12.6.2023
Kategorie: Ekonomika

Cenové stropy naší vlády

Sdílejte článek:

JINDŘICH RAJCHL

Naše vláda se konečně rozhoupala a zrušila největší paskvil, který za celou dobu svého devastačního působení vymyslela, tedy cenový strop na elektřinu a plyn.
Už když jej v září minulého roku zaváděli, tak jsem upozorňoval, že tahle šílenost nepřinese našim domácnostem ani firmám vůbec nic, neboť část ceny (zastropovanou) zaplatí okamžitě z kapsy pravé, a zbytek z kapsy levé, a to letos, až státem kompenzace obchodníkům naprosto rozvrátí státní rozpočet a vzniklý deficit bude vláda nucena pokrýt zvýšením daní.

Vláda totiž nezaváděla strop, aby problém vyřešil, nýbrž proto, aby zase získala trochu času tím, že vytvořila zdání, že se snaží něco dělat. Naše servilní média je jako vždy pochválila a přikryla, lidé se částečně uklidnili a oni zase mohli půl roku bezstarostně dál plundorvat naši zem. Než se ukázalo, že došlo na naše slova a rozpočtový deficit po 4 měsících překročil magickou hranici 200 miliard korun.

Vláda přišla s “balíčkem úsporných opatření” a marketingovým žvástem, že dostane Česko do formy. Samozřejmě se historie opakuje a vláda jen získává čas, než se opět ukáže, že onen balíček byl jen snůškou nekoncepčních výmyslů, které situaci pouze zhorší.

Nyní vláda ruší strop. Pozdě a bez náhrady.

V létě nás to samozřejmě neovlivní, neboť sluníčko svítí, vítr docela fouká, a tak je elektřiny všude dostatek.

Ale pak přijde zima a vše bude při starém. Tentokrát už se ale naše bezzubá vláda patrně nezmůže vůbec na nic a nechá vás v tom plavat.

To vše jen proto, že stále nemá odvahu přijít se skutečným řešením – tedy vykoupit zbylých 30% akcií ČEZ, navázat cenu elektřiny distribuované v ČR na český zákon o cenách a nikoliv na cenovou hladinu lipské burzy, s tím, že za tuto “plnou cenu” by měly být prodávány pouze exportní přebytky.

Ale jak říká poslanec ODS Skopeček – odejít z lipské burzy nemůžeme. Protože bychom tím poškodili Německo.

A v tom je, přátelé, jádro pudla.

Máme zde vládu upřednostňující zájmy Německa před zájmy občanů České republiky.

A proto musí skončit stůj co stůj.

 

Jindřich Rajchl

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (36 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)