi, co by mělo Západní blok šokujícím způsobem probudit z falešné důvěry v jeho nepřekonatelnou globální ekonomickou váhu…

Loni v létě se ve Schloss Elmau u Garmisch-Partenkirchenu v Německu konalo výroční zasedání Skupiny G7, tj. fóra sebou samými posvěcených zemí, které na sebe pohlíží jako na nejvlivnější ekonomiky světa. Zaměřovalo se na potrestání Ruska dalšími sankcemi, na další vyzbrojení Ukrajiny a na ohrazování Číny.

V souběhu s tím hostila Čína ekonomické fórum sdružení BRICS konané prostřednictvím videokonference. Skládá se z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, tato skupina zemí degradovaných do postavení tzv. rozvíjejících se ekonomik se soustředila na posilování ekonomických vazeb, na mezinárodní hospodářský rozvoj a na řešení toho, co kolektivně považují za kontraproduktivní politiky G7.

Počátkem roku 2020 ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov na základě parity kupní síly čili PPP a vypočtených projekcí Mezinárodního měnového fondu předpověděl, že BRICS někdy ještě toho roku předběhnou G7 v podílu na celkovém globálním produktu.

(Hrubý domácí produkt podle parity kupní síly čili PPP a směnných kurzů je souhrn hodnoty veškerého zboží a služeb vyprodukovaný v zemi hodnocený v cenách odpovídajících Spojeným státům a jde o přesnější vystižení srovnatelné síly ekonomiky než prostá kalkulace HDP.)

Pak udeřila pandemie a následující globální ekonomické zotavení projekci MMF zhatilo. Svět se čistě zaměřil na zotavení z pandemie a později na zvládnutí propadu v důsledku ohromných sankcí Západu na Rusko po jeho vpádu na Ukrajinu v únoru 2022.

G7, místo aby se zabývaly ekonomickým soupeřením s BRICS, se zaměřily na posílení obrany toho tzv. „na pravidlech založeného mezinárodního řádu“, který se stal mantrou administrativy prezidenta USA Joe Bidena.

Přepočítali se

Po ruské invazi na Ukrajinu svět zachvátil ideologický rozkol, kdy jedna strana (vedená G7) odsuzuje invazi a snaží se ekonomicky potrestat Rusko a druhá (vedená BRICS) zaujímá odlišný postoj, kdy nepodporují ani ruskou činnost, ani se nepřipojují k sankcím. Tím se také vytvořilo intelektuální vakuum, pokud jde o hodnocení skutečného stavu mocenských her v globální ekonomice.

Prezident USA Joe Biden při virtuálním hovoru s vůdci G7 a s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym, 24. února. (White House/Adam Schultz)

Všeobecně se uznává, že USA a jejich partneři z G7 se přepočítali jak ohledně dopadů sankcí na ruskou ekonomiku, tak i záporných dopadů postihujících Západ.

Nezávislý senátor s Mainu Angus King nedávno upozornil, že:

„Když to před rokem začalo, povídalo se jen o tom, jak ty sankce Rusko ochromí. Podle těch řečí, že budou vyhnáni z trhu a že budou mít bouře v ulicích, to ale vůbec nefungovalo. Byly to hloupé sankce. A neuplatňovali je správně? Copak jsme tak podcenili schopnost Ruska je obejít? Proč v tomto konfliktu ten sankční režim nesehrál žádnou významnou úlohu?“

Je třeba vzít v úvahu, že MMF vypočetl, že ruská ekonomika v důsledku těchto sankcí měla poklesnout o nejméně 8 procent. Skutečné číslo bylo 2 procenta a i přes sankce se očekává, že ruská ekonomika roku 2023 a dále poroste.

Tento druh přepočítávání prostupoval Západním myšlením o globální ekonomice a o rolích zaujímaných G7 a BRICS. V říjnu 2022 vydal MMF svůj výroční Výhled světové ekonomiky (WEO) se zaměřením na tradiční kalkulace HDP. Ekonomičtí analytici mainstreamu byli na jejím základě spokojeni, že i přes konkurenci představovanou BRICS v roce 2022 MMF vypočítal, že G7 je pořád silným a globálně vůdčím ekonomickým blokem.

