24.12.2024
Kategorie: Ze světa

Co bychom pro tu moc neudělali

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Deník Wall Street Journal měsíc před koncem Bidenova mandátu zkonstatoval, že americký prezident Joe Biden měl mentální problémy vůbec tušit, kde je a proč tam je. Deník to vysondoval z rozhovorů s 50 lidmi z okruhu Bílého domu a Demokratické strany. Tyto problémy měl Biden od počátku svého mandátu. A já se celou dobu divil, proč svět v posledních letech vypadal, jako kdyby jej vedl šílenec.

Není ani tak moc divné, že lidé v Bidenově okruhu o jeho mentální nezpůsobilosti mlčeli a snažili se za nejrůznějších propracovaných metod a manipulací držet to pod pokličkou a vodit amerického prezidenta jako loutku.

Je ovšem nanejvýš podivné, že hru na Bidenovu příčetnost hrál s lidmi z Bílého domu celý svět. Přece jenom vedle bezcílně korzujícího Joea Bidena korzovaly po Bílém domě četné zahraniční státnické návštěvy. Vždyť ten člověk odcházel uprostřed jednání, třásl si rukou s neviditelnými lidmi, mluvil na svého mrtvého syna, vykřikoval nesmyslná slova a mnoho dalších piškuntálií z oddělení se zvýšeným dohledem domova pro důchodce. I ten náš Petr Fiala si zašel do Bílého domu pro fotku do rodinného alba a korzoval chvíli po boku amerického bludného prezidenta. Však tu jeho návštěvu budeme ještě dlouho splácet americkým zbrojařům.

Já to na jednu stranu chápu. Musíme být inkluzivní a i člověk, stižený stařeckým neduhem ztráty mentální rovnováhy (abych to řekl trochu kulantně), by měl mít právo na vládu nad nejmocnější zemí světa. Ale tak mě napadá, jestli se ještě stále jednalo o demokracii, když nevládl ten, který byl zvolen, ale když vládli ti, kteří jej ovládali.

Jaký důvod pro své mlčení o Bidenově mentální nejapnosti uvádí jeho viceprezidentka Kamala Harrisová? Neuvádí žádné, mlčí dál. Spoluviník toho, že Spojené státy vedla loutka. Ale možná mlčela ze studu, že i ona měla v rukou několik nitek od Bidenovy pozice. Nebo Bidenovi loutkovodiči byli příliš… mocní?

Kdo tedy tomu šílenství posledních čtyř let udával rytmus a melodii, když to nebyl zvolený prezident USA? Někde by měly být podpisy lidí, kteří rozhodovali za něj a jen mu dávali pro formu podepsat lejstra, aby se zachovalo zdání legitimnosti.

Však podobného osudu se dostalo i našemu nejtragičtějšímu prezidentovi Emilu Háchovi, který byl dotlačen převzít prezidentský úřad po uprchlém Edvardu Benešovi a „vládnout“ formálně protektorátu. Ke konci války i svého mandátu už Hácha se stařeckou demencí pojídal vlastní výkaly, přesto jej na Hradě německý protektor udržoval. Ovšem Hácha žil v tyranii nacistické okupace. Tam šlo asi těžko čekat nějaké ohledy a snahu o naplnění vůle lidu při demokratické volbě.

Ale Biden? Vždyť i u nás máme paragraf, který může z iniciativy zákonodárců zbavit prezidenta mandátu. Mezi nimi je i zdravotní hledisko. Však část českého senátu v posledním roce vlády Miloše Zemana ukázala, že to jde, když se chce. V USA mají zákonodárci podobné možnosti. Impeachment vůči Donaldu Trumpovi se pokusili aktivovat snad dvakrát, a to se zcela absurdním odůvodněním. Ale že jim jejich prezident bloudí světem s mentální nerovnováhou, to nezvedlo ve Washingtonu ani lísteček na stromě.

No nic, demokracie nám utěšeně vzkvétá. A to je moc dobře.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)