27.2.2024
Kategorie: Politika

Fiala si to chce s Ficem říct z očí do očí

Sdílejte článek:

HSP

Názory českého premiéra Petra Fialy v otázce války na Ukrajině jsou “přesně opačné”, než jaké v sobotu prezentoval slovenský premiér Robert Fico. Fiala to prohlásil v pondělí před odchodem na konferenci o Ukrajině v Paříži.

„Moje názory jsou dlouhodobě známy. Je jasné, že jsou přesně opačné, než jaké prezentoval nyní Robert Fico,“ uvedl Fiala. Připomněl, že když se předseda vlády SR rozhodl jít položit květiny na hrob Gustava Husáka, nijak to nekomentoval. Ficovy nedávné výroky o válce na Ukrajině však podle něj komentář vyžadují.

„Všichni si přejeme mír, ale k míru je jediná cesta. Že zabráníme agresorovi, aby naplnil své cíle, a nebudeme ustupovat nespravedlnosti, agresivní válce, zlu a pomůžeme nespravedlivě napadeným. Pomůžeme jim bránit se. K míru nikdy nevedlo to, že složíme zbraně, schováme se a ustoupíme agresorovi,“ řekl Fiala a dodal, že právě ČR a SR mají zkušenosti s tím, co znamená, když se ustupuje agresivním režimem. Mír se tím podle něj dosáhnout nedá.

“Nemohu přijmout ani ty narativy, které ukazují na to, že snad těmi, kteří konflikt rozdmýchají, jsou Ukrajinci či snad západní země,” rozhořčil se Fiala. Je podle něj jasné, že viníkem je Rusko. “Stačí mít otevřené oči, abychom viděli, kdo je zde oběť a kdo je agresor, a podle toho také musíme postupovat,” dodal předseda české vlády se slovy, že to chce Ficovi říct z očí do očí.

Navzdory těmto neshodám je podle něj nutné, aby s Ficem vedl dialog. „Lepší je spolu mluvit než nemluvit. Jsme sousední země, musíme vést dialog, i když si v některých věcech nerozumíme,“ uzavřel český premiér.

Fico v sobotu v projevu řekl, že sázka Západu na vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem selhala, ale západní země si nedokážou přiznat, že jejich strategie prodlužování konfliktu masivní podporou Ukrajiny a sankcemi proti Rusku nefunguje. Jednou z příčin zahájení války na Ukrajině podle něj je i údajné oklamání Rusů, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. Válka podle jeho slov začala v roce 2014 ” řáděním ukrajinských neonacistů ” .

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)