Digitalizace? Hezky na úřad žmoulat čepici před vzteklou úřednicí
ŠTĚPÁN CHÁB
Moji pubertální synáčci kouří. Jako správní a uvědomělí občané České republiky se snaží svým kouřením odvést co největší daně do státní kasy, zároveň si tím adekvátně zkracují svůj život někam na hranici důchodového věku. Měli bychom je nosit na ramenou a provolávat jim slávu. A protože jsou to synáčci podaření, rozhodli se podporovat svými daněmi státní kasu i na autobusové zastávce. Což zaregistrovala kolem jedoucí hlídka městských strážníků. A už to začalo.
„Jo tak podporovat stát svým uvědomělým zkracováním vlastních životů se vám zachtělo, a ještě na zastávce hromadné dopravy, no to bychom se na to podívali,“ slynulo ze rtů strážníka a už šermoval pokutovým bločkem. Synáčci se koktavě snažili strážníkovi vysvětlit, že na zastávce není nikdo přítomen, jen oni, že mimo zastávku se protrhla stavidla pětisetletého sucha a snaží se nás utopit i mimo vodní spousty. Strážníci se tvářili skepticky a vyměřili každému ze synáčků pětisetkorunovou pokutu. A uhradit do patnácti dnů a už to nedělejte a na shledanou. No prostě ruka zákona v akci. Dobře jim tak, harantům. To je naučí.
Naučilo. Ve strachu, že spustím litanie, přede mnou pokutičku zatajili. Dva dny před termínem zaplacení pokuty se nesměle svěřili mé krásné a moudré paní. Ta mi pokuty donesla. Jenže za dva dny pokutám vyprchá trvanlivost. Byla středa navečer. Čtvrtek i pátek nejsou úřední dny. Až v pondělí. I jal jsem se řešit, jak pokutu uhradit za pomoci internetové banky. Už dlouhá leta se přece mluvívá o digitalizaci a něco takového, jako je pokuta, to by mohlo jít vyřídit přes internet úplně jednoduše.
Druhý den, čtvrtek. Den do termínu pro uhrazení pokuty. Volal jsem na čtyři čísla úřadu. Nikdo to nebral. Nebyl úřední den, ale den, kdy úředníci nejspíš hledali kličky, jak by mohli z vlády vytřískat další desetiprocentní navýšení platu. Vzalo mi to až páté číslo. Přednesl jsem problém, pokorně si vyslechl, že mám volat na pokladnu, kam se mám také s pokutou a peněženkou dostavit. Na můj podruhé vznesený dotaz, zda mohu využít moderních technologií a pokutu zaplatit okamžitě přes internet, nastalo na druhém konci linky zlovolné ticho. Z toho jsem usoudil, že nejsem první, kdo by si rád ušetřil čas, podrážky i nervy. Nakonec se ozvala lakonická odpověď, že problém lze vyřešit pouze na pokladně a že z toho, že zaplatím pokutu o pár dní později, nikdo nikoho střílet nebude.
Má to vůbec smysl? Kam a kdy se chceme s takovou posunout, když i hloupou pokutu člověk musí jezdit zaplatit na pokladnu? Nechci jet na pokladnu, stěžovat si ale můžu tak leda na lampárně. Tak jsem vyrazil v pondělí do pětisetletého sucha, které hrozilo mě utopit dalším přívalem deště. Jel půl hodiny vlakem, půl hodiny se přes město harcoval na úřad pěšky. Promočený na kost a mrzutý jako řezník Krkovička jsem vstoupil a krhavým pohledem přišpendlil úřednici k jejímu starožitnému počítači Atari. Předložil jsem dva pokutové bločky, zaplatil tisícovku, a pak se nad ní prostě smiloval.
Seděla tam taková milá stará paní, očividně přesluhovala, mile se tvářila, mile odpovídala, mile si se mnou zanadávala na strážníky. Zakecala to svým švitořením, tak jsem se ani nezeptal, na které z následujících století chystají přezbrojit a dovolit člověku nepotkávat je tváří v tvář. A to jsem se přes město k úřadu šinul jako voj Jana Žižky, připraven prolomit hradby byrokratovy nabubřelosti a pořádně si zařádit s citoslovci.
Nevadí. S paní na pokladně jsme si pěkně pohovořili. Když jsem vyšel před úřadovnu, dokonce na chvíli svítilo sluníčko. Sice jsem ztratil asi šest hodin života akcí, která by šla udělat za dvě minuty, kdyby se úřad posunul v digitalizaci i někam dál, než jen k digitalizovaným výzvám, aby se svěřenec dostavil na úřadovnu, ale co už s tím. Holt, to je ta česká realita.
no jo, i v těch koncentracích první verze eu, by se asi mezi personálem našli „milí lidé“ co jen dělali svoji práci …
Chlapci, především, udělali chybu, že se s opicajty vůbec bavili. Druhou chybu udělali, že s údajným přestupkem souhlasili, což se rovná přijetí sankce a resignaci na jakoukoli obranu. Zákon 379/2005 Sb. (o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů) totiž nikde pojem „kouření“ nedefinuje, takže není o nic právně opřeno, co je to kouření. Tento pojem není explictně definován ani v žádném jiném platném právním předpisu. Holt nám z tabákového zákona, díky působení „odborníků“, vypadlo ustanovení § 2 odst. 1 písm. g) předchozího vládního návrhu tohoto zákona z 10. 4. 2015, které pojem „kouření“ definovalo. Kdyby tedy chlapci dostatečně pevně tvrdili, že si, například, žhavými konci cigaret malovali do tmy obrázky, opičáci by nejspíš ostrouhali.
