23.1.2023
Kategorie: Ekonomika

Česká republika je stále více závislá na dovozu potravin. Ty budou čím dál dražší

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Letos budeme stejně jako loni, závislí na dovozu potravin. Loňské záporné saldo agrárního zahraničního obchodu bylo rekordní a bude se podle odhadu bude blížit 45 miliardám Kč. Novinářům to dnes řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Kvůli vyšším cenám produkce z dovozu mohou podle něj růst ceny potravin, protože čeští zemědělci mají u některých komodit i o více než deset procent nižší výkupní ceny než například v Německu nebo dalších zemích EU.

Z České republiky se vyváží suroviny a dováží se komodity s vyšší přidanou hodnotou a zároveň vyšší cenou. „Čeští zemědělci stále prodávají svojí produkci pod evropskými cenami,“ řekl Pýcha. Například mléko podle něj prodávají na zhruba 89 procent průměrné ceny v EU. Ceny pšenice v ČR byly loni zhruba na 87 procentech ceny obchodované na pařížské burze.

Dále bude mít Česká republika že ČR nejnižší přímou platbu na hektar z celé EU. To bude mít logicky dopady na velké i střední podniky a podle Pýchy se nastavení nové dotační politiky již začalo projevovat na trhu. „Střední podniky se poměrně hodně prodávají,“ řekl. Dále uvedl, že zemědělská politika EU nyní jde spíše proti produkci potravin, což je v současné době špatně. „Pokud se Evropa i Česká republika nezamyslí nad dlouhodobou vizí zemědělství, tak jsem přesvědčen o tom, že v řádu několika let budeme čelit potravinové krizi,“ dodal.

Jednoduše řečeno, ničíme si dál české zemědělství, bez protestů přijímáme nejhorší evropské dotační podmínky a tím se stáváme zcela nekonkurenceschopnými i na domácím trhu. Jinými slovy vyvezeme radši za levno mléko, a zpátky si kupujeme ze zahraničí drahé máslo. Kolik si na něj ještě takzvaně „přirazí“ zahraniční řetězce je zcela na jejich libovůli.

Co by se stalo v případě rozsáhlejší potravinové krize je asi nasnadě. Nikdo nám potraviny nedodá, když bude mít sám málo. Bude to zcela stejné jako nyní s léky. Prostě nebudou. Chlubíme se výsledky našeho předsednictví v EU a nedokážeme si zajistit ani rovné podmínky s ostatními státy, ani dostatek potravin pro vlastní občany.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)