26.6.2022
Kategorie: Ekonomika

Co bude, až nám Putin vypne plyn?

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Na soukromé rakouské televizi Servus TV se často hovoří o tom, na co se ve veřejnoprávních a většině soukromých televizí nesmí ani pomyslet. Ohledně covidu, války i klimatu. Nejvýraznější je talk show moderátora Michaela Fleischhackera „Talk im Hangar“, kde se tento týden řešila otázka, co bude znamenat konec levného ruského plynu. A otevřeně se probírala nutnost ukončit Green deal coby čistě ideologický projekt.

MF si vždy zve hosty tak, aby nebyla „přesilovka“. Tentokrát byli 4 hosté: Energetický expert, autor a bývalý hamburský senátor pro životní prostředí Fritz Vahrenholt, který vidí prudký nárůst cen energií jako důkaz selhání energetické transformace a obhajuje spoléhání se na technické inovace místo na morálkou řízenou politiku; ekologická ekonomka Sigrid Stagl z Vídeňské univerzity ekonomie a obchodu, která radí rychlý přechod na obnovitelné zdroje energie i úsporná opatření a celostátní omezení rychlosti na silnicích, korutanský farmář a energetický průkopník Franz Dorner, který zásobuje elektřinou ze solárních panelů na střechách svých kurníků téměř 400 domácností; a kněžna Gloria von Thurn und Taxis. Ta obviňuje politiky nejen z pokrytectví, ale také z úmyslného vyvolávání energetické krize.

Moderátor dal pořadu rámec tímto úvodem: „Ať už plyn, ropa nebo pohonné hmoty – ceny energií šplhají v důsledku ruského útoku na Ukrajinu do závratných výšin. Konec je v nedohlednu, protože ruský prezident Vladimír Putin nyní zjevně vypíná Evropě plyn. Ruská energetická společnost Gazprom už pár dní dodává jen poloviční množství plynu než obvykle – špatná zpráva pro Rakousko, které získává zhruba 80 % plynu z Ruska. Po odpojení ruského plynu přijde o práci v Rakousku 130 000 lidí, německý ministr hospodářství , Zelený Robert Habeck upozorňuje občany, že energetická nouze bude trvat minimálně 5 let.

Evropské vlády očekávají ekonomickou krizi, která daleko přesáhne rozsah propadu způsobeného koronavirovou pandemií. Jako nouzový plán nyní politici prezentují dokonce uhlí, které bylo pranýřováno jako zabiják klimatu a jsou za to tvrdě kritizováni. Obětujeme úspěchy v ochraně klimatu na podporu Ukrajiny? Nebo už je jasné, že požadavky ochránců klimatu nejsou realizovatelné? Brzy stejně budou moci tankovat a topit jen lidé s vyššími příjmy – a pro širokou veřejnost se naordinuje odříkání a ztráta životního standardu?

Shrnul jsem v kostce názory, kterými jednotliví aktéři v diskusi argumentovali:

1.Kněžna Gloria von Thurn und Taxis

Kvůli solidaritě s Ukrajinou jsme tvrdili, že musíme trpět a vzdát se ruského plynu, protože nebudeme zlému Putinovi platit válku a nyní jsme zděšeni, že nám zlý Putin vypne plyn.

Kvůli drahým energiím nebudeme moci financovat průmysl – to je vlastně splněný sen Zelených.

Budoucnost je v jádru. Jsou moderní metody, jak vyrábět elektřinu z jaderného odpadu.

Kdybych si dala na střechy zámku solární panely, celý zámek brzy shoří.

Důvod závislosti na plynu – byl levný. Kupuje se tam, kde je to levné. To je globalizace. My jsme se teď rozhodli, že od Rusů nebudeme nic brát. Američané nás k tomu také nutí. Zajímavé je, že s jinými režimy, jako jsou Saúdská Arábie, Katar, Čína, odkud mimochodem bere Evropa téměř veškerá antibiotika, tak „cimprlich“ nejsme.

V celé diskusi okolo energií je příliš ideologie – můžeme si tolik ideologie dovolit?

Kdo profituje, aneb Cui bono?

Tato diskuse je ideologická, ne vědecká. Zelená ideologie zakázala výzkum jaderné energie. Nemáme alternativu k levnému ruskému plynu a ropě. Nejdřív řekneme, že nechceme plyn, a pak hledáme alternativu.

My Němci máme na to, abychom vytvořili skvělé technologie. Pokud to půjde podle Zelených, budeme za pár let ohledně životní úrovně v 50. či 60. letech. Naše generace se dokáže uskrovnit, ale mladí, zvyklí na konzum, těžko. Nedovedu představit, že skokově zchudneme. A hlavně – nemuselo to být.

Především mladá generace si neumí představit, co to je energetická chudoba, chudoba obecně.

Kdo má zájem na tom, aby Evropa zchudla? Tuto otázku si musíme položit a tu si nikdo nepokládá.

Cílem je deindustrializace – odprůmyslnění.

Cpeme na Ukrajinu zbraně po tunách. Nikdo nemluví o míru, všichni řvou „Válka, válka“. Celá země bude zničená a kdo to zaplatí?

