EET: Když Babiš o podnikatelské morálce káže
PPOS
Paní Hedvika Rychterová Schallmannová napsala: „Moc by mě zajímalo co budu dělat s EET, když jdu konečně za dva roky do důchodu. Vystavím si pokladnu na poličku?“
[ad#clanek-respo]
Paní Vladimíra Toušková napsala: „Já právě vyklízím hospodu a končím, neumím to na 100 % s PC, tabletem nebo chytrým telefonem a nevystavím rodinu zátěži placení pokuty půl milionu za to, když něco zkazím já nebo brigádník. Zavírám po dvaceti letech a je mi to líto. Byla to moje jistá práce. Teď mám před sebou jen nejistotu při shánění práce. Už jsem se na internetu i dozvěděla, že jsem zloděj, když končím a navíc negramotná, když si netroufnu na PC. Že to prý umí i malé dítě i stoleté baby… Jenže těm nehrozí půl milionové pokuty za kliknutí vedle! Nevadí. Teď jako nezaměstnaná budu mít konečně čas dřepet u PC a učit se…“
První hmatatelné výsledky EET se dostavují právě v těchto dnech. Dřív, než povinost evidence tržeb odstartovala. Do konce listopadu plánuje letos své dveře zavřít definitivně každý osmý hospodský. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Papaya POS. Jako nejčastější důvod k vrácení živnostenského oprávnění byl respondenty uváděn jeden z těchto dvou:
Přibližně 8% hospodských uvedlo, že zavírá s odůvodněním typu: Neumím to s počítačem ani chytrým telefonem a/nebo s internetem. Nevezmu si na „triko“ případnou chybu a vysokou pokutu ze strany finančního úřadu. (Šlo o respondenty vyššího věku, často sami připájeli informace, kolik málo let jim zbývá k dosažení důchodového věku).
Přibližně 4% hospodských uvedlo, že zavírá s odůvodněním typu: Hospodu provozuji jako přivýdělek a z nízkých tržeb pořízovací cenu pokladny spolu s měsíčním „paušálem“ za provoz EET neutáhnu.
Našli se však i tací, jejichž hlavní důvod pro ukončení podnikatelské činnosti byl principiální nesouhlas se „šmírovacím zákonem“…
Na Ministerstvu Financí ČR však mají patrně přesnější průzkumy a detailně propracovanou dopadovou studii k zákonu o evidenci tržeb, když pan ministr vážnost situace zlehčuje svým oblíbeným principem kolektivní viny:
„Já tomu nevěřím. Ukončují činnost firmy, aby nebylo vidět, o kolik stovek jim stoupnou tržby. A zakládají nové společnosti… My ale takovým podnikatelům nic neuděláme, chceme narovnat podnikatelské prostředí.“
Na vesnicích to však zatím vypadá, že mu jde spíš o to, podnikatelské prostředí srovnat… srovnat se zemí…
[ad#clanek-respo]
ZDROJ: Papaya POS