V lednu 2023 vydal MMF aktualizaci WEO, podle které se oproti říjnu 2022 silná pozice G7 ještě posílila. Podle šéf-ekonoma MMF Pierre-Oliveiera Gourinchase „vyvážená rizika v tomto výhledu zůstávají sice nakloněná k poklesu, mají však menší sklon k nepříznivým výsledkům než ve WEO z října.“

Tento pozitivní poukaz zabránil Západním ekonomickým analytikům, aby se v údajích v této aktualizaci hlouběji hrabali. I já mohu osobně potvrdit zdráhavost konzervativních redaktorů k pokusům z těch „starých dat“ vytáhnout něco v současnosti relevantního.

Naštěstí existují i jiní ekonomičtí analytici jako Richard Dias z firmy Acorn Macro Consulting, která sama sebe označuje za „butik makroekonomických výzkumů nasazující k analýze globální ekonomiky a finančních trhů komplexní přístup.“

Dias, místo aby přijal růžový výhled MMF jako evangelium, udělal to, co se od analytiků čeká, tj. pohrabal se v datech a vytáhl z nich relevantní závěry.

Po probrání v Datové základně Světového ekonomického výhledu MMF dospěl Dias k analýze procentuálního podílu na globálním HDP srovnávající G7 a BRICS na základě HDP upraveného podle parity kupní síly (PPP) a dospěl k překvapujícímu objevu: BRICS předběhly G7.

To nebyla projekce, nýbrž výkaz zjištěných faktů:

BRICS vyprodukovaly 31,5 procenta podle PPP upraveného HDP, zatímco G7 vyprodukovalo jen 30,7 procenta.

A aby to pro G7 bylo ještě horší, tak projekce trendů ukazuje, že náskok v soutěži těchto dvou ekonomických bloků se v průběhu času bude jen zvětšovat.

Důvody tohoto zrychlujícího se nárůstu globální ekonomické váhy na straně BRICS lze spojovat se třemi primárními faktory:

  • Zbytky dopadů pandemie Covid-19.
  • Nežádoucí důsledky sankcí na Rusko od zemí G7 po ruské invazi na Ukrajinu i rostoucí roztrpčenost mezi rozvíjejícími ekonomikami světa nad ekonomickými politikami G7.
  • Priority, které jsou vnímáni jako spíše zakořeněné v post-koloniální aroganci než v upřímné touze pomáhat k růstu jejich vlastního ekonomického potenciálu.

Rostoucí disproporce

Pravdou je, že ekonomická váha BRICS i G7 je značně ovlivňována těžkotonážními ekonomikami v nich jako Čína a USA. Nelze však přehlížet ani trajektorie ekonomického vývoje dalších členských států těchto ekonomických fór. Zatímco ekonomický výhled většiny zemí BRICS poukazuje na silný růst v nadcházejících letech, tak země G7 čeká pomalý růst, do velké míry kvůli sebepoškození způsobenému současnými sankcemi na Rusko, kdy nejhůř je na tom Británie s negativním růstem a malým výhledem na zvrácení tohoto trendu.

Navíc zatímco členství v G7 zůstává statické, tak BRICS roste, kdy Argentina a Írán už předložily žádosti a další významné regionální ekonomické mocnosti jako Saúdská Arábie, Turecko a Egypt projevily zájem o vstup. A aby byl tento potenciál pro expanzi ještě explozivnější, tak se čínské diplomacii podařilo normalizovat vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií.

Slábnoucí výhled na pokračování globální dominance amerického dolaru v kombinaci s ekonomickým potenciálem trans-Eurasijské unie propagované Ruskem a Čínou staví G7 a BRICS na opačné trajektorie. V nadcházejících letech by měly BRICS překonat G7 i ve skutečném HDP ne jen podle PPP upraveném.

Nečekejte ale se zatajeným dechem na ekonomické analytiky mainstreamu, že k tomuto závěru také dospějí. Naštěstí však existují takoví z hlavního proudu vybočující jako Richard Dias a Acorn Macro Consulting, kteří se snaží najít nový význam ve starých datech.

TYLER DURDEN

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)