![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
EET-fobie (Morbus Babiš)
VÍT ŠLECHTA 27|02|2016
Začínají ke mně chodit první pacienti, kteří mají jedno společné: Strach ze zavedení elektronické evidence tržeb. Jak se jejich nemoc projevuje? Narůstáním úzkosti, nespavostí, obavami ze selhání v podnikání a z následného rozpadu rodiny.
[ad#clanek-respo]
Z hlediska medicínského se jedná o rozvoj typického úzkostně-depresivního syndromu, na němž by nebylo nic neobvyklého, kdyby Ti lidé nevyjadřovali jednu společnou příčinu: EET. Jedná se většinou o lidi mého věku (kolem 50 let), kteří mají daleko do důchodu a doposud jim s několika málo elektronickými povinnostmi pomáhaly jejich dospívající děti. Nyní ale veškerá tíže elektronické komunikace bude na nich a při náročných přesunech na různé trhy mají před sebou vidinu selhání a ekonomické likvidace.
Podle Světové zdravotnické organizace zní definice zdraví následovně: Zdraví je stav úplné fyzické, psychické a sociální pohody, ne jenom nepřítomnost nemoci. Okolnosti nemoci výše popsaných pacientů se rozvíjejí u lidí, jejichž zatížení stresem bylo již na hraně snesitelnosti a v tom přichází pro ně poslední rána: EET.
Zajímavé, zákon o EET ještě nezačal fungovat a již má své první oběti. Co těmto lidem máme radit? Navzdory tomu, že mají ve svých obchodech celoživotní kapitál, jedinou jistotou pro ně je podnikání ukončit a přihlásit se k evidenci na úřadu práce. Druhou možností je pokusit se najít nějaké jistější zaměstnání, kde si odpoledne odpíchnou a nemusejí na nic myslet. Ano, tito lidé skončí tam, kde je Babiš chce mít: Na úřadu práce nebo jako jeho zaměstnanci.
[ad#clanek-respo]
EET-fobie se zapíše do historie medicíny jako tzv. Morbus Babiš. Na počest muže, který ovlivnil celou jednu éru života v České republice.