Německo a Rakousko. Válka se vede proti Evropě. Když se dva perou, třetí se směje. Kdo to je, nevím, ale někdo z toho ohromně profituje. A my jakožto země, která už nebude mít průmysl, to máme zaplatit?

Evropa se destabilizuje a to je zřejmě cílem.

Ideologové nahánějí lidem strach. Za vším je nějaká průmyslová lobby, která díky zeleným ideologům na evropské úrovni „čerpá“ veřejné finance.

Víme, jaká bude teplota Země za 50 let, ale přitom nevíme, jaké bude za týden počasí. Vždyť je to všechno blbost.

2. Akademička Sigrid Stadl

Energetická krize je především šance na nová řešení.

Energie z obnovitelných zdrojů bude stačit a je nejlevnější.

Musíme šetřit. Krátkodobě budeme trpět, ale pak nastane doba obnovitelných energií.

Neudělalo se dost ohledně diverzifikace zdrojů a proto jsme v této situaci.

Celou dobu jsme plýtvali energií, protože byla tak levná.

Jaderná energetika znamená jaderný odpad a zátěž pro budoucí generace, navíc je její produkce daleko dražší než obnovitelné zdroje.

Jaderná energetika je nevýznamná, pouze 15% světové produkce.

Klimawandel. Budoucí generace nebudou mít kde žít. Zvýší se migrace.

Zvýšit daně a poplatky za energie a emise je správná politika. Ambiciózní klimapolitika nás zachrání.

Zvedá se teplota Země, strach z budoucnosti je oprávněný.

3. Fritz Varenholt

Budoucnost je jaderná energie.

Z čistě ideologických důvodů byl v Německu i Rakousku zakázán výzkum všeho, co se týká jaderné energie.

Ohledně plynové nouze se mluví jen o domácnostech, ale že se vypne průmysl, o tom nemluví nikdo.

Frakování – těžba plynu z porézního skalního podloží, je možné přímo v Německu. Máme plyn přímo pod nohama.

U každé elektrárny z obnovitelných zdrojů musí být jako záloha klasická uhelná či plynová elektrárna.

Pohřbíme rozvinutou průmyslovou zemi, pokud se nezbavíme zelené ideologie.

Dojde k odstavování celých měst a do toho si lidé mají pořizovat elektroauta.

V Rakousku jsou 3 %, v Německu 5 % energie z obnovitelných zdrojů. Podporujme je, ale stavět desetkrát více větrníků a solárů pořád nevyřeší spotřebu energie.

Číňané staví nové a nové uhelné elektrárny, měli bychom jim nabídnout naše technologie na odbourání CO2 a ne otevírat naše na tři měsíce, dokud je nejhůř, a pak je zase zavřeme. Kdo tam za těchto podmínek půjde pracovat?

Nemáme zásobníky, které by mohly skladovat „přebytečnou sluneční energii“. I kdybychom už měli vodíkové nádrže, 70% energie se ztratí, to znamená, musíme stavět ne desetkrát tolik větrníků a solárů, ale stokrát víc.

Jsme pokrytci – nedovolíme jaderné elektrárny, zavíráme je, ale bereme elektřinu z Temelína a Francie.

V Polsku se staví jaderné elektrárny, ve Francii, v Číně… proč nesmíme zkoumat tuto alternativu. Protože Zelení… zelená mantra bez uhlí, ropy, jádra. Čím víc větrníků stavíme, tím více záložních elektráren potřebujeme.

Měli bychom se starat o to, aby rozvojové země používaly technologie, které šetří životní prostředí. Ty země, kde se staví uhelné elektrárny. Rakousko vytváří 0,2 % světových emisí. Kolik vytvoří Čína? Která není vázaná Pařížskou dohodou, coby rozvojová země? Číňané vytváří více CO2 na hlavu než Německo.

Světová klimatická rada doporučuje stavět i jaderné elektrárny. „Životnoprostřední ekonomka“ Sigrid Stadl podle něj není na výši doby a nezná ani doporučení nadnárodních klimatických organizací. Kdyby, kdyby… Kdybychom uměli skladovat energii z obnovitelných zdrojů, mohli bychom ji lépe využívat – ale my to zatím neumíme.

Putin se musí řehtat, když vidí, jak to vedeme.

Pořád se nám někdo snaží nahnat strach. Klimatická hysterie. „Země zahyne!“ Ale ona nezahyne.

Zelení vezmou vždy ten nejhorší z možných scénářů a pak s ním nahánějí lidem strach.

4. Solární farmář

Všude je málo fotovoltaiky, v Salzburgu nejsou na střechách soláry.

Slunce nám posílá neuvěřitelné množství energie.

Jaderná energetika je nezajímavá, protože je drahá.

Vypouštíme do ovzduší příliš mnoho emisí.

Kdo instaluje fotovoltaiku, podporuje lokání podnikání.

Z reakcí na facebooku po odvysílání pořadu bylo zjevné, kdo diváky nejvíce zaujal věcným hodnocením a popisem situace. Kněžna Thurn Taxis jakožto feudálka nemusí brát ohled na „zjevené pravdy“ tzv. evropských hodnot, vytvořených ideology. Bývalý hamburský senátor může říkat co chce, protože je to bývalý politik. My se musíme děsit toho, co nám způsobí současní politici ve vleku nefunkčních ideologií.

 

Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)