Zkrátka, jak praví praotec D-FENS, S POLICAJTY SE NEBAVÍME.
První věc, kterou by měl každý otec svým dětem jakmile to jsou schopny pochopit říct je, že tento stát je nastaven jako jejich nepřítel a že všechny složky jsou na vymožených pokutách finančně zainteresovány. Proto se dnes pokutují už i děti. Dále by měl vědět a poučit je, že děti do 15-ti let nemají právní opovědnost žádnou, i když se to židobolševik Rychetský ve svých rozhodnutích snaží zpochybnit. A do 18-ti let pak odpovědnost omezenou. Další věcí o které by měli být děti poučeny je, že pokud po nich jakýkoli represivní orgán, ať už státní, nebo obecní něco požaduje, mají právo na projednání za přítomnosti rodiče, jakožto zákonného zástupce, kteří si pak klidně mohou najmout i zástupce právního. A každý rodič, jakmile se mu dítě narodí, by si měl nastudovat právní minimum, jak své dítě před tímto zaostalým, buzeračním, zlodějským, otrokářským státem ochránit. Autor článku tak dostal první lekci a možná se mu rozsvítí. I když, z jeho touhy platit státu pokuty elektronicky, nevím nevím. Možná by podpořil i variantu, aby si aparát mohl z jeho účtu strhávat pokuty rovnou, jak to mohou dělat exekutoři. To by s tím pak neměl práci žádnou.
No jednak bych tu pokutu nezaplatil a s městapem se vubec nebavil. At to dají do správního řízení!
Druhak s úřady nejde ineternetem nic a nikdy. Nejen platby na nějaký účet ale ani zaslat doklady. Leda že máte datovou schránku ale to normální člověk nemá a pokud nemusí nikdy si to nepořídí (chodí vám tam pak kdejaká sračka a abyste byli denně na netu a když vam kiksne kompl tak se nic nedovíte – já trvám na tom, že chci vše na papírech!)
Třeťak co stačilo před deseti lety v kopii a majlem dnes úřad vezme jen v originálu a na papíru (a ideálně chce aby to bylo osobně a ne poštou a na podatelně vás zmr*dají proč si to nejdete osobně vysedět na úřad / oboje zkušenost s UP v Brně/ )
Majl na úředici neseženete pač už se do korespodence neuvádí, telefony nikdo nebere nebo sou obsazenýa stejně jima nic nevyřídíte. Pokud uděláte co já (nedáte jim svuj mobil a řeknete že žádný nemáte) tak ONI jsou schopní dělat i to, že „někde“ najdou mobily na vaše příbuzný nebo pevnou linku na sousedy a volají tam!
To neni vtip, to je zkušenost!
Kouřit jsem přestal po vojně když po hadráku zdrahly Petry z 8kčs na 12kčs a pak na 16kčs ,už mi to lezlo do peněz.Dnes stojí Petry 130kč to bych jim nedal ale je vidět ,že i 300% daň není nemorální (výrobní cena cigaret 30kč a 100kč státní daně)…Ve vedlejším městě, které má hlavní cestu přes kopec , dala obec pod kopce z obou stran radarové fotopasti.Normální řidič dá na kopci neutrál a jede dolů tlačen Newtonem…Pochopitelně musíte hlídat rychlost jinak vám příjde rychlíkový příplatek domů na trvalou adresu majitele vozidla…Mě se to stalo jel jsem „šílenou“ rychlostí 54km/h tak po mě chteli v dopise s modrým pruhem 600kč do obecního rozpočtu a ni mi nechtěli poslat fotku…Zákona dbalý občan si myslel ,že zřízení Městapa MP bylo za účelem udržení porádku a zákonů ve městě a ne aby bylo hlavní náplní MP plnit městkou pokladnu pokutováním občanů…Jeden známý co bělal na MP mi řekl ,že prémie a odměny příslušníka MP jsou závislé na výši udělených pokut…Ale když jdu večer potmě parkem plného bezďáků a feťáků ,tak jsem ještě nikdy žádného poldu nepotkal.Ikdyž jednou jsem zadlédl hlídku jak jeli pomalu autem kolem parku ale pak jsem si uvedomil ,že jen kontrolují u zaprkovaných aut parkovací povolení….Tak jsem vložil své bezpečí do Walthera PPK co mám v kapse ,pochopitelně na ZP…
To nevymyslíš.
Hloupé ojroovce se na digitální bezhotovostní koncentrák vyloženě těší.
no jo, slovani furt by někam chtěli patřit…
to germáni to jsou jiný páni , na veletrhu v Kolíně n.R. mi dali pokutu za špatný parkování, byl veletrh – a to je ten rozdíl : lístek 5 x 10 cm za stěračem byl z tiskárny a byly na něm platební údaje včetně IBAN účtu té periferní vesnice kde auto stálo celý den, navíc pokuta ještě přišla druhý den do (!) do datové schránky firmy v Praze, pozor pokuta byla celých 5,- euro, což jsme ihned poukázali, protože jak už to u germánů chodí , mají ordnung a první kamera při neuhrazení pokuty je vaše poslední…
když dva dělají totéž, není to totéž
někdo dbá na předpisy a někdo si hoíí komplexy, neplést si s rakšukáky – ti jsou na tom stejně dobře jako zdejší
Ale nestezujte si, vzdyt mate nejlepsi vladu v celm svete. Krome zidaku nem nikdo petikolku. I ti blbi Nemci potrebuji na stejne blbou vladu jen tri strany. Tak vsecho nejlepsi v noivch casech.